VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Parodos

07 25. Zyplių žiogai

Birutė Liškauskienė

Šakių rajono Lukšių seniūnijos Zyplių dvare jau keturiolikti metai, pačiame vasaros viduryje vyksta tradiciniai kūrybiniai įvairių sričių meno kūrėjų plenerai. Pradžioje, kad susivienytų Zanavykų krašto tapytojai, kalviai, medžio drožėjai, akmentašiai, keramikai, mezgėjos, audėjos bei kitų rankdarbių mėgėjos, skulptoriai ir kiti menininkai, Vido Cikanos iniciatyva buvo įkurtas šio krašto meno kūrėjų sambūris“Dailius“. Tai toks giminingų sielų sambūris, kuris jungia įvairių profesijų, bet kupinus kūrybinių idėjų žmones. Dvaras didelis, susideda iš kelių pastatų, turi daug erdvės parodoms, turi savo kalvę bei keramikos dirbtuves.

Skulptūrinė kompozicija "Sugrįžimas" (autorius Vidas Cikana)

Sudarytos puikios sąlygos medžio drožybai ir akmens tašymams, įrengtos patalpos tapytojams. Kiekvienas kūrėjas , plenero dalyvis čia randa komfortines sąlygas kurti meno kūrinius. Per keliolika metų „Dailiaus “ meno kūrėjų grupės pleneruose , pavadintuose „Zyplių žiogais“ ( nes dvi savaites išsibarstę po dvaro teritoriją triūsia kaip žiogai), sukurtais savo darbais puošia ne tik dvaro teritoriją, jo sales, apartamentus, bet ir Lukšių miestelio visuomeninės paskirties pastatus, aikštes, parkus, tiesiog visą aplinką. Šiuo metu veikia nuolatinė meno kūrinių ekspozicija, sudaryta iš sukauptų per plenerus tapybos, akvarelės, siuvinių ir karpinių paveikslų, keramikos darbų, skulptūrų iš medžio, akmens ir kitų medžiagų.

Skulptūrinė kompozicija "Naras" (autorius Gediminas Mažintas)

Plenero dalyvių, muzikantų , šokėjų ar kitų menininkų laikino apsigyvenimo dvare buitis išpuošta pleneruose išaustais kilimais, rankšluosčiais, užtiesalais.Patalpų langai pridengti originalių karpinių užuolaidėlėmis. Valgis paduodamas iš indų, taip pat sukurtų keramikos dirbtuvėse plenerų metu. Kambariuose naudojamos žvakidės ir sietynai, tiesiog viskas, kas reikalinga žmogaus gyvenimo ir darbo aplinkai, visi tam tikras funkcijas turintys daiktai yra originalūs, menininkų rankomis sukurti darbai. Zyplių dvaras skulptoriaus Vido Cikanos rūpesčiu tapo ne tik tautodailės, bet ir profesionalaus meno galerija, kurioje žmonės susitinka šiltam bendravimui , idėjų apsikeitimui, kūrybinei veiklai. Gera patirtimi „pasikrovę“ menininkai gyvuoja ir kuria vėl metus iki kitų susitikimo ir „Zyplių žiogų“ plenero.

Keramikinio dubens, kuriame paduodamas valgis (autorė Eglė Kursikevičienė)

Projektą „Kūrybinis tautodailininkų pleneras- stovykla“ parengė ir įgyvendino Lukšių kultūros centras bendradarbiaudamas su tautodailininkų bendrija „Dailius“. Šių metų plenero „ZYPLIŲ ŽIOGAI“ dalyviai gali džiaugtis turtinga įvairove kultūrinės programos, kurią sudarė edukacija „Senoji Lietuvos vyndarystė“, dokumentiniai A. Baryso filmai “Lietuvos dvarai-kultūros židiniai“ ir „Pleneras Zervynuose“, dviračių drago varžybos ir filmas“Dviračiais po Gruziją“, teatrų šventė „Paliuobių pagirys“, susitikimas su Marijampolės menininkais ir jų darbų paroda, Oninių šventė Griškabūdyje ir edukacinės šiaurietiško ėjimo pamokos.

Karpinių užuolaidėlių autorė Diana Lukošiūnaitė. Fotonuotraukų autorė - Lina Kabelkaitė

Pagrindinis šių metų projekto rėmėjas yra Lietuvos kultūros taryba.Taip pat prisidėjo ir kiti rėmėjai - tai Lukšių pieninė, Lukšių seniūnija ir asmeniškai pats skulptorius Vidas Cikana.

Atgal