VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Sportas

12 04. Glausta 2012 metų Lietuvos SAMBO stipruolių laimėjimų analizė garsinusių mūsų šalį įvairaus rango varžybose

VU sveikatos ir sporto centro docentas dr. Remigijus Naužemys

2012 metai - tai didžiulių, svarbių bei reikšmingų sportinių įvykių metai. Juose nestigo įvairių respublikinio bei pasaulinio lygio  sportinių renginių: čempionatai, universiados, TAFISO (pasaulio neolimpinių sporto šakų – pasaulio sportas visiems) žaidynės.  Galiausiai svarbiausias metų įvykis - Londono olimpinės žaidynės, kuriose Lietuvos sportininkai iškovojo net 5 įvairios prabos medalius (2 aukso, 1 sidabro ir 2 bronzos) ir didžiuliam Lietuvos sporto mylėtojų džiaugsmui bendroje įskaitoje tarp daugybę valstybių iškovojo 34-a vietą.

Šiame  mūsų šaliai skambių bei reikšmingų sportinių įvykių bei pergalių fone, be kitų sporto šakų, taip pat aktyviai reiškėsi ir Lietuvos SAMBO stipruoliai. Lietuvos SAMBO federacijos Prezidento Tarptautinės klasės sporto meistro, biomedicinos mokslų daktaro, FIAS vykdomojo komiteto nario Eduardo Rudo, bei viso federacijos aktyvo (V. Gečo, J. Čiursino, R. Liegaus, J. Valiūno, L. Obcarsko, F. Jankausko, E. Kriškovieco) iniciatyva, bei įvairių Lietuvos regionų darbčšių SAMBO  trenerių  (D. Arlauskaitės, V. Paukščio, S. Bazio, S. Vėtrovos, A. Šulinsko, E. Kriškovieco A. Mečkovskio, R. Naužemio,  D. Čelpanovo,  A.Jefišovo, S. Kulikausko, G. Čečienės, A. Sako, J. Čiursino, ir kt). kolektyvo dėka, SAMBO sportas Lietuvoje klesti ir skinasi kelią į olimpines aukštumas. Neatsitiktinai dėl šio sporto populiarumo bei pasaulinio pripažinimo, daugelio pasaulio šalių tautiniai bei nacionaliniai olimpiniai komitetai ir tarptautinės bei nacionalinės olimpinių sporto šakų  federacijos aktyviai inicijuoja, kad SAMBO sportas  kuo skubiau būtų įtrauktas į artimiausių olimpinių žaidynių sporto šakų programą.

Lankstinukas. kuriame aprašomas Nusipelniusio Lietuvos Sambo patriarcho P. Eigmino  gyvenimo kelias bei jo sporto laimėjimai jo vardui skirto tarptautinio SAMBO turnyro išvakarėse

Lietuvos SAMBO federacijos iniciatyva, neprieštaraujant didžiuliam kūno kultūros ir sporto entuziastui, Lietuvos SAMBO federacijos bičiuliui, valstybinio „Lietuvos Aido“ laikraščio vyriausiajam redaktoriui Algirdui Pilveliui  apžvelgiame šių 2012 – jų metų  Lietuvos sambistų  svarbesnių laimėjimų akcentus įvairaus rango varžybose ir glaustai  pristatome šio prestižinio laikraščio skaitytojams.

2012 m. spalio 22 d. Medyn meste (Rusija) universalių kovų Europos čempionate VU magistrantė, 2011 m. pasaulio moterų analogiškų varžybų nugalėtoja  Rūta Aksionova svorio kategorijoje iki 52 kg. įveikusi visas varžoves tapo Europos čempione ir  pasidabino aukso medaliu.

