VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Parodos

05 09. Žvilgsnis iš grafų Tiškevičių rūmų balkono

2014 m. gegužės 12 d. LMA Vrublevskių bibliotekoje pradedamas meninis-edukacinis projektas moksleiviams „Interpretacijos amžių sandūroje“. Plenero metu Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokyklos moksleiviai, vadovaujami J. Stauskaitės, pieš Vilniaus senamiesčio vaizdus, susipažins su istorinėmis Vrublevskių bibliotekos rūmų erdvėmis bei Bibliotekos fonduose saugomais dailininko A. Romerio piešiniais.

Viename iš A. Romerio darbų pavaizduota grafienė Klementina Potockytė-Tiškevičienė (Klementyna Potocka-Tyszkiewicz, 1856–1921) – vienos gražiausių XIX a. pabaigos rezidencijų Vilniaus mieste (dabar – Vrublevskių biblioteka) savininkė, savo prabangiuose rūmuose besigėrinti Gedimino bokšto vaizdu. Dailės mokyklos moksleiviai interpretuos A. Romerio piešinius Vilniaus senamiesčio tema ir tapys Gedimino kalno papėdėje atsiveriančius vaizdus iš Bibliotekos didžiojo balkono. Užsiėmimų metu Bibliotekos mokslo darbuotoja I. Pajedaitė detaliau supažindins moksleivius su dailininko Alfredo Romerio kūrinių kolekcija, saugoma Bibliotekos fonduose.

Alfredas Romeris (1832–1897) – vienas iškiliausių XIX a. antrosios pusės dailininkų, portretistas, skulptorius, kultūros paveldo tyrinėtojas. Menininkas gyveno ir kūrė sudėtingu Lietuvai laikotarpiu. Tai carinės Rusijos viešpatavimo, krašto rusifikacijos, Katalikų bažnyčios persekiojimo, pralaimėtos kovos dėl Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybingumo ir unijos su Lenkija atgaivinimo, žiaurių represijų, o kartu ir reikšmingų socialinių, ekonominių permainų, tautų atgimimo epocha. Laikmetis, kai Lietuvosvardas buvo dingęs iš politinio Europos žemėlapio, o pavergta šalis buvo tapusi Rusijos imperijos Šiaurės vakarų kraštu. Politinė ir kultūrinė Lietuvos situacija veikė čia dirbusių dailininkų kūrybą, skatino juos savo kūriniais perteikti vidinio pasipriešinimo rusifikacijai idėjas. A. Romeris taip pat neliko šių procesų nuošalėje.

Plenero dalyvių darbus numatoma eksponuoti Vrublevskių bibliotekos specialiai parengtoje parodoje Europos paveldo dienų metu.

Atgal