VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Sportas

07.26. Lietuvos ,,Makabi” delegacija išvyko į Europos makabiadą

Vytautas Žeimantas

Lietuvos žydų sporto klubo “Makabi” delegacija išvyko į Vengrijos sostinę Budapeštą dalyvauti 15-oje Europos makabiadoje. Apie tai pranešė Lietuvos “Makabi” klubo prezidentas Semionas Finkelšteinas, spaudos konferencijoje, vykusioje Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės namuose.

Lietuvos “Makabi” klubas jau turi seną, garbingą, deja, ir skausmingą, istoriją. Vilniaus žydai sportininkai pirmieji, dar 1916 metais Lietuvos teritorijoje įkūrė “Makabi” klubą. Kaune pirmasis “Makabi” klubas buvo įkurtas 1919 metais. Greitai “Makabi” klubai susikūrė beveik visuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. 1920 metais Kaune  buvo įkurta Lietuvos žydų sporto klubų sąjunga “Makabi”. 1932 metais Lietuvos makabiečiai jau dalyvavo pirmoje pasaulinėje žydų makabiadoje, vykusioje Britų Palestinoje, Tel Avivo mieste, 1935 metais – antrose žaidynėse. Deja sovietinė okupacija sudavė skausmingą smūgį  - 1940 metais “Makabi” sąjunga buvo likviduota, jos turtas nacionalizuotas. Dar labiau pakenkė nacistinė okupacija, vykdžiusi holokausto politiką. Tik prasidėjus Lietuvoje Atgimimui, atsirado galimybė vėl atkurti “Makabi” sportinį judėjimą. 1989 metais Vilniuje įvyko atkuriamasis”Makabi” klubo suvažiavimas.  

Budapešto makabiada Lietuvos sportininkams jau bus septintosios Europos “Makabi” žaidinės. Be to atkurtas Lietuvos „Makabi" klubas dalyvavo aštuoniose pasaulio makabiadose, kurios kas ketveri metai vyksta Izraelyje. Beje, Lietuvos „Makabi" delegacija, dalyvaudama 1989 metais 13-tosios Pasaulio makabiados atidaryme, buvo pirmoji, istorinė Lietuvos delegacija, Tarptautinio Olimpinio Komiteto pripažintose varžybose dalyvavusi su Trispalve!

Šiemet Budapešto makabiadoje dalyvaus 2500 sportininkų iš 36 Europos šalių, taip pat ir iš Australijos, JAV, Izraelio ir Meksikos. Bus rungtyniaujama 21-oje sporto šakoje.

Lietuvos “Makabi” delegacijos nariai, dalyvavę spaudos konferencijoje. Centre – sportininkus palydėti atėjusi Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky

Lietuvos “Makabi” delegacijos uniformą demonstruoja makabietis plaukias Artiom Perepelica

Lietuvos “Makabi” delegacija prieš išvykstant į Budapeštą. Vytauto Žeimanto nuotraukos

“Visose, anksčiau vykusiose Lietuvos makabiečiai iškovojo 91 medalį. Taigi per Budapešto makabiadą tikimės iškovoti Lietuvai šimtąjį apdovanojimą, - tikisi S. Finkelšteinas. - Į Budapeštą vykstančioje Lietuvos ,,Makabi" delegacijoje yra 30 sportininkų. Džiugu, kad šiemet komandoje daug jaunių - net 9 sportininkai. Jauniausias- dešimties metų šachmatininkas, savo amžiaus grupėje - vicečempionas Danielius Šeras, 15-metė Lietuvos jaunių rinktinės stalo tenisininkė - Gerda Šišanovaitė, garsaus stalo tenisininko, Lietuvos stalo teniso čempiono Mirono Krejerio anūkė. Turime keturis labai perspektyvius jaunus plaukikus. Tai vilniečiai Erika Filipavičiutė, Kristijonas Šreiberis, Robertas Nikitin ir kaunietė Kamilė Iljonskytė. Trys yra Lietuvos plaukimo rinktinės nariai, Su komanda vyks plaukimo trenerė Oksana Sinkevič. Taip pat perspektyvus yra fechtuotojas Lietuvos jaunių čempionas - Alan Rynkevič. Komandoje yra ir du labai pajėgūs jauni badmintonininkai: Daniel Tarachovskij ir Vitalija Movšovič. Taip pat yra labai stiprus badmintonininkas Markas Šames, 2017 metų Pasaulio makabiados prizininkas. Makabiadoje dalyvaus labai pajėgi salės futbolo komanda, kuriai vadovaus žaidžiantis treneris Arūnas Šteinas. Mūsų futbolininkai makabiadose dukart tapo Europos čempionais, triskart vicečempionais. Jaunimo komandai vadovaus Artiom Perepelica, salės futbolo Matviejus Frišmanas ir Žakas Gercas. Su mumis važiuoja ir operatorius Rytis Meškauskas.”

Visai Lietuvos makabiečių delegacijai vadovaus Semionas Finklešteinas. Sportininkams uniformą pasiuvo “Audimas”. Uniformoje panaudota Lietuvos “Makabi” atributika, kurią sukūrė dailininkas ir makabietis Ilja Bereznickas. 15-osios Europos „Makabi" žaidinės Budapešte vyks iki rugpjūčio 7 dienos. Palinkėkime Lietuvos sportininkams sėkmingų spartų.

Atgal