VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Kultūra, menas

2022.05.20. Kaip išsaugoti gražiausius Lietuvos kampelius?

Lietuvoje yra 5 nacionaliniai ir 30 regioninių parkų. Šios vertingiausios ir gražiausios mūsų krašto vietovės labai mėgstamos lankytojų, nors dar nedaugelis supranta būtinybę jas saugoti.

Valstybinė saugojamų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos įgyvendina projektą „Saugomų vertybių pažinimas ir žinių sklaida“, kuriuo siekiama išsamiau supažindinti šalies piliečius su vertingiausiomis mūsų krašto teritorijomis.

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.

Saugomos teritorijos. M.Jovaišos nuotr.

Vienas iš būdų papasakoti apie būtinybę saugoti krašto vertybes – dalyvavimas šalies didžiųjų miestų mugėse, kurios pritraukia daug lankytojų.

Šį savaitgalį, gegužės 20–22 d., Kaunas švenčia savo gimtadienį. Prie Kauno pilies šurmuliuoja Europos kultūros mugė.

Šioje mugėje, gegužės 21-22 d., kauniečiams bei jų svečiams pristatomos Lietuvos saugomos teritorijos bei Natura 2000 ekologinis tinklas, bus galimybė sužinoti, kas yra Saugomų teritorijų gaminio ženklas bei susipažinti su jų turėtojais.

Saugomose teritorijose gyvenantys meistrai pasiūlys įvairiausių išskirtinių gėrybių – nuo juodosios keramikos dirbinių iki medaus, kurį bitutės renka užliejamose Nemuno pievose.

Šiandien saugomų teritorijų gyventojai lankytojams gali pasiūlyti gaminius ir paslaugas, pažymėtus Saugomų teritorijų gaminio ženklu.

Juo tapo stilizuotas etnografinis paukštis, kuris padeda atpažinti, kad gaminys yra ekologiškas, autentiškas, pagamintas nekenkiant aplinkai ir gyvajai gamtai.

Išskirtinis kraštovaizdžio kompleksas

Kaune vykstanti mugė – puiki galimybė pakalbėti apie šalia Kauno esančias saugomas teritorijas. Kauno marių regioninis parkas – išskirtinis kraštovaizdžio kompleksas, kuriame susipina įspūdingos gamtos ir kultūros paveldo vertybės.

Kauno marių regioninio parko direkcijos vyriausiasis žinovas biologas Mindaugas Kirstukas papasakojo, kodėl ši kraštovaizdžio vertybė išskirtinė.

„Kiek daugiau nei prieš 60 metų didžiuliu tvenkiniu tapusios Kauno marios – Nemuno dalis, kurią sukūrė žmogus, – paaiškino žinovas.

Parko bioįvairovę praturtina išskirtinis stačiame marių šlaite augantis Arlaviškių kadagynas, į marias įtekančių upių ir upelių miškingi slėniai, Rumšiškių miškas su didžiųjų miegapelių populiacija.

Čia sutiksi retų ir saugomų paukščių: plovinių vištelių, tulžių, juodųjų peslių, jūrinių erelių, dešiniajame marių krante plyti „Natura 2000“ buveinė – medžiais apaugusi ganykla, kurioje auga keliasdešimt šimtamečių ąžuolų.

„Natura 2000“ sujungė 27 šalis

„Natura 2000“ – tai vienas rimčiausių ir didžiausio masto visų laikų aplinkosauginis sumanymas, į kurį įsijungė visos Europos Sąjungos šalys.

„Natura 2000“ tinklas saugo miškų, pelkių, pievų ir vandenų natūralias buveines bei retas rūšis, taip rūpinamasi ir šalies, ir visos Europos gamta, – pasakojo M. Kirstukas.

„Šis tarptautinis saugomų teritorijų tinklas buvo įkurtas 1992 metais, remiantis ES Paukščių ir Buveinių direktyvomis – kertiniais Europos gamtos išsaugojimo politikos susitarimais, kurie be išimčių privalomi visoms šalims narėms“.

Išsaugoti vertingiausias Europos natūralias gamtos buveines, augalų ir gyvūnų rūšis ateities kartoms įmanoma tik sutelktomis Europos valstybių pastangomis, vienas iš būdų – saugojamų teritorijų sistemų kūrimas.

 

 

Atgal