VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Parodos

02 27. Anicetas Jonutis Jurbarke

Retrospektyvinė tekstilės ir akvarelių paroda Jurbarko krašto muziejaus parodų salėje nuo kovo trečios dienos

Birutė Liškauskienė

Lietuvos dailės muziejaus Metraštyje Aniceto Jonučio vardas įrašytas greta Vytauto Kasiulio, Prano Domšaičio, Vytauto Kašubos, Luko Smuglevičiaus ir daugelio kitų mūsų šalies iškilių dailės meistrų vardų. Savo gyvenimo ir kūrybos kelią Vilniuje telšietis Anicetas Jonutis pradėjo 1961 metais, iš karto po tekstilės studijų Dailės institute ( dabar Dailės akademija). Po dviejų metų Visasąjunginėje parodoje pelnė bronzos medalį, vėliau pirmojo laipsnio diplomą, o 1974 metais dailininkui buvo suteiktas Nusipelniusio meno veikėjo vardas.

Kaip rašoma LDM Metraštyje (beveik visa šiame straipsnyje pateikta informacija yra iš Lietuvos Dailės Muziejaus Metraščio Nr. 16 (2012m.), Vilnius, 2014).

Retrospektyvinės parodos plakatas

Anicetas Jonutis su kitais savo kolegomis formavo lietuvišką pramoninių kilimų mokyklą. Per dvidešimt trejus darbo Lentvario kilimų fabrike metus sukūrė daugybę piešinių iš kurių 155 projektai buvo įgyvendinti pramoninėje gamyboje. Dar tiktai baigusio jaunojo specialisto projektai ir fabrike išausti kilimai buvo eksponuojami Vilniaus Dailės muziejuje ir Maskvoje visasąjunginėse parodose. Pradžioje vienuose tekstilininko kūriniuose vyravo geometrinių pavidalų ornamentika, kituose lietuvių liaudiškos raštų kompozicijos. Vėliau kilimuose atsirado asimetriškai įkomponuotos architektūrinės detalės, dekoratyvūs rombiniai langeliai. Dar vėliau atsirado kilimų vaizduose augaliniai ir gyvuniniai motyvai . Tuo metu buvo labai paklausūs rytietiško ornamento tipo kilimai, bet Anicetas Jonutis tokio tipo kilimuose įausdavo lietuvoje augančių augalų žiedų (katpėdėlių, žibuoklių ir pan.) motyvus. Dar vėliau Jonutis ėmė kurti abstrahuotų ir figūrinių pavidalų kompozicijas gobelenams. Vienas iš jų pavadinimu“Audėjas“ buvo pirmasis erdvinis, ažūrinis ir labai tapybiškas gobelenas, kuris puikiai žiūrėjosi iš visų pusių. Savo kilimais Anicetas Jonutis išsiskirdavo iš kitų tekstilininkų savitu koloristiniu santūrumu, bet kartu drąsiu, išradingu piešiniu ar sumaniai įkomponuotu liaudišku motyvu.

Anicetas Jonutis – tekstilininkas monumentalistas yra žinomas kaip didelių formatų gobelenų, skirtų įvairių kultūros įstaigų interjerams autorius. „Jos bene unikaliausios Lietuvos tekstilėje“, - rašė D. Jedzinskienė „Tiesoje“ 1986 metais. Jau 1974 metais Anicetas buvo vadinamas reprezentaciniu scenos gobelenų autoriumi. Jo sukurtais gobelenais pasipuošė Nacionalinis Operos ir baleto teatras, Lietuvos Nacionalinis dramos teatras, Alytaus Medvilnės kombinato Kultūros namai, Šiaulių „Nuklono“ gamykla. Kadangi pastasrosios jau nebėra, gobelenas, kuris vadinasi „Saulėtas miškas“ perkeltas į Vilniaus Radvilų rūmus. Tai įspūdingas 96 kvadratinių metrų ir 150 kg sverianti uždanga, pats didžiausias gobelenas užregistruotas Lietuvos Rekordų knygoje, kaip didžiausias rankų darbo kūrinys, kurį Anicetas darė kartu su sūnumi Žilvinu dvejus metus. Reikšmingas Aniceto ir visos Jonučių šeimos darbas , sukurtas 1998 metais „Herbų gobelenas“, kuris kabo Lietuvos Respublikos Prezidentūros Kolonų salėje.

2001 metais Anicetas Jonutis du mėnesius gyveno ir kūrė Paryžiuje, Cite des Arts, tarptautiniame dailininkų kūrybos miestelyje. Ten sukūrė daug akvarelių Paryžiaus tema ir darbai buvo išeksponuoti Lietuvos Dailės muziejuje ir Žemaičių kultūros fondo parodose. „Mano akvarelės impresionistinės, - teigia autorius, - labai tekstiliškos, nors mėgstu gamtos, miesto motyvus, gėles, portretus, moterų aktus ir figūrines kompozicijas, bet kartu žiūriu, koks gi iš jų gautųsi kilimas“.

Nemažai kilimų yra iškeliavę į Australiją, Jungtines Amerikos Valstijas, Italiją, nekalbant jau apie visas šalis buvusioje Sovietų sąjungoje . „Aniceto Jonučio kilimai nepakartojamo grožio“, - rašė Čekoslovakijos žurnalas „Tvar“ 1974 metais.

Atgal