VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Naujausios žinios

03.13. Rusija tikisi pergalės prieš JAV skalūnų kompanijas Teksase ir kitur

Linas Kojala

Rytų Europos studijų centro direktorius

Šių dienų naftos kainų smukimas didele dalimi nulemtas Rusijos siekio "pakariauti" su JAV

Per pastaruosius kelerius metus JAV, dėl skalūninių technologijų, tapo didžiausia naftos gavybos valstybe pasaulyje. Laikai, kai amerikiečiai buvo priklausomi nuo šios žaliavos importo, pasibaigė.

Rusijai tai, žinoma, nepatinka. Apie 40 proc. šios šalies biudžeto pajamų susietos su naftos ir dujų eksportu; kadangi rinkos dalis, o taip pat ir kaina, dėl išaugusios konkurencijos traukiasi, Rusijai tai kelia pagrįstą nerimą.

O kur dar ekonominės sankcijos, kurias, būdami ramūs dėl savo naftos, amerikiečiai taiko Rusijai ir kitiems žaliavų rinkos žaidėjams dėl jų "geopolitinių nuotykių".

Išeitis? Pakariauti. Naftos kaina smuko, nes Rusija nesusitarė su OPEC ir toliau riboti naftos išgavimo kiekius (tai trejus metus padėjo palaikyti jos kainą rinkoje). Saudo Arabija į Kremliaus žingsnį atsakė "užpildama" rinką, kurioje paklausa ir taip mažėja dėl koronaviruso, nafta. Taigi, kaina rekordiškai smuko.

Rusijos energetikos įmonių, tokių kaip Rosneft ir Gazprom, akcijų kainos iškart šovė žemyn penktadaliu; biudžetas taip kentės. Bet šalis galbūt tam pasirengusi, mat turi sukaupusį rezervų - 150 mlrd. "juodos dienos" fonde leistų, anot Kremliaus vadovų, žemas naftos kainas kompensuoti bent šešerius metus, o gal ir dešimtmetį. Valstybei, kurioje savotiški geopolitinių interesų interpretavimai visuomet aukščiau už gerovę, to visiškai pakanka.

Tuo pačiu Rusija tikisi pergalės prieš JAV skalūnų kompanijas Teksase ir kitur, kurioms žemos rinkos kainos gali būti "akmuo po kaklu". Jei jos bus išstumtos iš rinkos, kurį laiką pakentėjusi Rusija galėtų skelbti pergalę, mat susilpnintų ilgalaikį konkurentą.

Ekonomistai mano, kad JAV ekonomikai bendrai šis karas didelių pasekmių neturės, mat atskirų įmonių problemas balansuos vartotojų sutaupymai dėl pingančių degalų ir pan. Bet bus įdomu stebėti, kaip tai sąlygos JAV prezidento rinkimų kontekstą - tiek požiūrį į Rusiją bendrai, tiek reikšmingų skalūnų įmonių valstijų, tokių kaip Teksasas, situaciją. Juk ši tradiciškai "raudona" valstija, panašu, gali pirmą kartą nacionaliniuose rinkimuose būti konkurencinga ir Demokratų partijai (Bidenas nuo Trumpo ten atsilieka vos keliais procentais).

 

Atgal