VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

07.11.Naujausios žinios

Susibūrė lietuvių jaunimas iš viso pasaulio

Visuomenės harmonizavimo parke netoli Prienų vyksta Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimas (PLJS), kuris truks iki sekmadienio.
Susitikimą antrą kartą rengianti Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga teigia, kad renginys apims mokslą, verslą, politiką ir kultūrą. Jo programoje žada dalyvauti žinomos Lietuvos ir užsienio asmenybės. Paskutinį kartą šis renginys vyko 2012 m.
Verslo, politikos, kultūros ir mokslo festivalyje bus perskaityti pranešimai apie ateities maistą, Lietuvos pramonę žemėje ir kosmose, jaunimas drauge su žinomais šių sričių specialistais diskutuos aukštojo mokslo, asmeninio verslo steigimo, lietuvių meninio identiteto ir kitais klausimais. Renginyje dalyvaus per pusantro šimto žymių verslo, kultūros, politikos ir mokslo atstovų, vyks sporto turnyrai, lietuviško kino seansai, žinomų atlikėjų koncertai.
PLJS prie pagrindinių pranešėjų prisijungė ilgametis JAV kongresmenas, buvęs JAV Atstovų rūmų pirmininkas Denis Hastertas (J. Dennis Hastert), skaitysiantis pranešimą tema "Atsakomybė kurti mūsų pačių istoriją" ("Responsibility to make our own history"). Respublikonų partijos atstovas po 2001 m. rugsėjo 11-osios teroro aktų inicijavo antiteroristinių įstatymų, Tėvynės saugumo departamento įkūrimą, tapusį reikšmingiausia federalinės valdžios reforma per pastaruosius 50 metų. Nuo 2008 m. jis yra vyriausiasis patarėjas viešosios politikos ir teisės klausimais didelėje JAV teisės ir lobizmo kompanijoje "Dickstein Shapiro". 2004 m. D. Hastertas buvo apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu.

Prezidentė blokuoja Viešųjų pirkimų įstatymo išimtį partijoms

Prezidentė Dalia Grybauskaitė grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, kurios leistų politinėms partijoms netaikyti Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimų pirkimams, atliekamiems ne valstybės biudžeto lėšomis.
Šalies vadovė pabrėžė, jog politinėms partijoms turi būti taikomi aukščiausi viešumo ir skaidrumo reikalavimai. Tuo tarpu priimtos pataisos sudaro prielaidas korupcijai, atveria kelią šešėliniam partijų finansavimui, prieštarauja viešajam interesui užtikrinti partijų veiklos bei lėšų panaudojimo skaidrumą ir yra nesuderinamos su Europos Sąjungos (ES) teise.

Šiandien D. Grybauskaitė bus inauguruota antrajai kadencijai

Šiandien, liepos 12-ąją, Vilniuje vyks Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inauguracija.
Antrosios valstybės vadovės kadencijos inauguracijos ceremonija 11.00 val. prasidės iškilmingu Seimo posėdžiu istorinėje Kovo 11-osios salėje.
Invokaciją sakys Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.
Prezidentės priesaiką priims Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.
Prisiekusią Lietuvos vadovę sveikins Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas.
Iškilmingo posėdžio pabaigoje inauguracinę kalbą pasakys D. Grybauskaitė.

Ūkių stambėjimas tęsiasi

Lietuvos ūkiai toliau stambėja, - suskaičiavus šiemet deklaruotą žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotą ir palyginus rezultatus su 2013 m., paaiškėjo, kad šiemet pateikta 8,5 tūkst. paraiškų mažiau, bet deklaruotas plotas padidėjo 33,5 tūkst. ha.
Liepos 10 d. pasibaigus žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimui bei suskaičiavus ir pavėluotai pateiktas paraiškas, šiemet iš viso gauta 142 tūkst. 690 paraiškų, jose deklaruotas plotas siekia apie 2 mln. 835 tūkst. ha, skelbia Žemės ūkio ministerija.

Įstatymo pataisos leis jaunimui sudaryti savanoriškos praktikos sutartis

Jaunimas nuo 16 iki 29 metų galės sudaryti savanoriškos praktikos sutartis su darbdaviais. Asmuo iki 18 metų turės teisę sudaryti sutartį tik, jeigu tam neprieštaraus vaiko atstovas pagal įstatymą.
Tokios nuostatos numatytos Seimo priimtuose Užimtumo rėmimo ir lydimųjų įstatymų pakeitimuose.
Siekiant užtikrinti, kad sudarant tokias sutartis būtų išvengta piktnaudžiavimo, įtvirtinta, kad savanoriškos praktikos sutarties terminas negalės būti ilgesnis kaip 2 mėnesiai per kalendorinius metus. Savanoriškos praktikos sutartį bus galima sudaryti ne daugiau kaip 3 kartus, o bendras jo sudarytų savanoriškos praktikos sutarčių terminas negalės būti ilgesnis kaip 6 mėnesiai.

