VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Į pradžią

09.11. EP balsuos, ar skirti 17 mln. eurų paramos nuo liūčių nukentėjusiai Lietuvai

Šiandien Europos Parlamentas (EP) balsuos dėl to, ar skirti praėjusią vasarą nuo liūčių nukentėjusiai Lietuvai 16,9 mln. eurų paramos.

Ši parama iš dalies kompensuotų pernai vasarą ir rudenį užklupusių potvynių nuostolius.

Europarlamentarai taip pat spręs, ar skirti paramą ir kitoms pernai nuo stichinių nelaimių nukentėjusioms ES valstybėms: daugiau kaip 12 mln. eurų - nuo audrų nukentėjusiai Lenkijai, 2,5 mln. eurų - nuo žemės drebėjimo nukentėjusiai Graikijai ir daugiau kaip 2 mln. eurų - nuo potvynių nukentėjusiai Bulgarijai.

Kaip anksčiau Eltai sakė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovė Jurga Vaičiūnė, 2017 metais rugpjūčio-spalio mėnesiais iškritę gausūs krituliai sukėlė ilgalaikę žalą ūkininkų pasėliams, dėl to žuvo derlius 77,5 tūkst. ha plote. EK, atsižvelgdama į tai, kad labiausiai nukentėjo žieminiai pasėliai, šiai žalai kompensuoti Lietuvos ūkininkams jau išmokėjo 9,12 mln. eurų.

EP vertinimu, pernai vasarą ir rudenį Lietuva buvo veikiama nuolatinių liūčių, kai prisotintas vandens dirvožemis buvo nepajėgus sugerti vandens pertekliaus. Dėl to kilo potvyniai, pridarę nuostolių infrastruktūrai ir žemės ūkio sektoriui.

Per kelis 2017 metų mėnesius kritulių lygis Lietuvoje įprastą rodiklį viršijo 280 proc. Tai lėmė, kad drenažo sistemos buvo perkrautos ir nepajėgė susidoroti su lietumi. Liūtys tais metais pažeidė per 100 kilometrų kelių, o 2017 m. spalio 4 d. Lietuvoje buvo paskelbta ekstremali situacija.

Skaičiuojama, kad liūčių padaryta žala Lietuvai iš viso siekė 407,4 mln. eurų.

Atgal