VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

POLITIKA

12 20. Wiesenthalio centras – propagandinė agentūra?

Irena Tumavičiūtė

Vokietijos Kairioji partija (DIE LINKE), įkurta 2007 m., savo programoje jungia socialistinio, socialdemokratinio ir komunistinio darbininkų judėjimo, taip pat feministinio ir emancipacinio judėjimų kairiąsias demokratines nuostatas ir tradicijas. Savo programoje, be kita ko, ji yra įsipareigojusi kovoti prieš tarptautinį terorizmą, dešinįjį ekstremizmą, aktyvinti antifašistinų šviečiamąją darbą.

Kaipgi galėjo atsitikti, kad Vilniaus partnerio Duisburgo miesto tarybos Kairiosios partijos frakcijos vadovas Hermannas Dierkesas pateko į Wiesenthalio centro sudarytą aršiausių antisemitų dešimtuką?

Vokietijos žiniasklaida informaciją apie šį faktą skelbia labai santūriai, susilaikydama nuo vertinimų.

Wiesenthalio centras kasmet sudaro tokį sąrašą. 2011 m. sausio 31 d. Duisburgo apskrities Kairiosios partijos portalo jaunimo sąjungos puslapyje atsirado antisemitinio turinio proklamacija. Joje buvo parašyta „Nie wieder Krieg fur Israel“ („Daugiau jokio karo Izraeliui“), nupieštos persipynusios svastika ir Dovydo žvaigždė, o pačiame viršuje – neva Arielio Sharono žodžiai „Mes, žydų tauta, kontroliuojame Ameriką, ir amerikiečiai tai žino“. Apie tą proklamaciją partijos apskrities atstovei spaudai telefonu iš Vienos buvo pranešta gegužės 27 d. Jis beveik tris mėnesius liko nepastebėtas, nes buvo patalpintas rubrikoje, skelbiančioje įvairias trumpas medžiagas. Duisburgo Kairiajai partijai jau žinoma, kad tą tekstą įdėjo įsilaužėlis programišius. Ji įsitikinusi, kad tas provokatorius bus išaiškintas. H. Dierkesas spėjo išsiaiškinti, kad ta proklamacija sklando interneto portaluose nuo 2006 m. (ją galima perskaityti žinomo žurnalo „Spiegel” tinklalapyje)

Atsišaukimo autorius – „Islamo radijo“ administratorius Ahmedas Rami, ne kartą teistas už holokausto neigimą, o jo portalas seniai atjungtas.

Kairioji partija pati kreipėsi į teismą, kad išaiškintų ir nubaustų programišių. Duisburgo policija ir prokuratūra pradėjo tyrimą dėl nesantaikos kurstymo.

2011 m. antisemitų dešimtuke atsidūręs Duisburgo Kairiosios partijos frakcijos vadovas iš karto sureagavo į savo „reitingą”, pavadindamas sąrašą sudariusį Wiesenthalio centrą „dešiniausios ir niekšiškiausios iš visų kada nors Izraelį valdžiusių vyriausybių propagandine agentūra“.

Laikraščiai cituoja šiuos Hermanno Dierkeso komentaro žodžius: „Šiame abejotinos vertės sąraše esu kuo puikiausioje kompanijoje. Kas piktnaudžiauja Simono Wiesenthalio, kuris surasdavo nacių masinių nusikaltimų vykdytojus ir pasiekdavo, kad jie gautų pelnytą bausmę, vardu, siekdami apšmeižti kovotojus už žmogaus teises, tie patys save demaskuoja“.

Straipsnių autoriai taip pat primena, jog Hermannas Dierkesas jau 2009 m. per savivaldybių rinkiminę kampaniją kvietė boikotuoti Izraelį. Bet jie necituoja H. Dierkeso argumentų, pasakytų 2009 m. – jis ragino imtis sankcijų prieš Izraelį dėl jo veiksmų Gazos ruože ir Vakarų Jordano žemėje. Tada H. Dierkesas susilaukė griežtos kritikos ir iš bendrapartiečių, tarp jų ir iš Vokietijos Kairiosios partijos pirmininko Gregoro Gysi. Po to H. Dierkesas pasakė: „Jeigu nugalės (Bundestago) frakcijos vadovo pozicija, jog Izraelio negalima kritikuoti dėl valstybinės doktrinos, Kairioji nebebūtų mano partija“.

Tačiau 2011 m. birželio 28 d. frakcija priėmė protingą sprendimą, kuriame pabrėžiama, jog Izraelio vyriausybės kritika nėra antisemitizmas. Be kita ko, jame sakoma: „Mes neleisime, kad mūsų frakcijos ir partijos nariai atvirai būtų apskundžiami dėl antisemitizmo už Izraelio vyriausybės politikos kritiką. Pernelyg dažnas sąvokos antisemitizmas vartojimas kenkia kovai prieš jį.