Pase bus galima įrašyti tautybę

Lietuvos Respublikos piliečio pase bus galima piliečio rašytiniu prašymu įrašyti tautybę.
Tai numatančias Paso įstatymo pataisas priėmė Seimas. Jas parėmė 56 Seimo nariai, prieš buvo 11, susilaikė 24 parlamentarai.
Seimo nario Mečislovo Zasčiurinsko inicijuoti įstatymo pakeitimai įsigalios 2015 m. sausio 1 d.
Pasams, išduotiems iki šio įstatymo įsigaliojimo, naujas reglamentavimas nebus taikomas.
Užsienio reikalų ir vidaus reikalų ministrams iki pataisų įsigaliojimo dienos pavesta priimti įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.
Šiuo metu pase pagal gyventojų registro duomenų centrinės bazės duomenis įrašomi šie duomenys apie pilietį: vardas (vardai), pavardė, lytis, gimimo data, gimimo vieta (įrašomas valstybės pavadinimas), asmens kodas ir pilietybė.

Baltarusija gavo iš Rusijos paskolą - 450 mln. dolerių

Baltarusija gavo iš Rusijos 450 mln. dolerių iš 2 mlrd. dolerių paskolos, informuoja "RIA Novosti", remdamasi šalies nacionaliniu banku.
Anksčiau skelbta, kad antras didžiausias pagal turtą Rusijos bankas VTB ir Baltarusijos vyriausybė susitarė dėl trumpalaikės 2 mlrd. dolerių paskolos, teigiama banko pranešime spaudai.
Dar šių metų gegužę buvo skelbta, kad Baltarusija iš VTB gaus 1 mlrd. dolerių.
2013 m. pabaigoje Rusija nusprendė skirti Baltarusijai 2 mlrd. dolerių paskolą 2014 metais.
Vėliau Rusijos finansų ministras Antonas Siluanovas pranešė, kad šios lėšos bus skirtos kaip tarpvyriausybinė paskola dešimties metų laikotarpiui.

D. Grybauskaitė: žmogaus teisių apsauga - neišvengiamas kelias siekiant visuomenės pasitikėjimo

Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos Visuomenės informavimo įstatymo ir Baudžiamojo proceso kodekso pataisos, ketvirtadienį priimtos Seime, tikimasi, sustiprins Lietuvos žiniasklaidos laisvę, demokratiją ir pagarbą žmogaus teisėms.
"Teisėsauga turi pradėti dirbti europietiškai, žmogaus teisės ir laisvės turi būti ginamos ne represinėmis priemonėmis. Sovietiniai baudžiamojo persekiojimo metodai žemina Lietuvą ir yra netoleruotini demokratinėje teisinėje valstybėje. Todėl pagarba žmogaus teisėms turi tapti teisėsaugos ir kitų valstybės institucijų prioritetu", - sako Prezidentė.
Pagal Prezidentės inicijuotas pataisas, bet kokie procesinės prievartos veiksmai - kratos, poėmiai, telefoninių pokalbių pasiklausymas, slaptas sekimas, kurie varžo žiniasklaidos laisvę ir ypač suvaržo žmogaus teises, galės būti atlikti tik dėl visuomenei gyvybiškai svarbių aplinkybių ir tik tuomet, kai informacijos šaltinio paslapties atskleidimas sukels aiškiai mažesnę žalą nei ta, kuri ištiktų to nepadarius.
Pataisos įtvirtina, kad nuo šiol visi Lietuvos žmonės galės reikalauti teisėsaugos pareigūnų filmuoti pas juos atliekamą kratą ar poėmį arba užtikrinti nepriklausomų stebėtojų dalyvavimą tokiuose veiksmuose, jei jiems kils abejonių dėl teisėsaugos darbo metodų teisėtumo, neadekvačios jėgos demonstravimo ar netgi neetiško ar nepagarbaus elgesio su žmogumi.
Pasak Prezidentės, šios pataisos yra svarbus žingsnis bandant sustiprinti žmogaus teisių padėtį Lietuvoje. Teismai, prokuratūra ir ikiteisminio tyrimo įstaigos savo kasdieniu darbu privalo įrodyti Lietuvos žmonėms, kad jų teisės visada yra gerbiamos ne mažiau, nei to reikalauja Konstitucija ir Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija.
Prezidentės teigimu, žmogaus teisių apsauga yra neišvengiamas kelias siekiant visuomenės pasitikėjimo ir pagarbos teisėsaugai bei valstybei.

Vokietija išsiunčia CŽV pareigūną

Vokietijos vyriausybė nurodė išsiųsti iš šalies JAV Centrinės žvalgybos valdybos pareigūną Berlyne. Tai atsakas į paaiškėjusius du įtariamo JAV šnipinėjimo atvejus, skelbia BBC.
Kaip pranešama, pareigūnas dirbo CŽV naudai JAV ambasadoje. Į viešumą iškilęs skandalas įsiutino Vokietijos politikus.
Praėjusią savaitę Vokietijos pareigūnai sulaikė 31-erių metų dvigubą agentą, dirbusį šalies žvalgyboje ir tuo pat metu šnipinėjusį Vašingtono naudai. Be kita ko, trečiadienį pranešta, kad pareigūnai apieškojo šnipinėjimu įtariamo Gynybos ministerijos darbuotojo namus. Laikraščio "Die Welt" pranešimais, naujas įtariamasis yra vokiečių kariškis.

Libijoje evakuojamas JT misijos personalas

Jungtinės Tautos (JT) dėl blogėjančios saugumo situacijos Libijoje evakavo dešimtis misijos užsienio narių, remdamasi JT atstovu skelbia "Reuters".
"Jie sugrįš, jeigu saugumo padėtis pagerės", - teigė JT paramos misijos Libijoje (UNSMIL) atstovas Samiras Gatas (Samir Ghattas). Jis nenurodė, kiek misijos narių išvyko iš šalies.
Libija trejus metus yra beveik nuolatinės suirutės padėtyje vyriausybei stengiantis įvesti valdžią ir suvaldyti skirtingas ginkluotas grupes, 2011 metais padėjusias nuversti ilgametį šalies diktatorių Muamarą Kadafį (Muammar Gaddafi).

