VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Sveikata

12.21. Keli patarimai šventiniam laikotarpiui

Šventinis laikotarpis Lietuvoje yra gana ilgas: nuo šv. Kūčių iki Naujųjų metų. Per šventes žmonių nuotaikos šventinės, pakilios, linksmos, mažiau negatyvių minčių ir streso. Apėmus šventinei nuotaikai nereiktų pamiršti užkrečiamųjų ligų, kurios vienokiu ar kitokiu būdu paliečia kai kuriuos žmones šventiniu laikotarpiu gal net dažniau nei įprastai.

Pexels.com nuotr.

Kad šventės nevirstų persivalgymu ir žarnyno užkrečiamosiomis ligomis bei maisto toksinėmis infekcijomis reikėtų nepamiršti kelių pagrindinių maisto tvarkymo ir higienos reikalavimų:

tinkamas terminis maisto paruošimas - gyvūninės kilmės produktus būtina gerai išvirti ar iškepti.;

tinkamas maisto laikymas - nesuvalgytą ar iš anksto paruoštą maistą reikia padėti į šaldytuvą, nes kambario temperatūroje bakterijos sparčiai dauginasi. Ligą paprastai sukelia pakankamai didelis patekusių su maistu bakterijų kiekis. Ilgiau laikytą šaldytuve maistą prieš vartojimą būtina gerai pakaitinti;

vengti kryžminio maisto užteršimo - maistą gaminkite taip, kad mikrobai, esantys žaliuose produktuose, nepatektų į jau paruoštą maistą. Todėl kiekvieną kartą būtina plauti rankas po žalios mėsos dorojimo, taip pat kruopščiai išplauti ir nuvalyti įrankius, stalų paviršius, lenteles, ant kurių buvo išdorota žalia mėsa ar paukštiena. Žalią mėsą, daržoves ir paruoštus produktus geriau pjaustyti ant atskirų lentelių. Stengtis, kad šaldytuve laikomas vartojimui paruoštas maistas nesiliestų su žaliaviniu, o skystis nuo atitirpinamos mėsos nelašėtų ant kitų produktų;

plauti, valyti - kuo dažniau plaukite, valykite virtuvės stalo, pjaustymo lentelių paviršius bei įrankius. Žalią mėsą, daržoves ar gatavus produktus geriau pjaustyti ant atskirų lentelių. Nuolat dezinfekuokite kempinėles, šluostes. Tai galima padaryti virinant, pamerkiant į buityje naudojamus dezinfekuojančius tirpalus. Vaisius, daržoves, kiaušinius, žalią mėsą kruopščiai plaukite po tekančiu vandeniu. Kopūstų, salotų viršutinius lapus geriau nuimti;

asmens higiena - didžiąją dalį bakterijų galima pašalinti įprastinėmis priemonėmis, t. y. muilu ir vandeniu, todėl visada plaukite rankas ne tik pasinaudojus tualetu ar prieš valgio gaminimą, bet dar dažniau – jį gaminant.

Perkant maistą iš parduotuvės reiktų atkreipti dėmesį į galiojimo terminą. Ir turbūt svarbiausia sėdint prie švenčių stalo nepersivalgyti.

Neatsiejama šventinė atributika alkoholis, todėl primename, kad kepenys ne veltui vadinamos pagrindine organizmo laboratorija: per parą jos apdoroja apie 720 l kraujo, kuris dažnai per šventes būna „pripildytas“ alkoholiu. Kepenų ląstelėse vyksta nuodingų medžiagų nukenksminimas, ne išimtis ir alkoholis. Per didelis alkoholio kiekis skatina vystytis kepenų pažeidimams.

Jeigu nepavyko išvengti maistu plintančios infekcinės ligos, pajutus pirmuosius ligos požymius (pykinimą, vėmimą, viduriavimą, pilvo skausmus, karščiavimą) patartina kuo skubiau kreiptis įgydytoją.

Šventiniu laikotarpiu pasinaudokime keliomis frazėmis: „....kas per daug, tas nesveika...“, „....visko turi būti po truputį...“

Laima Balsevičienė, Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Atgal