VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Parodos

11 10. Bažnytinio paveldo muziejus kviečia į parodą „Kolekcininko kabinetas“

Lapkričio 12 d. 17 val. Bažnytinio paveldo muziejuje atidaroma paroda „Kolekcininko kabinetas“, kurioje pristatoma kunigo Pranciškaus Tičkovskio kolekcija iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos rinkinių ir Akmenynės bažnyčios.

Pranciškus Tičkovskis (1891–1982) gimė Meridene, Jungtinėse Amerikos Valstijose. XX a. pradžioje išvyko į tėvų gimtinę Suvalkų apskrityje, studijavo  Seinų kunigų seminarijoje, Varšuvos universitete ir Romos Biblijos institute, buvo paskirtas Vilniaus Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios rektoriumi, rūpinosi Akmenynės Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčios statyba. Studijuodamas Varšuvoje (1918–1925) Tičkovskis pradėjo kolekcionuoti ir šis pomėgis truko visą jo gyvenimą. XX a. ketvirtajame dešimtmetyje didžiąją kolekcijos dalį Pranciškus Tičkovskis atidavė Vrublevskių bibliotekai. Joje yra saugomi kunigo surinkti XVII a.–XX a. I p.rankraščiai,spaudiniai, grafikos kūriniai, įvairūs dokumentai. Rankraščių rinkiniuose išsaugoti dokumentai 1981 m. buvo įtraukti į Pranciškaus Tičkovskio fondą, tačiau grafikos kūriniai šiai kolekcijai buvo priskirti tik pastaraisiais dešimtmečiais.

Bažnytinio paveldo muziejaus ir LMA Vrublevskių bibliotekos surengta paroda – tai ne tradicinės vitrinos su eksponatais, bet sukurtas tikras „Kolekcininko kabinetas“, kuriame įsitaisęs muziejaus lankytojas galės tyrinėti, sklaidyti, apžiūrinėti svarbiausius kun. Pranciškaus Tičkovskio kolekcijosXVII a.–XX a. I p.rankraščių ir grafikos rinkinius:dantiraščio lenteles, atvirukus, Vilniaus bernardinių rankraštines knygas, Akmenynės bažnyčios archyvus, grafikos estampus, maldyno paveikslėlius, ekslibrisus.Parodoje taip pat eksponuojami relikvijorius, taurės ir žvakidės, kun. Pranciškaus įgyti Akmenynės Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčiai. 1932 m. juos fotografavo Edmundas Zdanovskis, o kunigas leido atvirukus ir dovanojo naujai statomos bažnyčios rėmėjams. Lankytojas galės ne tik apžiūrėti atkurtus, senose fotografijose matomus liturginių reikmenų „natiurmortus“, bet ir pasigėrėti dailia kun. Pranciškaus Tičkovskio dėvėta kapa.

Kun. P. Tičkovskio sukaupti rinkiniai liudija apie Vilniaus Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios atvaizdų gerbimo sklaidą, Vilniaus bernardinių ir basųjų karmelitų pamaldumo tradicijas, pristato Akmenynės bažnyčios, dvaro ir to meto žmonių istoriją.

Paroda „Kolekcininko kabinetas“ veiks iki 2016 m. vasario 27 d.

Atgal