Vilniuje bus statoma nauja biokuro katilinė

Geologų gatvėje bus pastatyta moderni biokuro katilinė, joje įrengiant du katilus po 8 MW. Vilniaus miesto taryba pritarė šios teritorijos detaliajam planui ir jo sprendiniams. 

Vilniaus iš viso jau yra 12 nepriklausomų šilumos gamintojų, du iš jų jau veikia ir gamina šilumą, kurią tiekia miesto šilumos tinklams. 

Šiuo metu bendrovė „Vilniaus energija“ šilumos gamybai ne šildymo sezono metu vartoja tik biokurą, kurio kaina yra daugiau nei dvigubai mažesnė už gamtines dujas.

Atsisakius gamtinių dujų, 41 proc. šilumos iš vietinio kuro Vilniaus antrojoje termofikacinėje elektrinėje (E2) ir Naujosios Vilnios katilinėje pagamina pati „Vilniaus energija“. Likusią dalį, 59 procentus, šilumos bendrovei teikia nepriklausomi gamintojai. „Vilniaus energijos“ iš biokuro pagamintos šilumos kaina sudaro 7,5 ct/kWh. Vidutinė  nepriklausomų gamintojų siūloma kaina – 11,98 ct/kWh.

Vilniaus šilumos kaina per metus, lyginat 2013 ir 2014 metų birželį, iš viso atpigo 27,4 proc.

Dainų šventės dvasią tęsia prestižinio britų choro koncertai

Lietuvoje svečiuojasi Londono Emanuelio mokyklos koplyčios vaikų choras. Liepos 11-17 dienomis viešnagės Lietuvoje metu choras surengs penkis pasirodymus Vilniaus, Molėtų, Kauno ir Palangos bažnyčiose bei Nidos bendruomenės namuose.
Į koncertines gastroles po Lietuvą leisis daugiau nei trisdešimt Emanuelio mokyklai priklausančio choro moksleivių.
Lietuvos publikai choras parengė intelektualiosios chorinės muzikos programą, kurioje skambės įvairių epochų britų sakralinės muzikos kūrėjų bei muzikos klasikų Georgo Frydricho Hendelio (Georg Friedrich Handel) ir Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) kūriniai.
Choro vadovo Džonatano Holmso (Jonathan Holmes) teigimu, Lietuvos dainų švenčių rengimo tradicijos ir jų puoselėjimas yra žinomos ne tik Didžioje Britanijoje, bet ir visame pasaulyje, todėl muzikantų laukia nemenka atsakomybė.
Londono Emanuelio mokykla buvo įkurta Vestminsterio abatijoje 1954-aisiais. Mokykla pasižymi išskirtiniu dėmesiu vaikų muzikinių gabumų lavinimui. Mokykloje įkurta per trisdešimt įvairių muzikinių žanrų kolektyvų nuo kamerinių instrumentinės muzikos ansamblių iki chorų, kurių didžiausią sudaro 150 narių. Stiprius muzikos pagrindus turintys mokyklos auklėtiniai muzikos studijas tęsia Oksfordo, Kembridžo universitetuose ir prestižinėje Karališkojoje muzikos akademijoje.

Irako sukilėliai galėjo pagrobti branduolinių medžiagų

Į Jungtines Tautas (JT) kreipęsi Irako pareigūnai įspėjo, kad islamistų sukilėliai galėjo pagrobti Mosulo universitete buvusias branduolines medžiagas ir paprašė pagalbos kovojant su terorizmu šalyje ir užsienyje, rašo "Reuters".
Irako ambasadorius JT Mohamedas Ali Alhakimas (Mohamed Ali Alhakim) liepos 8 dieną generaliniam sekretoriui Pan Gi Munui (Ban Ki-moon) rašytame laiške tikino, kad Mosulo universitete buvo saugoma beveik 40 kilogramų urano.
"Teroristų grupuotės gavo prieigą prie branduolinių medžiagų tose vietose, kurios išslydo iš vyriausybės kontrolės, - rašoma laiške, kur taip pat įspėjama, jog uranas gali būti panaudotas masinių naikinimo ginklų gamybai. - Šios branduolinės medžiagos, nepaisant riboto kiekio, teroristų grupelėms (...) suteikia galimybę (...) jas panaudoti teroristiniuose aktuose".

Seimas padidino finansavimą krašto apsaugai

Seimas, priėmęs 2014 m valstybės biudžeto pataisas, nutarė dar šiais metais padidinti asignavimus krašto apsaugai 130 mln. litų. Už šį pasiūlymą balsavo 100 Seimo narių, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė du parlamentarai. Krašto apsaugos ministerijai papildomai bus skirta 85 mln. litų biudžeto asignavimų. Pagrindinis šių lėšų šaltinis yra šiemet prognozuojamos didėjančios akcizų pajamos. Taip pat bus padidinta Privatizavimo fondo sąmata ir iš jų krašto apsaugai papildomai skirta dar 45 mln. litų.
Biudžeto ir finansų komiteto išvadoje pažymima, kad valstybės biudžeto deficito padidinimas 20 mln. litų neviršija konvergencijos (Mastrichto sutarties) kriterijaus dydžio, kuris nustato, kad valdžios sektoriaus deficito santykis su bendruoju vidaus produktu negali viršyti 3 proc.
Patikslintame 2014 m. valstybės biudžete pajamos kartu su Europos Sąjungos ir kitomis tarptautinės finansinės paramos lėšomis sudarys 26 mlrd. 158,4 mln. litų, asignavimai išlaidoms ir turtui įsigyti - 27 mlrd. 118,4 mln. litų (asignavimai viršytų pajamas 960 mln. litų).