2012 m. spalio 27 Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų čempionate Kaune, komandinėje įskaitoje prizines vietas iškovojo šių aukštųjų mokyklų studentai -vyrų grupėje: M. Romerio universitetas 1- a vieta, VGTU – 2-a vieta ir Vilniaus universitetas-3-a vieta. Merginų grupėje: Kauno sporto universitetas – 1-a vieta, Vilniaus universitetas -2-a vieta ir M. Romerio universitetas – 3-a vieta

2012 m. lapkričio mėn  Austrijoje atvirame jaunųjų (10-13 metų amžiaus) sambistų čempionate, kuriame dalyvavo sportininkai iš Austrijos, Slovakijos, Slovėnijos, Lenkijos, Čekijos ir Lietuvos. Lietuvos stipruoliukai (iš Vilniaus„Ardo“ klubo) kovodami drąsiai, išradingai ir ryžtingai skirtingose svorio kategorijose iškovojo net 5 medalius: A. Krukauskaitė, A. Krukauskas, V. Sasnauskas, ir J. Navickas iškovojo aukso, o R. Ražaitis pelnė bronzos medalį. Komandinėje įskaitoje Lietuvos rinktinė iškovojo 2-ą vietą.

Treneris E. Rudas ir jo auklėtiniai linksmai nusiteikę po sėkmingų startų atvirame jaunųjų talentų-sambistų čempionate Austrijoje

2012 m. lapkričio 14 d  Minske vykusiame 36 – jame pasaulio SAMBO čempionate Lietuvos stipruoliai iškovojo 4 medalius. Talentingasis vilnietis, du kart pasaulio čempionas (2007 ir 2009)  S. Grėčicho (svorio kateg. iki 62 kg) inirtingose dvikovose įveikęs visus tituluotus varžovus trečią kartą tapo nugalėtoju  ir pasidabino čempiono aukso medaliu. V. Tomaševičius R. Matukas  bei K. Bičkutė iškovojo trečias vietas

2012 m. lapkričio 24 dieną Berlyne (Vokietija) vykusiame Germaniados visų amžiaus grupių ( vaikų, jaunių, jaunimo ir suaugusių sportininkų) SAMBO turnyre labai gerai pasirodė Vilniaus sporto klubo „Ardas“ ( treneris E. Rudas ir Rokiškio sporto klubo „Toris“ ( trenerė G. Čečienė) jaunieji sportininkai. Vilniečiai: V. Sasnauskas, R. Ražaitis ir A. Kašėta (suaugusiųjų grupėje) bei rokiškietė A. Vaigai tapo Germaniados turnyro nugalėtojais. Antras vietas  iškovojo D. Matusevičius, N.Akmanavičius ir P. Dadelo, trečias vietas laimėjo: D. Ardickas ir P. Aleksandravičius. Susumavus galutinius komandinius rezultatus vilniečiai tarp visų klubų iškovojo garbingą 2-a vietą, nežymiai nusileidę tik Baltarusijos jauniesiems sportininkams.

Varžybų momentas

2012 m. gruodžio 1- 2 dienomis Kazanėje (Rusija) vyko pasaulio studentų taurės turnyras, kuriame dalyvavo per 250 sportininkų iš 41 pasaulio šalių. Lietuvos rinktinę sudarė 18 sportininkų – 9 vaikinai ir 9 merginos. Komandos vadovas Lietuvos SAMBO federacijos viceprezidentas KTU docentas dr. Linas Obcarskas akcentavo, kad „Lietuvos stipruoliams-studentams šiose aukšto rango varžyboe sekėsi neblogai.Iškovoti 5 medaliai. Geriausiai pasirodęs vilnietis Romerio universiteto studentas bei viešojo saugumo tarnybos darbuotojas R. Matukas (-90 kg, (treneris S. Bazys) iškovojo 2-ra vietą, o V. Kanapickas – svorio kategorijoje iki 74 kg ( KU), K. Bičkutė (+ 80 kg) VGTU, G. Klišytė (-80 kg) LSU ir A. Šukytė (-68 kg) MRU iškovojo 3-as vietas. Kiti atletai pasirodė vidutiniškai,  10 sportininkų iškovojo 5-as vietas.

