VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Rinkimai

10 21. Po ilgų diskusijų VRK patvirtino rinkimų rezultatus ir Vilniaus-Trakų apygardoje

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino Seimo rinkimų pirmojo rato rezultatus Naujosios Vilnios, Biržų-Kupiškio, Trakų-Elektrėnų ir Vilniaus-Trakų apygardose – keturiose iš penkių apygardų, kuriose dėl rezultatų patvirtinimo buvo kilę abejonių.

Daugiausia diskusijų kilo dėl to, ar turėtų būti patvirtinti rinkimų rezultatai Vilniaus-Trakų apygardoje. Šioje apygardoje dėl rinkėjų papirkinėjimo ikiteisminių tyrimų nebuvo pradėta, tačiau daug rinkimų stebėtojų užfiksavo pažeidimus, apie kuriuos duomenis vėliau pateikė VRK.

Po ilgos diskusijos surengus balsavimą, ar paskelbti rinkimų rezultatus Vilniaus-Trakų apygardoje negaliojančiais, už tai balsavo 6 VRK nariai, prieš – 9.

Pasak rinkimų stebėtojų, Vilniaus-Trakų apygardoje įvairiose apylinkėse netoli balsavimo vietų buvo perkami balsai, balsuoti masiškai buvo vežami asocialūs asmenys, kurie balsuoti ateidavo su partijos lankstinuku ir nurodymais už ką balsuoti, dažniausiai jiems būdavo sakoma balsuoti už Darbo partiją. Policija į pažeidimus reagavo lėtai, o rinkimų komisijos buvo apatiškos.

Komisija sutiko, kad Vilniaus-Trakų rinkimų apylinkėje buvo padaryta šiurkščių pažeidimų. Už tai balsavo 13 komisijos narių, susilaikė – du.

Komisijos narys Justinas Žilinskas, pasisakęs už tai, kad rinkimų rezultatai Vilniaus-Trakų apygardoje būtų paskelbti negaliojančiais ir paskelbti pakartotiniai rinkimai, pabrėžė, kad akivaizdu, jog pažeidimų mastas yra didelis, ir to ignoravimas, net ir nesant aiškių įrodymų, kad rezultatai pasikeistų, sukurtų blogą precedentą ateičiai. Anot jo, susisteminus pažeidėjų informaciją ir medžiagos bylai teisme atsirastų daugiau.

Kitas VRK narys Liutauras Ulevičius irgi pabrėžė, kad ikiteisminių tyrimų pradėti šioje apygardoje dėl didelio susijusių su pažeidimais pranešimų skaičiaus tiesiog nebuvo spėta. Jis pastebėjo, kad suskaičiavus biuletenius paaiškėjo, kad net 437 rinkėjai savo pirmumo balsus atidavė už lygiai tuos pačius asmenis. Jis sutiko, kad balsai suskaičiuoti sąžiningai, bet, anot jo, tai dar nereiškia, kad rinkimai buvo sąžiningi. Tačiau, pažymėjo norėję pripažinti rezultatus nariai, šioje apygardoje gautų balsų skirtumai tarp skirtingų kandidatų buvo dideli – po kelis tūkstančius balsų, ir nesama pakankamai įrodymų, kad jei pažeidimų nebūtų buvę, situacija būtų pasikeitusi. Taip pat, kaip teigė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas, rinkėjų vežti į balsavimo vietas niekas nedraudžia, o įrodyti balsų pirkimą teisme būtų sunku.

13 komisijos narių pasisakė už sprendimą patvirtinti pirmojo rato rezultatus Naujosios Vilnios apygardoje, 2 – prieš.

Naujosios Vilnios apygardoje dėl šiurkščių pažeidimų balsavimo metu skundus pateikė "frontininko" Algirdo Paleckio ir liberalcentristo Artūro Meliano rinkimų stebėtojai. Čia problemos iškilo Kirtimų rinkimų apylinkėje, kur balsavo romų taboro gyventojai. Pasak stebėtojų, čia, jiems atvykus balsuoti, buvo balsuojama už kitus rinkėjus, vienam asmeniui buvo sudarytos asmenys balsuoti keletą kartų, buvo agituojama balsuoti už Darbo partijos kandidatą Sergejų Ursulą.

