VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Visuomenė

11.26. T. Povilauskas: Kalėdoms gyventojai išlaidaus, o išaugusias kainas pajus po Naujųjų

Kalėdinė prekyba bus aktyvi, gyventojai aktyviai leis sukauptas santaupas, o po jo bus sudėtingas finansinis laikotarpis, kuomet pinigines plonins rekordinės sąskaitos už šildymą ir elektrą ir piką pasiekusi infliacija, prognozes pristatė SEB ekonomistas Tadas Povilauskas.

Kaip apžvelgdamas ateinančių metų Lietuvos ekonomiką prognozavo ekonomistas, metinė infliacija savo piką pasieks pirmąjį kitų metų mėnesį ir bus apie 10 proc. T. Povilauskas numato, kad spalį 8,2 proc. siekęs rodiklis kalėdinės prekybos nesustabdys ir paskutiniai 2021 m. mėnesiai mažmeninei prekybai bus finansiškai sėkmingi. Anot T. Povilausko, gyventojai dar turi sukaupę nemenkas santaupas, kurių išlaidaudami šventiniu laikotarpiu negailės.

Visgi, pažymi ekspertas, 2022 m. pradžia gyventojams bus finansiškai sudėtingiausia.

„Manom, kad būtent kitų metų pirmą ketvirtį infliacija labiausiai paveiks namų ūkių vartojimą. Šalčiausi mėnesiai yra sausis ir vasaris – sąskaitas už sausį apmokam vasarį, už vasarį – kovą. Panašu, kad būtent kalėdinė prekyba bus labai stipri šiais metais, bus bandoma atsigriebti už praėjusius metus. Tai, kad kainos yra padidėjusios, kol kas dar nedarys tiek įtakos būtent lapkričio ir gruodžio vartojimui, o persimes neigiamu mastu į kitų metų pradžią“, – SEB surengtoje Lietuvos ekonomikos apžvalgoje kalbėjo T. Povilauskas.

Atlyginimai ir infliacija augs, nedarbas ir ekonomikos augimas mažės

Antradienį 2022 metų Lietuvos ekonomikos padėtį apžvelgęs T. Povilauskas teigė, kad paskutinį šių metų ketvirtį Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas sieks 4,5–5 proc., o kitais metais numatomas 3,6 proc. BVP didėjimas. Lėtesniam nei šiemet šalies ekonomikos augimui, pasak T. Povilausko, įtaką turės 2022 m. pradžioje smuksiantis gyventojų vartojimas, nuo gruodžio vidurio stabdomas baltarusiškų kalio trąšų tranzitas per Lietuvą, prastesni reagentus ir fermentus gaminančios bendrovės „Thermo Fisher“ rezultatai.

Ekonomistas kitais metais taip pat mato mažėjantį nedarbą. Pasak jo, vidutinis nedarbas sumažės nuo 7,1 proc. šiemet iki 6,5 proc. 2022 metais ir 6,1 proc. 2023 metais. T. Povilausko teigimu, vidutinis darbo užmokestis kitąmet turėtų augti 8,7 proc., o šiais metais bus beveik 10 proc. didesnis nei 2020 m.

SEB skaičiavimais, vidutinė metinė infliacija 2021 m. Lietuvoje bus 4,5 proc., kitąmet padidės iki 5,4 proc., o 2023 metais sieks 2,3 procento. Šiuo metu apie 8 proc. siekianti metinė infliacija, T. Povilausko teigimu, patį piką pasieks sausį, kai elektros kaina padidės maždaug dešimtadaliu, gamtinės dujos – trečdaliu, tačiau energetinių išteklių kainos tarptautinėje rinkoje nuo ateinančio pavasario bus gerokai mažesnės, ir tai pradės daryti didesnę neigiamą įtaką infliacijai kitų metų antrą pusmetį.

 

Atgal