VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

POLITIKA

2024.09.24.Ministras L. Kasčiūnas Bahreine tarsis dėl Lietuvos dalyvavimo JAV tarptautinėje operacijoje

 

Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas Bahreine su šios šalies gynybos ministerijos ir kariuomenės vadovybe šiandien  tarsis dėl Lietuvos dalyvavimo JAV vadovaujamose tarptautinėse jūrinio saugumo užtikrinimo operacijose Vidurio Rytų regione. Ministras taip pat lankysis Bahreine veikiančioje JAV 5-ojo laivyno vadavietėje, kur susitiks su jo vadu viceadmirolu George M. Wikoffu.

„Mano vizito tikslas – pasiekti susitarimus su Bahreino gynybos ministerija dėl karių statuso, kurie leistų išsiųsti Lietuvos karius į JAV vadovaujamas karinių jūrų pajėgų operacijas Persijos ir Adeno įlankų, Arabijos ir Raudonosios jūrų regione. JAV yra mūsų strategine partnerė, todėl labai svarbu atsiliepti į JAV ir sąjungininkų kvietimą ir prisijungti prie karinių jūrinių operacijų regione, ten išsiunčiant mūsų karius. Tai ilgalaikis Lietuvos siekis“, – prieš išvykdamas vizito sakė krašto apsaugo ministras L. Kasčiūnas. Lietuva, solidarizuodamasi su JAV ir sąjungininkais, siekia prisidėti prie bendrų tarptautinių pastangų įtvirtinant saugumą ir saugią laivybą šiame globalios politinės ir ekonominės strateginės svarbos regione.

Bahreine įsikūrusių Jungtinių jūrinių pajėgų, kurioms vadovauja JAV, tikslas – palaikyti taisyklėmis paremtą tarptautinę tvarką kovojant su nelegalia nevalstybinių veikėjų veikla tarptautiniuose vandenyse ir palaikant saugumą bei stabilumą svarbiausiuose jūrų prekybos keliuose. Tarptautinės operacijos tikslas – kovoti su narkotikų prekyba, kontrabanda, terorizmu bei piratavimu, prireikus – reaguoti  į humanitarines ir stichinių nelaimių krizes. 2024 m. duomenimis Jungtines jūrines pajėgas sudaro 46 valstybės.

Lietuvos karių dalyvavimas JAV vadovaujamoje tarptautinėje jūrinio saugumo užtikrinimo operacijoje Hormūzo sąsiauryje yra reglamentuotas Seimo mandatu, kuriuo numatyta iki 2025 m. gruodžio 31 d. į tarptautinę jūrinio saugumo užtikrinimo operaciją Hormūzo sąsiauryje siųsti iki 5 karių ir civilių krašto apsaugos sistemos tarnautojų.

Šiuo metu įvairiose tarptautinėse operacijose ir misijose dalyvauja 80 Lietuvos karių. Tarp jų – NATO operacijos Irake bei ES jūrų operacija „Atalanta“, kuriose dalyvaudama Lietuva prisideda prie sąjungininkų pastangų užtikrinti taiką ir saugumą Vidurio Rytų regione.

Šiais metais minimas Lietuvos dalyvavimo tarptautinėse operacijose 30-metis. Nuo 1994-ųjų, tarptautinėse operacijose Europoje, Azijoje bei Afrikoje jau dalyvavo daugiau nei 8 tūkst. Lietuvos karių iš visų Lietuvos kariuomenės pajėgų rūšių. Aktyvus mūsų kariuomenės dalyvavimas ir pasiekimai tarptautinėse operacijose pelnė aukštą sąjungininkų įvertinamą ir išugdė ne vieną neįkainojamos patirties pasisėmusią mūsų karių kartą.

 

 

Atgal