Trakuose atidaryta paroda, žyminti karaimų bendruomenės sukaktį

Trakų salos pilyje ketvirtadienį atidaryta paroda "Karaimų darbai ir sukaktys: 1904-2014". Paroda skiriama karaimų bendruomenės veiklos atgimimo 25 metų sukakčiai pažymėti, taip pat kitoms svarbioms šios bendruomenės kultūros gyvenimo sukaktims.
Šiemet sukanka 110 metų, kai buvo išleista pirmoji karaimų pasaulietinės literatūros knyga - Simono Kobeckio eilėraščių rinktinė "Jyrlar" ("Eilės"), taip pat minimas akademinės lenkų tiurkologo prof. Tadeušo Kovalskio (Tadeusz Kowalski) knygos "Karaimų kalbos Trakų dialekto tekstai" išleidimo 85-metis. Ši knyga yra vienas svarbiausių visų laikų mokslinių veikalų karaimikos srityje.
Liepos 7-18 dienomis Trakuose vyksta tradicinė 12-oji tarptautinė vasaros Karaimų kalbos stovykla. Šiemet joje dalyvaus svečiai iš Lenkijos, Rusijos, Ukrainos, Prancūzijos.
Karaimų tikybos žmonės gyvena įvairiose pasaulio vietose, tačiau tik dabartinėse Lietuvos, Lenkijos, Rusijos ir Ukrainos žemėse gyvenantys karaimai sudaro atskirą etninę tiurkišką grupę ir turi savo gimtąją karaimų kalbą. Ši kalba yra viena svarbiausių karaimų kultūros vertybių, kuri išliko gyva iki šių dienų tik Lietuvoje. Ji yra įrašyta į pasaulio nykstančiųjų kalbų sąrašą.

SGD terminalo statyboms – papildomi pajėgumai

Ketvirtadienį Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius dalyvavo tradiciškai kas mėnesį rengiamame Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo projekto įgyvendinimo komisijos posėdyje. Pasak premjero, projekto įgyvendinimas po truputį artėja prie pabaigos, todėl apsilankymai tapo dažnesni siekiant užtikrinti, kad darbai vyktų sklandžiai. 

Komisijos posėdyje aptartas krantinės ir dujotiekio statybos progresas. Projektą vykdančios įmonės „Klaipėdos nafta“ vadovas Rokas Masiulis informavo premjerą apie technines detales. Per birželio mėnesį krantinėje įengta pagrindinio denginio gelžbetonio konstrukcija, į statybų aikštelę jau atgabenti priešgaisrinio vamzdyno ruošiniai, priešgaisriniai siurbliai, kuro talpyklos, dyzeliniai generatoriai bei kiti reikalingi komponentai. Užbaigta aptarnavimo bei aukšto slėgio dujų platformų metalo karkasų statiniams gamyba ir vykdomas šių konstrukcijų montavimas. Siekiant paspartinti statybos darbus atgabentas penktasis kranas. Liepą bus pradėta montuoti pagrindinė įranga aptarnavimo platformoje. Tikimasi, jog rugpjūtį bus galima užbaigti hidrotechninės dalies statybos darbus.

Taip pat tęsiami dujotiekio gręžimo ir įtraukimo darbai, klojamas optinis kabelis. Tikimasi, jog liepą bus galima atlikti jungiamojo dujotiekio atkarpų hidraulinius bandymus.

Susitikime taip pat kalbėta apie statybos darbų spartą. „Buvau informuotas apie tai, jog projektą įgyvendinanti bendrovės „Klaipėdos nafta“ siekia padidinti SGD terminalo statybos darbų našumą. Rangovų paprašyta dirbti trimis pamainomis ir skirti papildomų darbuotojų, kad projektas būtų įgyvendintas laiku. Būtinos visos priemonės, kurios užkirstų kelią galimoms rizikoms. Šiuo metu daroma viskas, kad terminalas būtų baigtas laiku“, – sako premjeras.

Vilniaus savivaldybė vėl skolinasi, šįkart - 16,8 mln. eurų

Šiaurės investicijų bankas (NIB) ir Vilniaus miesto savivaldybė pasirašė sutartį suteikti naują 16,8 mln. eurų paskolą penkiolikai metų. Paskola skirta infrastruktūros gerinimo ir energijos vartojimo efektyvumo didinimo projektams finansuoti.
Savivaldybės investicijų programoje numatytais kelių infrastruktūros vystymo projektais tikimasi sumažinti eismo spūstis intensyviausiose Vilniaus vietose. Statomas vakarinis aplinkkelis padės Vilniui dar labiau įsijungti į svarbiausius transporto koridorius ir stipriai sumažins tranzitinio transporto srautus miesto centre. Geležinio vilko gatvės rekonstrukcija tikimasi sumažinti spūstis bei nelaimingų atsitikimų skaičių viename iš pagrindinių Vilniaus verslo rajonų.

