VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Parodos

06 06. Forma ir spalva

Birutė Liškauskienė

Jurbarko krašto muziejuje , parodų salėje gegužės 28 dieną atidaryta kauniečio skulptoriaus Gintario Juozo Česiūno skulptūrų ir tapybos darbų paroda. Šio menininko kūryba susideda iš įvairių tipų ir stilistikos bei medžiagų skulptūrų ir tapybos. Skulptūrų yra kelios stambios grupės -tai portretai, žmonių ir animalistinės figūros , suvenyrai arba atminimo dovanos, dekoratyviniai ir monumentalūs skulptūriniai kūriniai. Visos išvardintos sritys charakteringai atspindi dailininką, turintį savą stilių, braižą, rodantį aukštą profesionalumo lygį, meistriškai darniai pritaikantį savo kūrinį aplinkoje pagal jo estetinę ar funkcinę paskirtį. Kurdamas portretus, biustus iš akmens ar medžio autorius be jokių sunkumų atskleidžia charakteringus ir išvaizdai būdingus bruožus nepriklausomai nuo portretuojamo amžiaus. Skulptorius puikiai valdo bet kokią skulptūrai tinkamą medžiagą, atskleidžia jos plastines galimybes ir daro tiesiog stebuklus derindamas tas medžiagas- medį , akmenį ir metalą tarpusavyje. Akmeninis kūrinys išgautas šlifavimo, poliravimo, skaptavimo ar kitų būdu suteikia tam akmeniui lengvumo, o tai jau yra optinė apgaulė. Akmuo nebe akmuo, o raištis, dirželis ar medicininis bintas. Gintaris Juozas Česiūnas puikiai įvaldęs formos plastiką, taikliai panaudoja medžiagos faktūros paviršių, ir gerai jaučia erdvę, kurioje “nutūps” jo kūrinys.

Nuotraukų autorė Laura Česiūnienė

Didelę dalį savo kūrybinio laiko menininkas atiduoda interjero bei eksterjero skulptūrinės paskirties kūriniams. Tiesiog be pabaigos galima stebėtis naujumu ir originalumu, bet kartu visišku paprastumu meniškais pirties akmenėliais, rūbų kabyklomis, židiniais, lauko suoliukais, sūpynėmis, barais, lentynomis ir kitais namų ar biuro baldais. Tai labai saviti dailininko sprendimai , patogūs funkcionalumu ir nepaprastai gražia ir išraiškinga savo forma. Visiems tiems dalykams menininkas- dizaineris paprasčiausiai pasinaudoja gamtos formomis, jos muzikiniu ritmiškumu, kuris suteikia kūriniui ir statiką ir dinamiką vienu metu. Parodoje pateikta lentynėlė savo šakų , trapecijų ir kvadratėlių ridenimusi nuo viršaus iki apačios geometriniu nesimetriškumu, netgi labai darniai kūrinio kompozicijoje susigyvena plastika su griežta forma. Skulptūriniai dekoratyviniai, kamerinio pobūdžio akcentai ir taip vadinami “suvenyrai”, dovanos, skirtos eksterjerui ir interjerui puošti ar pritaikyti funkcionaliam tarnavimui sukurti iš pačių įvairiausių medžiagų. Česiūnui nėra neįveikiamos medžiagos, kuri nesuskambėtų jo kūrinyje kaip instrumentas virtuozo rankose. Autoriaus mėgstamiausios įvairiausiai išraitytos formos , kurios jam tiesiog padiktuoja kūrinio sumanymą. Netikėtoje riedulio formoje jis jau mato savo kūrinį, belieka tik atmesti iš medžiagos tai, kas nereikalinga. Kartais net sunku nustatyti, kas pirmiau atsiranda- idėja, jos sprendimas ar forma. Kūriniai sunkūs ir lengvi, plastiški, vingrūs, persipynę, aptakių , apvalių, aštrių ir kitokių formų suteikia žiūrinčiam daug paslapties ir asociatyvumo, nes simbolika abstrakčiame kūrinyje turi daug informatyvumo. Tas taikomasis kūrybinis lobynas, būdamas meistriškas gamtos grožio pritaikymas yra nepaprastai įtikinamas, niekaip nepataikaujantis neišlavintam skoniui.

Gintario Juozo Česiūno tapyba taip pat įdomi savo novatoriškumu ir retai naudojama tapymo technika. Tikrai nedažnai pamatysime tapybą emaliniais dažais ant drobės. Emaliniai dažai dar ilgiau džiūsta negu aliejiniai ir rezultato tikrai labai ilgai tenka laukti. Paklaustas, kodėl būtent emaliniais, o ne aliejiniais ar akriliniais dažais tapo, autorius atsakė, kad emalės nereikia skiesti, naudoti jokių skiediklių, o dažas liejasi laisvai, yra blizgus ir jautrus šviesai. Tai esą pats džiaugsmingiausias poilsis po fiziškai sunkaus darbo prie skulptūrų. Būnant ir kuriant stiprioje, kietoje medžiagoje atokvėpio valandėlėmis prie drobės galima jausmingai atsiduoti spalviniams eksperimentams. Tai priešingybė, tiesiog opozicija akmeniui. Tapybos darbuose neatsispindi konkretūs motyvai, išskyrus keletą portretų, bet spalvos apvaldymas, kartu su atsitiktiniais deriniais yra svarbus kūrybinis procesas, kuriant dekoratyvią drobę interjerui papuošti.

Paroda vyks iki liepos 9 dienos.

Atgal