VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

VISUOMENĖ

08.21. Vytenis Andriukaitis – Pasaulinės esperantininkų sąjungos Garbės globėjų komiteto narys

Povilas Jegorovas

 Lietuvos esperantininkų sąjungos Valdybos pirmininkas

Portugalijos sostinėje Lisabonoje vyko 103-iasis pasaulinis esperantininkų kongresas. Ten liepos 28 – rugpjūčio 4 dienomis buvo susirinkę daugiau kaip 1600 esperantininkų iš 75 pasaulio šalių. Tarp jų ir 35 Lietuvos esperantininkai. Pagrindinė kongreso tema buvo „Kultūros, kalbos, globalizacija: Kur dabar?“ Kongrese labai garsiai nuskambėjo ir Lietuvos vardas.

Pirmąją kongreso darbo dieną – liepos 28 d. – posėdžiavęs Pasaulinės esperantininkų sąjungos (Universala Esperanto-Asocio – UEA) aukščiausias šios svarbiausios ir didžiausios tarptautinės esperantininkų organizacijos komitetas išrinko Europos komisijos narį Vytenį Andriukaitį šios organizacijos Garbės globėjų komiteto nariu. Apie tai UEA prezidentas dr. Mark FETTES (Kanada) oficialiai pranešė liepos 29 d. iškilmingame kongreso atidaryme ir perskaitė V.Andriukaičio biografiją.

Deja, nors ir buvo planavęs, V. Andriukaitis dėl asmeninių priežasčių negalėjo dalyvauti šioje ceremonijoje.

UEA Garbės globėjų komitetą sudaro žymūs pasaulinės reikšmės mokslininkai, politikos, visuomenės, kultūros ir meno veikėjai, pasiekę reikšmingų aukštumų savo profesinėje veikloje, tuo pačiu esantys esperantininkai, ir yra reikšmingai prisidėję prie šio humanistinio judėjimo plėtros.

Šiuo metu yra tik dešimt tokių globėjų iš viso pasaulio (Vokietijos, Pietų Korėjos, Italijos, JAV, Didžiosios Britanijos, Vengrijos ir Lietuvos atstovai). Lietuvos atstovas į tokias garbingas pareigas renkamas pirmą kartą istorijoje.

Vytenis Andriukaitis

V.Andriukaitis tarptautinę esperanto kalbą išmoko savarankiškai, 1976 metais dirbdamas Ignalinos ligoninėje chirurgu naktinių budėjimų metu. Tai buvo jo protestas prieš rusų kalbos prievartinį brukimą į visas gyvenimo sritis tuometinėje sovietinėje Lietuvoje. Eilę metų jis dalyvavo Vilniaus esperantininkų klubo veikloje. Įsitraukęs į aktyvią politinę veiklą (iš pradžių pogrindyje), jis turėjo šiek tiek atsitraukti nuo aktyvios esperantininkų veiklos, tačiau jos niekada neužmiršo ir neapleido. Reikia pažymėti ir tokį faktą, jog jis dar tarybiniais laikais užsikrėtė socialdemokratinėmis idėjomis glaudžiai bendraudamas su kitu gydytoju ir socialdemokratu Viktoru Kutorga, kuris taip pat buvo aktyvus esperantininkas. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę ir V.Andriukaičiui tapus Lietuvos Respublikos Seimo nariu, jis ne kartą susidūrė su esperantininkų veikla ir visada rėmė šį demokratinį ir kalbų lygiateisiškumą propaguojantį judėjimą.

1996 metais Lietuvos esperantininkų sąjungos kvietimu Lietuvoje besilankant Pasaulinės esperantininkų sąjungos (Universala Esperanto-Asocio) tuometiniam prezidentui prof. dr. Lee Chong-yeong (Pietų Korėja) V. Andriukaitis kartu su kitais dviem kolegomis Seimo nariais esperantininkais Antanu Raču ir Mečislovu Treiniu jį priėmė Lietuvos Respublikos Seime.

1998 metais 34-ųjų Baltijos esperantininkų dienų metu Veisiejuose V. Andriukaitis kaip Lietuvos Respublikos Seimo narys dalyvavo paminklo Liudvikui Zamenhofui atidengimo ceremonijoje.

V.Andriukaitis esmingai prisidėjo organizuojant 90-ąjį pasaulinį esperantininkų kongresą Vilniuje 2005 metais.

V.Andriukaitis, tapęs Europos komisijos nariu, atsakingu už sveikatą ir maisto saugą, užmezgė kontaktus su Europos esperantininkų bei Pasauline esperantininkų sąjunga ir labai rezultatyviai dalyvavo keliuose šių organizacijų renginiuose.

2016 metais jis dalyvavo kalbų politikos konferencijoje tema „Kalbinės komunikacijos perspektyvos Europos Sąjungoje“ , kuri vyko Nitroje (Slovakija) ir pasakė pagrindinę kalbą esperanto kalba, šią kalbą pavadindamas humanizmo ir demokratijos simboliu. 2017 metais jis dalyvavo bendrame Europos esperantininkų sąjungos ir Vokietijos esperantininkų sąjungos kongrese Freiburge (Vokietija) ir taip pat padarė pagrindinį pranešimą esperanto kalba Liudviko Zamenhofo mirties 100-ųjų metinių proga. Kalba vadinasi „Zamenhofas kaip žmogaus teisių pradininkas“. Ši kalba patraukė ir Europos politinių naujienų portalo „Politico“ dėmesį , kuris paskelbė šią kalbą savaitės kalba. Abiejose kalbose V. Andriukaitis pabrėžė Esperanto kalbos vaidmenį taikos išsaugojime ir žmogaus teisių problematikoje. Unikalu yra ir tai, kad abiejų šių V.Andriukaičio kalbų tekstai esperanto kalba pirmą kartą yra patalpinti oficialioje Europos komisijos svetainėje. Šie tekstai yra išversti į anglų, prancūzų ir vokiečių kalbas ir taip pat paskelbti šioje svetainėje.

V.Andriukaitis taip pat yra paskelbtas Europos esperantininkų sąjungos Garbės nariu, jam yra įteiktas atitinkamas medalis.

Atgal