D. Žalimas paskirtas Konstitucinio Teismo pirmininku

Seimas ketvirtadienį paskyrė Dainių Žalimą vadovauti Konstituciniam Teismui.
D. Žalimas yra sakęs, kad būdamas KT pirmininku sieks teismą padaryti atviresnį, o jo darbą paspartinti. Jis siūlė įvesti praktiką, kad KT pirmininkas kasmet ateitų į Seimą skaityti metinių pranešimų bei aiškesne forma visuomenei pristatytų teismo sprendimus.
D. Žalimas sieks, kad bylų nagrinėjimo laikas pradžiai sutrumpėtų bent iki 2 metų. Visai neseniai KT išnagrinėjo bylą, kuri teisme pragulėjo 4 metus.

Vilniuje labdaringą koncertą surengs Detroito jaunimo choras

Labdaros koncertą Šv. Kazimiero bažnyčioje Vilniuje liepos 14-ąją rengia vieni geriausiu pasaulio jaunimo choru tituluojamas Detroito jaunimo choras (JAV).
Kolektyvo repertuarą apima gospel ir "Motown" muzikos stiliai. Detroito jaunimo chorą sudaro 26 moksleiviai iš Mičigano valstijos Detroito miesto. 2012-aisiais kolektyvas laureatu tapo pasaulio jaunimo chorų žaidynėse.
Chorui yra tekusi garbė surengti pasirodymą JAV prezidento Baltuosiuose rūmuose, koncertuoti Kenedžio centre, Londono arenoje "Millennium Dome".
Detroito jaunimo choras priklauso 1992 m. įkurtai "Mosaic" jaunimo teatro ir menų mokyklai, kurios tikslas - stiprinti jaunų žmonių kūrybinį potencialą, auginti pasitikėjimą savimi bei įkvėpti jaunimą kurti.

Uždaroma Juodkrantės jūrų kadetų mokykla

Kone dešimtmetį garsiai pūstas Juodkrantės jūrų kadetų mokyklos burbulas subliūško - nuo šių mokslo metų pradžios tokios įstaigos nebeliks. Juodkrantės Liudviko Rėzos jūrų kadetų mokyklą nuspręsta prijungti prie Nidos vidurinės mokyklos, tad po šios reorganizacijos buvusioje kadetų kalvėje mokysis tik 1-4 klasių mokinukai.
Pagrindinė kadetų mokyklos uždarymo priežastis ta, kad nei valstybė, nei Neringos merija, nei pati ugdymo įstaiga nuo 2006 metų taip ir nesugebėjo pasistatyti moksleivių bendrabučio. Nepaisant nesėkmės vakariniame Kuršių marių krante, jau kalbama apie naujos jūrų kadetų mokyklos steigimą rytiniame - Rusnėje.
2006-aisiais įsteigta Juodkrantės L. Rėzos jūrų kadetų mokykla visoje Lietuvoje buvo tarsi sensacija. Anuomet kalbėta apie pagaliau įsteigtą santykinai sukarintą mokyklą kaip apie ilgai lauktą naujovę švietimo padangėje.

Šiandien Nidoje prasideda XVIII tarptautinis Tomo Mano festivalis

Liepos 12-ąją, Nidoje pradžią skelbiantis XVIII tarptautinis Tomo Mano festivalis „Šimtmečio vasara“ publikai sieks atskleisti istorija tapusių įvykių bei asmenybių reikšmę dabarčiai, gretins klasiką su šiuolaikiniu menu bei kvies praturtinti atostogas diskusijomis apie esminius gyvenimo ir kūrybos klausimus.

Liepos 12-19 d. įvairiose kurorto kultūros erdvėse publikos laukia klasikinės muzikos koncertai, pokalbiai, parodos ir kino vakarai, jungiami festivalio temos „Šimtmečio vasara“, skirtos Pirmojo pasaulinio karo pradžiai atminti. Šiuo renginiu pradedamas naujas festivalio penkerių metų teminis ciklas „Modernybės palikimas: 100 metų po Didžiojo karo“.

„Tarptautinis Tomo Mano festivalis – europinės kultūros skelbėjas, tad drauge su intelektualais bei menininkais iš Lietuvos bei užsienio prisiminsime šią reikšmingą sukaktį gvildendami istorijos ir jai stebėtinai artimos dabarties temas“, – sakė žodžio programos kuratorius Anatanas Gailius.

Lietuva jau turi užbaigtą „Visuotinę lietuvių enciklopediją“

Liepos 18 d. Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras išleidžia 25-ą „Visuotinės lietuvių enciklopedijos“ tomą ir tuo užbaigia šio visiems lietuviams reikšmingo leidinio leidybą.

2015 m. pradžioje dar numatyta išleisti Papildymų tomą, kuriame bus enciklopedijoje vartojamų autentiškų tikrinių vardų ir jų lietuviškų atitikmenų sąrašas, pastebėtų didesnių klaidų atitaisymai ir kt.

„Visuotinė lietuvių enciklopedija“ – originalus mokslinis informacinis leidinys, pateikiantis susistemintą informaciją apie pasaulį ir Lietuvą, visatą ir Žemę, pasaulio ir civilizacijos istoriją, visų žemynų tautas ir jų kultūrą, mokslą, ekonomiką, pasaulio religijas, humanistines ir krikščioniškąsias vertybes.