Aurelija Šukytė 68kg 3v. Mykolo Romerio Universitetas Viešojo Saugumo Fakultetas

2012 m. gruodžio 7- 9 dienomis VRM sporto rūmų komplekse ( Žirmūnų 1 E) vyks tradicinis tarptautinis SAMBO turnyras garsiam Lietuvos Sambo patriarchui, SAMBO sporto pradininkui bei puoselėtojui, ilgamečiam Lietuvos SAMBO federacijos prezidentui, Tarptautinės SAMBO federacijos (FIAS) generaliniam sekretoriui, 8 kartus Lietuvos SAMBO čempionui, sporto meistrui, VU docentui ekonomikos mokslų daktarui.  Pranciškui Eigminui atminti. Maloniai kviečiame apsilankyti ir pasižiūrėti šio neeilinio  sporto renginio.

Pargriovę ne vieną priešininką, grįžo su devyniais medaliais
Lietuvos savigynos imtynių (sambo) sportininkai tęsia pergalingą žygį Europos SAMBO kovų parteriuose

Radvilas Matukas 90 kg. 2v. Mykolo Romerio Universitetas (viešojo saugumo tarnyba)

Parsivežę vieną aukso ir tris bronzos medalius iš pasaulio SAMBO čempionato Minske, keturis aukso ir vieną bronzos  medalį iš antrojo atvirojo Austrijos SAMBO čempionato, savo laimėtų medalių kraitį dar labiau padidino sudalyvavę atvirajame SAMBO turnyre (Germaniadoje) Berlyne.
  Šįsyk Lietuvos kovotojai parsivežė keturis aukso medalius, kuriuos iškovojo Gitos Čečienės auklėtinė Vaiga Čečytė (svorio kategorija iki 42 kg), trenerio Eduardo Rudo treniruojami vilniečiai Vilius Sasnauskas (svorio kategorija iki 38 kg.), Rojus Razaitis (svorio kategorija virš 78 kg) ir Albertas Kašėta (svorio kategorija iki 74 kg). Sidabru pasipuošė Deivydas Matuševičius (55 kg), Natas Akmanavičius ir Povilas Dadelo, o bronza – Domas Ardickas ir Povilas Aleksandravičius.
  Turnyre be mūsų šalies sportininkų dalyvavo dar devynių šalių atletai, o dėl dalyvių gausos renginys užsitęsė net iki vidurnakčio. „Gausiausia sambo delegacija atvyko iš Rusijos. Į Berlyną atkeliavo net keturios komandos“, – pasakojo A.Kašėta, iš Vokietijos grįžęs su aukso apdovanojimu.
„Kai buvau šiame trunyre prieš du metus buvo daug mažiau dalyvių, o dabar jis virtu atviruoju Vokietijos čempionatu, kuriame šiemet dalyvavo ne vienas savo šalie sambo čempionas“, – įspūdžiais dalijosi savo svorio kateogrijos nugalėtojas.

Iškovotos SAMBO taurės suspindo geriausiųjų rankose

Komandinėje įskaitoje Lietuvos SAMBO imtyninkai užėmė antrąją vietą, nusileidę tik kaimynams baltarusiams. „Smagu, kad susumuvaus visus rezultatus, pavyko aplenkti daug daugiau dalyvių į turnyrą atvežusias Rusijos ir Vokietijos savigynos imtynių federacijs“, – teigė A.Kašėta, kuris turnyre dalyvavo ir kaip sportininkas, ir kaip treneris.
  Vienintelė mergaitė – aukso medaliu apdovanota 12 – metė Vaiga Čečienė parteryje įveikė daug stipresnes varžoves iš Vokietijos ir Rusijos. Vaigos trenerė ir mama G.Čečienė pasakojo, kad dukrą tapti sambo kovotoja privertė aplinkybės. „Aš dirbu trenere, tad Vaiga jau nuo ketverių daugiausiai savo laiko praleidžia sporto salėje. Taip ji ir pradėjo sportuoti. Iš pradžių gal to labai ir nenorėjo, tačiau, laikui bėgant, pavyko pasiekti neblogų rezultaų, tad dabar pati noriai sportuoja“, – sakė V.Čečienė, kuri be SAMBO dar treniruojasi ir dziudo.

Pasak trenerės ir mamos, dabar Vaigai belieka skaičiuoti gautus apdovanojimus, o jų namuose net 30! Paklausta, kuris iš visų brangiausias, kukliai nusišypsojusi Vaiga atsakė, kad visi medaliai ir taurės jai reikšmingos vienodai.