A. Paleckio skunde taip pat pažymėta, kad skirtumas tarp jo, po balsavimo likusio trečioje vietoje, ir antroje vietoje likusio Sergejaus Ursulo yra tik 247 balsai, ir visiškai įmanoma, kad esant tokiems grubiems rinkimų pažeidimams, jie galėjo padaryti lemiamos įtakos lemiant, kas pateks į antrąjį rinkimų turą.

VRK pirmininkas Z. Vaigauskas pažymėjo, kad pažeidimų mastas nėra didelis – jie užfiksuoti tik vienoje apylinkėje, ir kalbama tik apie iš romų taboro atvežtus asmenis. Tokių asmenų, Z. Vaigausko duomenimis, galėjo būti apie 40-50, ir jie iš esmės negalėjo padaryti įtakos rinkimų rezultatams, net jei pažeidimai ir buvo.

VRK taip pat pažymėjo, kad net ir pašalinus Kirtimų apylinkės balsus iš Naujosios Vilnios apygardos balsų, S. Uršulo persvara prieš A. Paleckį liktų pakankamai akivaizdi.

Vėliau VRK patvirtino pirmojo rato rezultatus ir Biržų-Kupiškio apygardoje. Už tokį sprendimą balsavo 10 VRK narių, prieš – 5.

Biržų-Kupiškio apygardoje abejonių dėl rinkimų rezultatų kilo dėl didelio Kaštonų apylinkėje dingusių biuletenių skaičiaus, kuris buvo didesnis, negu balsų skirtumas tarp vienmandatės apygardos kandidatų. Taip pat šioje apylinkėje sugadintų biuletenių skaičius daugiamandatėje ir vienmandatėje apygardose skyrėsi itin reikšmingai.

Be to, šios apylinkės komisija pati nesugebėjo suskaičiuoti balsų – tai už ją padarė apygardos komisijos nariai, iš jos paėmę biuletenius.

Šeštadienį VRK pati perskaičiavo Kaštonų apylinkės balsus. Skaičiuodama balsus VRK rado neatitikimų, apylinkės komisijos nariams pildant dokumentus, tačiau, anot VRK narių, perskaičiavusių balsus, pačiame balsų skaičiavime esminių klaidų nebuvo padaryta.

Vėliau VRK patvirtino rezultatus Trakų-Elektrėnų apygardoje. Čia rinkimų pirmojo turo rezultatai buvo patvirtinti vienbalsiai ir be ilgų diskusijų, pripažinus, kad skundas, prašantis jų nepatvirtinti dėl neva Darbo partijos apygardoje pirktų balsų, nėra pagrįstas.

VRK sekmadienį pradėjo Seimo rinkimų rezultatų tvirtinimą. Rinkimų rezultatai kol kas nepatvirtinti tik Zarasų-Visagino apygardoje.

Kitose apygardose gauti skundai buvo apsvarstyti, bet nuspręsta, kad juose minimi pažeidimai ištaisyti ir kad rinkimų rezultatams apylinkėje šie pažeidimai įtakos nepadarė.

Daugiamandatėje apygardoje galutiniai rinkimų rezultatai gali būti tvirtinami tik po antrojo rinkimų rato, kuris įvyks spalio 28 d.

Pirmajame Seimo rinkimų rate balsavo 52,92 proc., arba 1 mln. 369 tūkst. 909 balso teisę turintys rinkėjai.

Kaip ELTA jau skelbė, VRK sekmadienį oficialiai patvirtino, kad Kėdainių apygardoje Seimo nare išrinkta "darbietė" Virginija Baltraitienė, Vilniaus-Šalčininkų - Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovas Leonardas Talmontas, Vilkaviškio - socialdemokratas Algirdas Butkevičius.

Atgal