VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

03.15. Naujausios žinios

Gyvais atsiminimais siekiama praturtinti Maironio namų Kauno senamiestyje istoriją

Maironio lietuvių literatūros muziejus jau pradėjo ruoštis spalį vyksiančiam pirmajam Atminties festivaliui, kurį inicijavo „Kaunas 2022“ programa „Atminties biuras“.

Kauno senamiestyje veikianti kultūros įstaiga ieško žmonių, dirbusių, gyvenusių ar lankiusių darželį pastate, kuris šiais laikais dažnai pavadinamas Maironio namais. Tai - muziejaus rūmai Kauno senamiestyje, Rotušės a. 13. Prieš keliasdešimt metų, pasak muziejininkų, šiame istoriniame pastate buvo galima ir gyventi.

Sūduvių namai nuotr.

Šie rūmai (arba Siručio namas, kurį 1909 m. įsigijo Maironis) yra XVIII a. vėlyvojo baroko paminklas. Muziejus čia veikia daugiau kaip 80 metų ir per šį laiką rūmus dalijosi su įvairiomis įstaigomis: Tautosakos archyvu (veikė iki 1939 m.), Vaikų darželiu (įkurtas po karo, iškraustytas 1973 m.). Nemažą rūmų dalį iki 1973-iųjų užėmė nuomojami butai, juose 1960-aisiais gyveno 25 šeimos. Apie 1989-1991 m. viename muziejaus rūsių netgi buvo įkurtas baras „Pegasas“.

Muziejus kviečia skambinti telefonu 8 37 206842 arba rašyti laišką adresu vrs@maironiomuziejus.lt, „jei čia gyvenote, dirbote ar lankėtės bare, jei kokių nors sąsajų su rūmais turi jūsų draugai, giminės ar pažįstami, prašome pasidalinti šia žinia su kitais, kad vilties surasti šiuos žmones ir atkurti gyvąją rūmų istoriją būtų kuo daugiau“, - rašoma kvietime. Ir dar priduriama, kad jau atsirado leidusių laiką „Pegase“ ir Maironio rūmuose žaidusių stalo tenisą...

Spalio 17-24 dienomis Kaune vyks pirmasis Atminties festivalis. Tai - kvietimas „išpasakoti savo miestą, vietas, kuriose gyvename, dirbame, kuriame, lankomės. Kviesime atsigręžti į erdves, kurias mylime, kurias pamiršome, kurių galbūt bijome, bet norime prisijaukinti. Raginsime prisiminti visas su jomis susijusias istorijas, kurias girdime iš kaimynų, bendradarbių, draugų, tėvų ar senelių. O svarbiausia - kviesime išpasakoti tas istorijas kitiems“, - teigia festivalio organizatoriai.

Santuokų skaičius praėjusiais metais mažėjo, ištuokų - didėjo

Praėjusiais metais šalyje užfiksuotas mažesnis santuokų, bet didesnis ištuokų skaičius.

Statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais buvo įregistruota 19,7 tūkst. santuokų ir 8,6 tūkst. ištuokų.

Santuokų skaičius, palyginti su 2017 m., sumažėjo 1,5 tūkst. (7 proc.), ištuokų padidėjo 122 (1 proc.). Pernai 100-ui santuokų teko 43,8 ištuokos (2017 m. - 40,2).

Valdovų rūmuose atidaryta paroda, skirta S.Daukantui

kovo 14 d., Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose atidaroma paroda „Simonas Daukantas: Aš dėl lietuvystės pamatus dedu“. Taip Valdovų rūmų muziejus kartu su Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu siekia priminti iškilią XIX a. Lietuvos istorijos asmenybę – Simoną Daukantą (1793–1864), kuris pirmasis parašė Lietuvos istoriją lietuviškai ir vėliau pats pateko į lietuvių kultūros, literatūros istorijos puslapius.

„Tai nėra lengvo turinio paroda ir tai natūralu, nes pati Simono Daukanto asmenybė yra išties įvairialypė, daugiasluoksnė, ne veltui apipinta daugybe legendų. Bendradarbiaudami su įvairiomis Lietuvos atminties institucijoms – muziejais, bibliotekoms, Lietuvos valstybės istorijos archyvu ir privačiais asmenimis, saugančiais su Simonu Daukantu susijusį paveldą, norėjome atskleisti tiek jo gyvenimo faktus, tiek ir parodyti jo atminimą“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Parodų ir leidybos skyriaus koordinatorė, šios parodos kuratorė Gintarė Džiaugytė, primindama, kad šiais metais minimos ir šios asmenybės 155-osios mirties metinės.

Valdovų rūmų muziejaus nuotr.
Parodoje pristatoma kiek daugiau nei 110 eksponatų, kurie atskleidžia dvi temas. Tai – Simono Daukanto biografija ir darbai bei jo atminimui įamžinti skirti darbai. Daugiausia dėmesio skiriama šios istorinės asmenybės veikalų rankraščiams. Didžioji šio palikimo dalis, padovanota jo giminaičių Kaunackių, saugoma Lietuvių literatūros ir tautosakos institute.

Pirmoje parodos dalyje, skirtoje Simono Daukanto biografijai ir darbams, eksponuojami svarbiausi reliktai, geriausiai atskleidžiantys jo gyvenimo kelią ir veiklos daugiakryptiškumą, kurių simbiozė įprasminama paties istoriko žodžiais: „Aš dėl lietuvystės pamatus dedu“.

„Simono Daukanto biografijoje esama daug legendinių pasakojimų. Tai istorijos apie valstietišką ir vėliau subajorintą jo kilmę, mitinė kelionė pėsčiomis iš Kalvių, Žemaitijos, į Vilnių. Daiktų, siejamų su šia asmenybe, yra likę mažai, tik Šiaulių „Aušros“ muziejuje saugomi jam priskiriami kėdutė ir skrynelė, jie pristatomi ir parodoje“, – sako G. Džiaugytė.

