VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Pasaulis

09.20. 87-erių mirė JAV Aukščiausiojo teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg

Žinoma JAV Aukščiausiojo teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg mirė 87-erių, penktadienį pranešė teismo atstovai. Ji kovojo su kasos vėžiu.

R. B. Ginsburg šį vakarą mirė „savo namuose Vašingtone, apsupta šeimos narių“, teigiama teismo pranešime.Ji buvo tik antroji moteris, paskirta dirbti Aukščiausiame teisme. R. B. Ginsburg buvo laikoma šio teismo liberalaus sparno branduoliu. Likus mažiau nei dviem mėnesiams iki prezidento rinkimų, Donaldas Trumpas galimai sieks kuo greičiau paskirti jos įpėdinį.

R. B. Ginsburg gimė 1933 m. Niujorke, Brukline, teisme ji dirbo 27 metus.

„Mūsų tauta prarado istorinės reikšmės teisininkę“, – teismo pranešime sakė vyriausiasis teisėjas Johnas Robertsas.

„Aukščiausiasis teismas prarado labai vertintą kolegę. Nors šiandien gedime, esu įsitikinęs, kad ateities kartos prisimins R. B. Ginsburg tokią, kokią mes žinojome ją esant – nepavargstančią ir ryžtingą teisingumo čempionę“, – sakė jis.

R. B. Ginsburg anūkė tvirtino, kad teisėja nenorėjo pasitraukti iš savo pozicijos, kol nebus išrinktas naujas JAV prezidentas, pranešė JAV žiniasklaida.

Likus kelioms dienoms iki jos mirties, R. B. Ginsburg diktavo anūkei Clarai Sperai: „Mano didžiausias noras – nepasitraukti, kol nebus patvirtintas naujas prezidentas“, – skelbė NPR.


Teisininkė buvo griežta D. Trumpo oponentė. Ji kritikavo D. Trumpą dėl egoizmo ir tvirtino, jog jo poveikio Aukščiausiajam teismui ji net nenorinti svarstyti.

Vašingtone šimtai gedinčių žmonių žmonių susirinko prie Aukščiausiojo teismo uždegti žvakučių ir padėti gėlių.

M. McConnellas: Senatas balsuos dėl R. B. Ginsburg įpėdinio dar iki prezidento rinkimų

JAV respublikonų lyderis Senate Mitchas McConnellas penktadienį pažadėjo, jog balsavimas dėl prezidento Donaldo Trumpo skirsiamo kandidato, pakeisiančio Aukščiausiojo Teismo teisėją R. B. Ginsburg, įvyks, nepaisant artėjančių JAV prezidento rinkimų.

Mirus žinomai teisininkei R. B. Ginsburg, D. Trumpas galimai sieks naują Aukščiausiojo Teismo teisėją nominuoti likus savaitėms iki lapkričio 3 d. vyksiančių rinkimų. D. Trumpo varžovas ir demokratų kandidatas į prezidento postą Joe Bidenas reikalauja, kad pirmiausia įvyktų rinkimai ir tik tada būtų tvirtinamas kandidatas R. B. Ginsburg pareigoms užimti.

„Prezidento D. Trumpo nominuotas kandidatas bus tvirtinamas JAV Senate“, – pranešime iš karto po teisininkės mirties paskelbimo teigė M. McConnellas.

Tokia įpėdinio paskyrimo eiga būtų visiškai priešinga tam, ko norėjo pati R. B. Ginsburg. Prieš mirtį ji paskelbė norą, kad jos pozicija nebūtų užimta, kol „nebus patvirtintas naujas prezidentas“ 2021 m. sausio mėnesį.

Toks žingsnis moderniame pasaulyje būtų laikomas beprecedenčiu ir gerokai įpykdytų demokratus, jau prašiusius, kad M. McConnellas palauktų ir kandidato į Aukščiausiojo Teismo teisėjo kėdę neskelbtų bent iki sausio, kai galimai pasikeis Baltūjų rūmų ir Senato sąstatas.

„Rinkėjai turėtų išsirinkti prezidentą, o prezidentas turėtų skirti teisėją Senatui svarstyti, – žurnalistams sakė J. Bidenas. – Tai buvo požiūris, kurio respublikonų vadovaujamas Senatas laikėsi 2016 m., kai iki rinkimų buvo likę beveik 10 mėn. Tai požiūris, kurio JAV Senatas turi laikytis ir šiandien.“

Atgal