„Antisemitinių frazių telkinys“

Kairioji susilaukė ir kitų politinių partijų kritikos.

Apskrities krikščionių demokratų sąjungos pirmininkas Thomas Mahlbergas kritikavo socialdemokratus ir žaliųjų frakciją dėl jų pozicijos „aiškiai antisemitine tapusios” Kairiosios atžvilgiu. Jis teigė, jog savo elgesiu Duisburgo Kairioji atvirai pasako esanti antisemitinių frazių telkinys, ji suteikianti platformą holokaustą mažų mažiausiai menkinantiems – jeigu ne neigiantiems – pamfletams. Todėl, pagal jo politikos ir demokratijos supratimą, ji negalinti būti demokratinių partijų sąjungininke.

Griežtų kritikos žodžių negailėjo taip pat socialdemokratų ir laisvosios demokratų partijos nariai.

Duisburgo Kairiosios partijos atsakymas

Horstas Werneris Rookas, Duisburgo Kairiosios partijos atstovas spaudai, Mahlbergo kritiką laiko krikščionių demokratų sąjungos bandymu „socialdemokratų ir žaliųjų partijų narius sukurstyti prieš kairiąją“. Tai – „neregėta veidmainystė. Krikščionių demokratų sąjungai labiausiai rūpi sužlugdyti socialdemokratų, Kairiosios ir žaliųjų bendradarbiavimą savivaldybių lygmeniu.“ Be to, „antifašistinę Kairiąją partiją įtarti antisemitizmu“ esą „absurdiška ir demagogiška“, – tęsė H.W.Rookas, primindamas krikščionių demokratų partijos nedemokratiškas machinacijas per rinkimus ir pridurdamas, jog jo partijai nereikia tokios partijos pirmininko pamokymų.

Hermanno Dierkeso atviras laiškas

Tarp pranešimų apie H. Dierkeso įtraukimą į antisemitų sąrašą tik portalas www.derwesten primena, kad Hermannas Dierkesas praėjus savaitei po skandalingojo atsišaukimo aptikimo atviru laišku kreipėsi į visus, „kurie neabejingi politiniam teisingumui, žurnalistinei etikai ir universalioms žmogaus teisėms“.

Šiame laiške jis teigė, jog atsišaukimo patalpinimu ir po to sukelta šmeižto kampanija, bandžiusia įrodyti tariamą Kairiosios partijos antisemitizmą, buvo siekta jį nutildyti. „Kaltinimus atmetame kaip nepagrįstus ir reikalaujame, kad atsakingi politikai ir žiniasklaidos atstovai liautųsi. Politikų ir žiniasklaidos diskusijos turi turėti ribas. Jos prasideda ten, kur dalykiška informacija, korektiška korespondencija, nuomonių įvairovė ir pagrįsta kritika pereina į stigmatizaciją, šmeižimą, diskreditaciją, o kartais tai daroma sąmoningai/.../ Didžiuliu spaudos ir nuomonės laisvės turtu negalima piktnaudžiauti, nes galėtų iškilti pavojus, jog ilgainiui jis bus sunaikintas“.

Šiame laiške H. Dierkesas supažindina su jo ir Kairiosios partijos šmeižimu, pabrėždamas, kad Izraelio politikos kritika nėra antisemitizmas. Autorius cituoja žinomus izraeliečius, kurie pasisako už teisingą taiką Artimuosiuose Rytuose, kuri užtikrintų saugumą tiek izraeliečiams, tiek palestiniečiams. Su pilnu laiško tekstu, galima susipažinti adresu: http://www.ruhrbarone.de/duisburg-offener-brief-von-hermann-dierkes-linkspartei-duisburg/.

Kuo puikiausia kompanija

Kas ta anksčiau minėtoji Hermanno Dierkeso kuo puikiausia kompanija – Simono Wiesenthalio centro paskelbtas 2011 metų antisemitų dešimtukas? Tai – pasaulinio garso asmenybės: Palestinos prezidentasMahmudas Abbas,Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas, graikų kompozitorius Mikis Theodorakis, britų madų dizaineris Johnas Galliano, danų režisierius Larsas von Trieras, Sirijos rašytojas Osama Al-Malouhi, kandidatas į Egipto prezidento postą Tawfiqas Okasha, Sirijos vyskupas George Saliba ir Jeremiah Wrightas, buvęs didelės Čikagos parapijos kunigas. Hermannas Dierkesas šiame sąraše yra devintas.

Atgal