VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

POLITIKA

08 21. Siūloma įteisinti balsavimą elektroniniuose terminaluose

Teisingumo ministerija siūlo, kad kitų metų rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose išankstinio balsavimo metu būtų galima balsuoti miestų ir rajonų savivaldybėse įrengtuose elektroniniuose balsavimo terminaluose. Tokia tvarka galiotų ir referendumo metu, jeigu Seimas nuspręstų jį paskelbti.

Tokiems Teisingumo ministerijos siūlymams pritarta Vyriausybės posėdyje, o dėl parengtų įstatymų projektų turės balsuoti Seimas.

"Elektroniniai terminalai sumažintų rinkimų administravimo kaštus, palengvintų jų administravimą, padarytų balsavimo procesą patogesnį neįgaliesiems ir, svarbiausia, užkirstų kelią balsų pirkimui", - sako iniciatyvos autorius, teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Šiais metais vykstant savivaldybių rinkimams, buvo anuliuoti trijų savivaldybių rinkimų rezultatai dėl pažeidimų per išankstinį balsavimą apygardose. Dėl šių pažeidimų teko rengti pakartotinius rinkimus, kurie valstybės biudžetui kainavo apie 1,5 mln. eurų. Elektroninių terminalų naudojimas per rinkimus padėtų išspręsti tokias situacijas.

Balsuojant elektroniniuose balsavimo terminaluose, nebeliktų vokų, į kuriuos įdedamas rinkėjo balsas, todėl tokių rinkimų pažeidimų, kuomet pažeidžiamas balsavimo vokas, nebeliktų. Atvykęs balsuoti į savivaldybę, rinkėjas apygardos rinkimų komisijos nariams pateiktų asmens dokumentą ir gautų prieigą prie elektorinio balsavimo įrenginio. Balsavimo kabinoje esančio įrenginio ekrane rinkėjui būtų pateikiamas rinkimų ar referendumo biuletenis, kurį jis užpildo ir ekrane patvirtina savo pasirinkimą.

Rinkėjui balsavus elektroniniame balsavimo įrenginyje, įrenginys išspausdintų rinkėjo užpildytą biuletenį (kaip atsarginę kopiją), kad rinkėjas galėtų įsitikinti savo balso pasirinkimu. Rinkėjui elektroninio balsavimo įrenginyje patvirtinus, kad išspausdintas biuletenis atitinka jo paduotą balsą, jis automatiškai būtų įmetamas į balsadėžę. Jei išspausdinto biuletenio turinys nesutaptų su rinkėjo patvirtintu pasirinkimu, rinkėjas balsavimo įrenginio ekrane pažymėtų išspausdintą biuletenį negaliojančiu ir galėtų balsuoti pakartotinai. Kai rinkėjo patvirtintas biuletenis patenka į balsadėžę, balsavimas elektroninio ryšio priemonėmis pasibaigtų.

Užpildyti ir rinkėjo patvirtinti biuleteniai būtų užkoduojami elektroniniame balsavimo įrenginyje ir saugaus elektroninio ryšio priemonėmis perduodami Vyriausiajai rinkimų komisijai. Pasibaigus balsavimui iš anksto, apygardos rinkimų komisija užantspauduotų balsadėžę, į kurią automatiškai buvo įmesti išspausdinti rinkimų biuleteniai, ir perduotų ją Vyriausiajai rinkimų komisijai.

Ankstesnė balsavimo paštu tvarka liktų ligoninėse, namuose, laivuose, plaukiojančiuose su Lietuvos vėliava, ir kitais įstatymo numatytais atvejais.

Premjeras Algirdas Butkevičius teigė, kad ši sistema turėtų būti įdiegta jau kitąmet vyksiančiuose Seimo rinkimuose, tačiau atkreipė dėmesį, kad tai nėra balsavimas internetu.

"T. y. elektroniniai terminalai, truputį skiriasi. Mes eisime palaipsniui: pirmas žingsnis prie elektroninio balsavimo, po to, aš manau, pereisime prie internetinio", - sakė Premjeras.

Teisingumo ministras J. Bernatonis teigė, kad Vyriausybė pritarė dviem labai svarbiems įstatymų pataisų paketams.

"Visų pirma, buvo pritarta galimybei piliečiams rinkti parašus referendumui arba teisėkūros iniciatyvoms elektroniniu būdu, t. y. internete. Suprantama, tai palengvins piliečių norą inicijuoti referendumus. Antras paketas, kuriam pritarė Vyriausybė, - dėl Seimo rinkimų ir referendumo įstatymo, t. y. elektroniniai terminalai išankstinio balsavimo metu", - žurnalistams po Vyriausybės posėdžio sakė teisingumo ministras.

Toks balsavimas elektroniniuose terminaluose, anot J. Bernatonio, taikomas kitose valstybėse: balsavimo kabinose yra kompiuteris, balsuojantysis užpildo biuletenį, po to dar turi galimybę pasitikrinti, ar teisingai įskaitytas jo balsas, vėliau toks pat biuletenis atspausdinamas ir automatiškai įkrenta į balsadėžę. Ministro teigimu, tokiu būdu 100 proc. būtų užtikrintas balsavimo skaidrumas išankstiniame balsavime, nes šiais metais vykusiuose savivaldos rinkimuose net 3 savivaldybėse rezultatai buvo panaikinti dėl įtarimų, kad galėjo būti pažeidimai balsuojant iš anksto.

J. Bernatonis skaičiuoja, kad pačiam programos įgyvendinimui reiktų apie 350 tūkst. eurų, o kiek tiksliai naujovė kainuos - ankstyvas klausimas. Nors savivaldybėse būtų įteisintas šis inovatyvus išankstinio balsavimo būdas, asmenys namuose, laivuose balsuotų pagal senąją tvarką.

Ar įteisinti balsavimą elektroniniuose terminaluose, galutinai apsispręs Seimas. Pasak J. Bernatonio, tarp valdančiųjų tam pritarimas yra ir tikėtina, kad jau naujoji tvarka būtų 2016 m. parlamento rinkimuose.

Teisingumo ministras J. Bernatonis taip atkreipė dėmesį į sudarytą galimybę elektroniniu būdu rinkti parašus referendumams, nors išliks ir senoji tvarka.

"Žinoma, tai yra ir lengviau patikrinama, ir lengviau kontroliuoti, ir lengviau užtikrinti tų parašų tikrumą", - įsitikinęs ministras ir vylėsi, kad daugiau žmonių dalyvaus teisėkūroje.

http://dezes.lt/vokai/burbuliniai-vokai

Atgal