Pirmąjį tomą, pasirodžiusį 2001 metais, Švietimo ir mokslo ministerija užsakė ir padovanojo mokykloms. Vėliau mokyklos leidinį galėjo užsisakinėti pačios, mokyklų bibliotekoms buvo pritaikyta nuolaida.

Dvidešimt penkiuose enciklopedijos tomuose yra 121 804 straipsniai, iš jų 29 650 –biografiniai, apie 25 000 iliustracijų, 656 žemėlapiai.

Didelė dalis straipsnių turi lituanistikos poskyrius. Daugiausia vietos skirta sovietmečiu draustai ar ignoruotai lituanistikai: Lietuvos valstybingumo, Lietuvos katalikų bažnyčios, Lietuvos kariuomenės istorijai, Lietuvos Respublikos (1918–1940) realijoms, antinaciniam ir antisovietiniam pasipriešinimui, lietuvių tautos genocidui ir tremties vietoms, išeivijai, jos literatūrai bei menui.

Enciklopedijoje aprašytos visos Lietuvos gyvenvietės, turinčios daugiau kaip 300 gyventojų, ilgesnės negu 20 km Lietuvos upės, taip pat pateikiamos Lietuvos habilituotų mokslų daktarų ir profesorių, lietuvių, pasaulio ir Europos čempionų, rekordininkų biografijos. Daugiau kaip 1400 straipsnių yra apie užsienio lietuvius.

Čia taip pate pateikiama informacija apie kitas šalis, kaimyninių šalių politikos ir visuomenės veikėjus, kultūros kūrėjus, užsienio miestus, kuriuose yra lietuvių bendrijos, taip pat apie lietuvių tremties vietas.

Sudarant enciklopedijos straipsnyną atsižvelgta į tai, kad sovietinės okupacijos metais lietuviškose enciklopedijose ir visoje informacinėje literatūroje dėl ideologizacijos ir cenzūros buvo labiausiai iškraipyta ar iš viso nutylėta humanitarinės krypties mokslo šakų ir visuomenės gyvenimo informacija. Tai filosofija, teologija, religijų istorija, menas, ypač bažnytinis, istorija, etnologija, etnografija, teisė, politologija, edukologija, sociologija. Šioms ir dinamiškiausiai besiplėtojančioms mokslo ir gyvenimo sritims, tokioms kaip ekonomika, vadyba, informatika, kompiuterija, enciklopedijoje skirta daugiausia vietos.

Enciklopedijos straipsnius rašė 2957 autoriai, recenzavo 1190 recenzentų. Mokslinę redakcinę tarybą sudaro visų mokslo sričių mokslininkai.

„Visuotinė lietuvių enciklopedija“ sukurta pagal vokiškos „Brockhaus“ enciklopedijos formatą.

L. Linkevičius ir Japonijos atstovai akcentavo dinamišką santykių plėtrą

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Japonijos ir Lietuvos draugystės lygos pirmininkas Japonijos parlamente Hirofumi Nakasonė itin teigiamai įvertino dvišalių ryšių plėtrą ir aptarė tolesnį politinių, ekonominių, kultūros bei mokslo saitų stiprinimą.
Vilniuje besilankančiai Japonijos delegacijai L. Linkevičius pristatė Lietuvos integraciją į Europos Sąjungos energetikos rinką, padėkojo už Japonijos palaikymą Lietuvai siekiant narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje.
Tiek ministras, tiek ir H. Nakasonė akcentavo stiprėjantį Lietuvos ir Japonijos ekonominį bendradarbiavimą - praėjusiais metais Lietuvos eksportas į Tekančios saulės šalį išaugo 30 proc., o kovą Tokijuje atidaryti Lietuvos prekybos rūmai.
Japonijos ir Lietuvos draugystės lyga šalies parlamente įkurta dar 1996 metais. H. Nakasonė jai vadovauja nuo 2003-iųjų.

F. Hamondas: NATO neketina steigti nuolatinių bazių Baltijos šalyse

NATO neketina steigti nuolatinių bazių Baltijos šalių teritorijoje. Tai pareiškė Didžiosios Britanijos gynybos ministras Filipas Hamondas (Philip Hammond).
Nuolatinių bazių steigimas Baltijos valstybių teritorijoje "nėra nei Didžiosios Britanijos vyriausybės, nei NATO nuostata", pabrėžė F. Hamondas trečiadienį Jungtinės Karalystės parlamento Gynybos komitete. Jo žodžius ketvirtadienį cituoja laikraštis "The Daily Telegraph".
Taip ministras reagavo į kai kurių šalies dimisijos kariškių raginimus didinti NATO ir Didžiosios Britanijos karinį aktyvumą prie vakarinių Rusijos sienų Baltijos jūros rajone.
Anksčiau deputatams kalbėjo kovo mėnesį atsistatydinęs britų generolas seras Ričardas Širefas (Richard Shirreff), kuris ėjo NATO kariuomenės Europoje vado pavaduotojo pareigas. Pasak jo, Didžioji Britanija turi inicijuoti Aljanse "penkiatūkstantinio greitojo reagavimo kontingento atkūrimą, kad pagerintų savo gynybinę parengtį". R. Širefas taip pat stojo už nuolatines NATO bazes Baltijos šalyse. "Be šito NATO neįstengs operatyviai atsakyti į netikėtą ataką iš Rytų", - pabrėžė jis.