Pasak jos, gausesnis paties Simono Daukanto sukurtas palikimas. Studijomis ir gyvenimu Vilniuje prasideda jo kaip istoriko, švietėjo, etnografo kelias. Parodoje autoriaus gyvenimo etapai – Kalviuose, Vilniuje, Rygoje, Sankt Peterburge, Varniuose ir Papilėje – pristatomi atskirai. Kiekvienas jų vainikuojamas žinomiausiais istoriko veikalais.

Antroje parodos dalyje pristatomi įvairaus pobūdžio Simono Daukanto atminimo įamžinimui skirti kūriniai. Per visą istoriko gyvenimą sukurtas tik vienas portretas, kitų atvaizdų nėra žinoma. Šis vienintelis vėliau tapo įkvėpimu kitiems menininkams. Medaliai, atvirukai, portretai, liaudies menas (drožiniai, siuviniai), skulptūros, grafikos kūriniai, monografijos – parodoje eksponuojama gausi įvairiažanrė kūryba, primenanti Simono Daukanto asmenybės svarbą ir jo indėlį į lietuvystę.

Paroda atidaroma naujame Valdovų rūmų muziejaus Parodų centre (VI maršrutas, II aukštas). Ji veiks iki gegužės 12 dienos. Parodos veikimo laikotarpiu taip pat planuojama turininga kultūrinė programa.

Prancūzijos vakarinei pakrantei grasina naftos dėmė

Prie Prancūzijos krantų Atlanto vandenyne nuskendus konteineriniam laivui „Grande America“ susiformavo milžinišką naftos dėmė. Specialaus laivo teršalams rinkti laukiama ketvirtadienį, pranešė Jūrų prefektūra. Į kovą su teršalais įsitraukė ir Europos jūrų saugumo agentūra. Prefektūros duomenimis, naftos dėmė yra maždaug 10 km ilgio ir apie 1 km pločio. Jūra esą labai audringa, bangos siekia iki 6 metrų.

Prancūzijos vakarinei pakrantei grasina naftos dėmė. EPA-Eltos nuotr.

Iš Hamburgo plaukęs laivas su Italijos vėliava užsidegė ir antradienį nuskendo Biskajoje už 330 km nuo Prancūzijos krantų. Laivas gabeno pavojingą krovinį. 45 konteinerių turinys yra pavojingas, prieš tai pranešė Jūrų prefektūra. Be to, „Grande America“ gabeno 2 200 tonas mazuto.

214 metrų ilgio laivas, kuriame buvo ir 2 000 automobilių, prieš nuskęsdamas buvo smarkiai pasviręs. Prefektūros duomenimis, laive buvo 27 žmonės, juos išgelbėjo britų karo laivas „HMS Argyll“. Laivas plaukė į Kasablanką Maroke.

NATO nerimą dėl „Huawei“ vertina rimtai

NATO svarsto, ar imtis veiksmų, atsakant į tvyrantį nerimą dėl Kinijos telekomunikacijų milžino „Huawei“ esą keliamos grėsmės saugumui, pristatydamas metinę Aljanso ataskaitą pareiškė generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

. Stoltenbergas. EPA-Eltos nuotr.

Pasak J. Stoltenbergo, 29 NATO sąjungininkai pradėjo svarstymus dėl „Huawei“, Aljanso narėms vis daugiau investuojant į 5G mobiliojo ryšio infrastruktūrą.

„Kai kurie NATO sąjungininkai pareiškė nerimą dėl „Huawei“, o NATO šį nerimą vertina labai rimtai“, - spaudos konferencijoje sakė Aljanso generalinis sekretorius. Jo teigimu, NATO sąjungininkai ir toliau svarstys Aljanso vaidmenį „Huawei“ situacijoje.

„Šiuo metu konsultuojamės dėl investicijų į 5G tinklus ir jų saugumo aspekto“, - tikino J. Stoltenbergas, tačiau atsisakė spekuliuoti galimais Aljanso žingsniais.

Pasak J. Stoltenbergo, 5G ryšio tinklų kūrimas yra prekybinis ir ekonominis klausimas, tačiau turi ir saugumo aspektų.

„Būtent todėl mes tęsime konsultacijas, tęsime vertinimus ir apsvarstysime NATO vaidmenį sprendžiant tokio tipo infrastruktūros saugumo klausimus“, - tikino NATO generalinis sekretorius.

Trečiadienį JAV generolas, vyriausiasis NATO ginkluotųjų pajėgų Europoje vadas Curtis Scaparotti Jungtinių Valstijų parlamentarams paaiškino „Huawei“ situaciją.

„Esame sunerimę dėl jų telekomunikacijų įrangos pažeidimų, ypač - 5G ryšio pajėgumai ir pajėgumai perimti duomenis yra neįtikėtini“, - sakė C. Scaparotti.

„Huawei“ pastaruoju metu susidūrė su kaltinimais, kad Kinijos valdžia gali naudoti bendrovės įrangą šnipinėjimui. Jungtinės Valstijos yra kampanijos uždrausti „Huawei“ priešakyje ir ragina sąjungininkus boikotuoti Kinijos įmonės įrangą, tačiau tiek „Huawei“, tiek ir Kinijos valdžia neigia bet kokius kaltinimus.

Be Jungtinių Valstijų, Australija, Naujoji Zelandija ir Japonija taip pat uždraudė „Huawei“ tiekti įrangą 5G mobiliojo ryšio tinklams dėl saugumo sumetimų.

 

Atgal