VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Visuomenė

10.07. Darbe diskriminaciją patiria daugiau nei pusė Lietuvos žmonių

Diskriminaciją dėl amžiaus įsidarbindami asmeniškai patyrė 57 proc. Lietuvos gyventojų, daugiau kaip trečdalis (37 proc.) mano, kad Lietuvoje paplitusi diskriminacija dėl negalios darbe. Diskriminacija dėl lyties pažįstama 23 proc. įsidarbinti bandžiusių žmonių, atskleidė „Vilmorus“ atlikta gyventojų apklausa.

Pexels.com nuotr.

Tyrimo duomenimis, moterys dažniau diskriminuojamos dėl šeiminės padėties.
Pasak vieno iš „Įvairovės chartijos“ Lietuvoje steigėjų atstovų dr. Karolio Žibo, tyrimas išryškino diskriminacijos suvokimo skirtumų tarp lyčių. 
„Pavyzdžiui, net 60 proc. moterų teigia, kad diskriminacija darbo vietoje dėl šeiminės padėties yra paplitusi. Taip manančių vyrų yra kiek mažiau nei 40 proc. Tai rodo, kad moterys dažniau susiduria su diskriminacinėmis praktikomis, todėl jautrumas šiai diskriminacijos formai ir jos atpažinimas yra didesnis“, - komentavo K. Žibas.
Apklausa taip pat atskleidė, kad dalis visuomenės neatpažįsta skirtingų diskriminacijos formų darbo vietoje. 
K. Žibo teigimu, nemaža žmonių dalis teigė tiesiog nežinantys, ar seksualinė orientacija, lytinė tapatybė, rasė ar etninė kilmė bei religiniai įsitikinimai yra paplitę diskriminacijos pagrindai. Tikėtina, kad tokią situaciją stebime dėl visuomenėje gajų stereotipų ir tiesioginio kontakto su šiomis grupėmis nebuvimo.
Siekiant kovoti su diskriminacija ir prisidėti prie lygybės bei socialinės įtraukties užtikrinimo darbo rinkoje ir visuomenėje, Lietuvoje įsteigta „Įvairovės chartija“. Tai Europos Komisijos iniciatyva, kuri jau egzistuoja daugiau nei dvidešimtyje ES šalių. 
Chartija vienija įvairiems sektoriams atstovaujančias organizacijas, kurios siekia pozityvaus pokyčio lygių galimybių srityje. Prie Chartijos Lietuvoje jau prisijungė beveik 30 įmonių, tarp jų - „Barclays operacijų centras Lietuvoje“, „Swedbank“ Lietuvos oro uostai”, „Western Union Processing Lithuania“, „Rimi Lietuva“, „Telia Lietuva“, „Burokėlis ir krapas“ (prekės ženklas „Jurgis ir Drakonas“). Prisijungti prie „Įvairovės chartijos“ kviečiamos visos organizacijos, siekiančios taikyti įvairovės principus.
„Daugybė tyrimų rodo, kad įmonės, kurios savo veikloje vadovaujasi lygybės ir įvairovės principais, geriau išnaudoja verslo potencialą. Skirtingos komandos narių patirtys ir gebėjimai padeda geriau suprasti įvairias klientų grupes, pamatyti skirtingas perspektyvas, priimti kokybiškesnius sprendimus. Taigi, tokios įmonės ne tik prisideda prie socialinės pažangos plėtojimo ir atskirties mažinimo, bet ir pasiekia geresnių verslo rezultatų. Tai puikiai iliustruoja ir prie Chartijos jau prisijungusių įmonių sąrašas“, - sakė K. Žibas.
„Įvairovės chartija“ įmonėms siūlo galimybę priklausyti neformaliam tinklui, kurio nariai galės dalyvauti įvairiuose mokymuose, gauti prieigą prie įvairių tyrimų ir analizės įrankių, keistis patirtimi su kitomis organizacijomis bei kartu siekti pažangos.
„Įvairovės chartija“ (angl. Diversity Charter) - Europos Komisijos iniciatyva, kurios tikslas - mažinti diskriminaciją ir skatinti įvairovę bei lygias galimybes darbo vietoje. 
Lietuva yra dvidešimt antra Europos Sąjungos valstybė, kurioje pradeda veikti ši iniciatyva.

Atgal