Strateginių įmonių nacionalinio saugumo interesų apsauga bus veiksmingesnė

Darbo grupė, kuriai vadovauja Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis, parengė Lietuvos Respublikos strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymo pakeitimo projektą.
Šiomis pataisomis pirmiausia siekiama pašalinti įstatymo spragas, dėl kurių nacionaliniam saugumui svarbių įmonių ir įrenginių apsauga nėra visiškai veiksminga. Tai pat numatomos naujos veiksmingos svarbių objektų apsaugos priemonės, kompleksiškai reglamentuojant ex ante ir ex post (išankstinę ir vėlesnę) nacionalinio saugumo interesų apsaugą.
Siekiama užtikrinti nacionalinio saugumo apsaugos interesus kartu paliekant galimybę pritraukti investicijas į nacionaliniam saugumui svarbius sektorius iš patikimų investuotojų. Labai svarbu suderinti įstatymo projekto nuostatas su Europos Sąjungos teisės reikalavimais, skirtais laisvam kapitalo judėjimui įsisteigti, kartu atsisakant investuotojus varžančių, bet nacionalinio saugumo interesų apsaugos požiūriu neveiksmingų nuostatų.
Naujame įstatymo projekte aiškiau reglamentuojama išankstinė potencialių investuotojų patikra, taip pat įtvirtinta nemažai priemonių, kurios leis apsaugoti visuomenę nuo bet kokių vėlesnių galimai žalingų ar rizikingų sprendimų. Taigi įstatymo projekte įtvirtinta efektyvi kontrolė ne tik leis eliminuoti nekontroliuojamo akcinio kapitalo perleidimo pasekmes, bet užtikrins ir tai, ko nebuvo iki šiol - vėlesnę priimamų svarbių ir strateginių sprendimų kontrolę.
Įstatymo prieduose išdėstytas įmonių, kurios turi strateginę ar svarbią reikšmę nacionaliniam saugumui, sąrašas. Jį sudaro energetikos, telekomunikacijų, infrastruktūros ir komunalinių paslaugų sektoriuose veikiančios įmonės.

Radinys Kauno šventovėje leis atkurti gotikinės bažnyčios interjero raštus

Tyrinėjant seniausioje Kauno dalyje įsikūrusio Bernardinų vienuolyno ir Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios komplekso, manoma, buvusios zakristijos, patalpas, rastas XV a. menantis grindų fragmentas. Jį archeologai vertina kaip vieną seniausių Lietuvoje aptiktų išlikusių grindų fragmentų.
Rombo formos molinės grindų plytelės aptiktos po medinėmis grindimis.
Anot archeologo Mindaugo Bertašiaus, tokių plytelių yra aptikta vos keliose vietose, tačiau iš jų nebuvo aiškus grindų raštas. Gali būti, kad toks didesnis, beveik kvadratinio metro ploto, grindų fragmentas pirmą kartą surastas ne tik Kaune, bet ir Lietuvoje. Jis išsprendė anksčiau rastų pavienių plytelių rašto mįslę.
Pagal rastus fragmentus ketinama atkurti autentiškas grindis jas išklojant senovinėmis plytelėmis ir pagamintomis jų kopijomis. Ansamblio restauravimo projekto vadovės architektės Astos Prikockienės rūpesčiu stengiamasi išsaugoti autentiškumą.
Vienuoliai bernardinai Kaune įsikūrė 1471 metais. Manoma, kad tuomet pastatytas pirmasis mūrinis vienuolyno pastatas - dviaukštė zakristija. Visas kompleksas, iškilęs XV-XVI a. sandūroje, buvo ne tik vienas seniausių, bet ir, neskaitant pilies, stambiausias mūrinių pastatų kompleksas Kaune. Gotikinio pobūdžio bažnyčia ir gretimi pastatai per visą savo istoriją ne kartą kentėjo nuo gaisrų, karų, buvo perstatyti. Po Napoleono armijos užėmimo bažnyčia ilgą laiką tarnavo kaip sandėlis, o vienuolynas - karo ligonine, seminarija, vėliau - medicinos mokykla.
1993 m. ansamblis sugrąžintas Lietuvoje veiklą atgaivinusiam Šv. Pranciškaus mažesniųjų brolių ordinui.
1995 m. pradėti vienuolyno restauravimo darbai. Mūsų dienomis vienuolyno ir bažnyčios ansamblis yra bene vertingiausi Laikinosios sostinės pastatai, išsaugoję daugybę autentiškų detalių. Komplekso pastatų restauravimas ir konservavimo darbai tebesitęsia: dabar vyksta bažnyčios Šv. Onos altoriaus su skulptūromis, sieninių paveikslų restauravimo darbai.

