VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

VISUOMENĖ, AKTUALIJOS

08.05.Piligriminė – pažintinė kelionė Estergomas-Budapeštas-Egeris-Košicė

Raimundas Kaminskas

 

2019 m. liepos 29 d.-rugpjūčio 1 d.  vyko piligriminė – pažintinė kelionė Estergomas-Budapeštas-Egeris-Košicė, kurią organizavo „Debesų autobusas“ ir „Akademinės kūrybinių iniciatyvų dirbtuvės“. Kelionėje dalyvavo S. Lozoraičio senjorų akademijos atstovai ir kiti svečiai iš Kauno.

Kelionės metu vykome į Estergomą, prie Dunojaus upės įsikūrusį miestą, kuris X–XIII a. buvo Vengrijos sostinė, aplankėme Estergomo baziliką – didžiausią Vengrijoje katalikų bažnyčią. Ši bazilika yra tituluola  Dievo Motinos ir Šv. Adalbertui garbei paminėti. Estergomo bazilika yra ant pilies kalno, nuo kurio atsiveria graži Dunojaus ir jo tilto panorama.

Pastebėtina, kad šioje bazilikoje 2009 metais buvo paskelbtas palaimintuoju vyskupas Zoltanas Meszlenyi (1892-1951), kuris tapo pirmuoju dvasininku Vengrijoje komunistų represijų auka. Vyskupas augziliaras Z. Meszlenyi buvo suimtas ir nukankintas 1951 metais Vengrijos stalinistinio diktatoriaus Matyaso Rakosi įsakymu, kai šis dvasininkas tapo Estergomo arkivyskupijos vadovu. Apie Z. Meszlenyi mirtį buvo viešai pranešta tik po trejų metų, o kremuoto vyskupo kūno pelenai 1966 metais buvo slapta palaidoti Estergomo bazilikoje.

Dvejais metais anksčiau stalinistinis režimas įkalino ir Vengrijos Katalikų Bažnyčios vadovą kardinolą Jozsefą Mindszenty (1892-1975), aršų komunizmo ideologijos priešininką. 1944 11–1945 03   Józsefas buvo  kalintas už F. Szálasi vyriausybės kritiką.  1948 12 vėl buvo suimtas, už tariamą valstybės išdavimą (priešinosi  katalikiškų mokyklų suvalstybinimui). 1949 02 buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos. Per 1956 Vengrijos revoliuciją išlaisvintas, laimino sukilėlius. Į šalį įžengus SSRS kariuomenei rado prieglobstį JAV  ambasadoje Budapešte. Čia jis slapstėsi 15 metų. 1971 komunistinei vyriausybei leidus išvyko į Romą, vėliau apsigyveno Vienoje.

Budapešte   Šv. Stepono bazilika (Szent István Bazilika/St. Stephen’s Basilica), kuri yra didžiausia bažnyčia Budapešte  (antroji Vengrijoje), talpinanti apie 8500 maldininkų. Marmurinė šv. Stepono (1000-1038), pirmojo Vengrijos karaliaus, statula puošia Didįjį altorių, o už altoriaus yra vaizduojamos jo gyvenimo scenos. Šioje šventovėje  yra ir Šventosios dešiniosios rankos koplyčia, kurioje saugomas mumifikuotas karaliaus dilbis/plaštaka,  kuri per 1000 metų išliko iki mūsų dienų.

 

Vėliau vykome į Egerio miestą, kuris pasižymi turtingu architektūriniu paveldu. Ekskursijos po šį miestą metu aplankėme: Bazilika, Šv. Antano Paduviečio bažnyčią  ir kitus objektus.

Mūsų kelionės paskutinė vieta buvo Rytų Slovakijoje esantis Košicė miestas.  Pastebėtina, kad Košicė pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėta 1230 m. ir įvairiais istoriniais laikotarpiais buvo svarbus Vengrijos karalystės, vėliau – Austrijos-Vengrijos imperijos, o dar vėliau – Čekoslovakijos miestas. Pagrindinė senamiesčio įžymybė – didžiulė gotikinė šv. Elžbietos katedra, didžiausia visoje Slovakijoje. Senamiesčio aikštėje taip pat stovi Šv. Mykolo koplyčia. Netoli katedros yra bokštas, pavadintas Šv. Urbano, vynuogynų globėjo, vardu.

Ačiū šios kelionės organizatorei Rimai Čepurnienei už įdomią ir prasmingą išvyką.

Atgal