M. Dragis ragina ES valstybes laikytis struktūrinių reformų gairių

Europos centrinio banko (ECB) vadovas Marijus Dragis (Mario Draghi) paragino Europos Sąjungos (ES) valstybes griežčiau laikytis struktūrinių ekonomikos reformų gairių. Tokie komentarai buvo paviešinti po to, kai už ES nuostatų švelninimą pasisakė ir Italijos premjeras Matėjas Rencis (Matteo Renzi). Apie tai praneša "EUbusiness".
"Tikiu, kad kiekvienoje valstybėje vykdomos struktūrinės reformos yra vienodai svarbios visai Sąjungai, jos palaiko discipliną visame regione. Būtina taikyti tokius struktūrinių reformų valdymo principus, kokius taikome ir fiskaliniams savo tikslams siekti. Nuo to priklauso visos Sąjungos sanglauda", - rašo M. Dragis oficialiame ECB paviešintame pasisakyme.
Galiojantis ES Stabilumo ir augimo paktas nurodo, kad regiono valstybės turi savo viešojo sektoriaus deficitui ir valstybės skolai neleisti viršyti aiškiai nustatytų ribų - taisykles itin aršiai gina Vokietija ir kitos šiaurės Europos šalys. Tiesa, dauguma ES valstybių nuostatas vieną ar kelis kartu yra pažeidusios, o Italija bei Prancūzija ir toliau pažeidinėja.
Savo ruožtu M. Rencis ragina suteikti taisyklėms daugiau lankstumo. Liepos 4 d. Romoje vykusioje spaudos konferencijoje pareigūnas kalbėjo: "Europa priklauso jos piliečiams - ne bakininkams, nesvarbu, kurioje šalyje šie veikia - Vokietijoje ar Italijoje".
M. Dragis į išsakytus žodžius atsakydamas pabrėžė, kad už reformų vykdymą pirmiausia yra atsakingos ES valstybių valdžios, todėl jos turi imtis veiksmų, o ne sėdėti ir laukti, kol "į pagalbą atšuoliuos centrinis bankas ar ES lyderiai". ECB vadovas aiškiai nepritaria bandymams nuostatas švelninti: "Jeigu atsipalaiduosime ir leisime išsisklaidyti tai konsolidacijai, kurią jau esame pasiekę, taip pat nusimesime galiojančių taisyklių ribojimus, tai toks žingsnis taps pralaimėjimu visoms (ES) šalims".

Karinių oro pajėgų orlaivis "Spartan" su įgula dalyvauja aviacijos parodoje Jungtinėje Karalystėje

Lietuvos karinių oro pajėgų transporto orlaivis C-27J "Spartan" su įgula liepos 10-12 dienomis atstovauja šalies pajėgoms vienoje didžiausių aviacijos parodų pasaulyje "Royal International Air Tattoo 2014" Didžiosios Britanijos karališkųjų oro pajėgų bazėje Fairforde.
Kasmetinėje, nuo 1971 m. organizuojamoje, aviacijos parodoje Fairforde, be Lietuvos karinių oro pajėgų, savo aviacinę techniką ir orlaivius tiek ore, tiek ant žemės demonstruoja daugiau nei 20 šalių karinių pajėgų ir civilinių kompanijų atstovai.
Kartu su orlaivio "Spartan" įgula į Jungtinę Karalystę išvykęs pulkininkas A. Navickas Londone dalyvaus Jungtinio Karališkojo tarnybų instituto rengiamoje konferencijoje "Karinių oro pajėgų galia", kurioje bus diskutuojama apie oro pajėgų privalumus šiandieniniame pasaulyje ir oro galios naudojimą kaip politinę poveikio priemonę.
Konferencijoje pranešimus skaitys Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Filipas Hamondas (Philip Hammond), taip pat Jungtinės Karalystės, Japonijos, Prancūzijos, Švedijos karinių oro pajėgų vadovai.
Jungtinis Karališkasis tarnybų institutas yra nepriklausoma gynybos ir saugumo sričių mokslinių tyrimų institucija.

EK: Briuselyje nuspręsta parengti Ukrainos augimo ir atstatymo 2014-2016 m. planą

Europos Sąjunga ir Kijevas susitarė parengti Ukrainos augimo ir atstatymo 2014-2016 m. planą. Tam nutarta paskirti ES ekspertų misiją, teigiama antradienį Briuselyje pasibaigusiame koordinaciniame donorų susitikime, kurio tikslas - parengti šių metų rudenį vyksiančią konferenciją dėl užsienio paramos Ukrainai surinkimo.
Per susitikimą nebuvo įvardinta konkreti papildomos paramos Ukrainai suma.
Donorai išnagrinėjo preliminarų donorų konferencijos parengimo planą, taip pat galimybę įsteigti laikinąjį parengiamąjį komitetą.
Susitikime Briuselyje dalyvavo Europos Komisijos, ES valstybių, jų partnerių atstovai, tarp jų iš JAV, Kanados, Japonijos, taip pat Tarptautinio valiutos fondo (TVF), Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB), Europos investicinio banko (EIB), Jungtinių Tautų Plėtros programos, kitų humanitarinių organizacijų atstovai.
Donorų konferencijos yra įprasta ES praktika, kuria siekiama palaikyti problemines šalis, ypač Afrikos ir Artimųjų Rytų valstybes, taip pat šalis ir regionus, nukentėjusius per karinius konfliktus. Keletą analogiškų konferencijų ES surengė 2008-2009 m. Gruzijoje.

Serbija pasirašė sutartį dėl "Pietų srauto" tiesimo

Belgradepasirašyta sutartis dėl magistralinio dujotiekio "Pietų srautas" Serbijos teritorijoje tiesimo. Sandoris vertinamas 2,1 mlrd. eurų, trečiadienį praneša "RIA Novosti", remdamasi dujų gavybos bendrovės "Serbiagaz" pateikiama informacija.
Dokumento pasira& Atgal