VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Švietimas ir mokslas

04.11. Diskusijos dėl studijų finansavimo tikimasi kitą savaitę

Premjeras Saulius Skvernelis, komentuodamas trečiadienį reikštą pasipiktinimą Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos parengtam šių metų valstybės studijų finansavimo planui, sako, kad tiksi ne mažiau audringesnės diskusijos Vyriausybėje ir kitą savaitę.

„Aš tikrai džiaugiuosi, kad vakar buvo audringa diskusija, ir tai nėra vien tuščias lozungas, kad švietimas yra mūsų prioritetas. Visi ministrai praktiškai dalyvavo labai aktyviai, labai nedažnai taip būna, kad tokiu klausimu pasisakytų beveik visi, ir tie pokyčiai bus padaryti“, - sakė premjeras. 

Trečiadienį Vyriausybėje S. Skvernelis priekaištavo, kad, nepaisant Vyriausybės siekio sutelkti mokytojų rengimą trijuose universitetuose, valstybės finansuojamos pedagogikos studijos paskirstomos po įvairias aukštąsias mokyklas. 

Pasak premjero, rengiant valstybės studijų finansavimo planą reikia orientuotis ne tik į tai, kas šiandien yra reikalinga šalies ekonomikai, bet dėmesį skirti ir kalbai, literatūrai, kultūrai.

„Ypač kalbant apie gydytojus rezidentus, taip pat apie tas profesijas, kurios yra tikrai šiandien Lietuvos ekonomikai reikalingos (...) Negalime orientuotis tiktai į tai, kas šiandien tikrai reikalinga šalies ekonomikai, ūkiui ir pamiršti, tai, kas mums taip pat labai svarbu: kalba, literatūra, kultūra, menas. Džiaugiuosi, kad tokios diskusijos vyksta ir pirmadienį, tikiuosi, kad vėl bus posėdis, ir jis bus ne mažiau audringas, mes sprendimus priimsime “ , - sakė S. Skvernelis.

 

 

A.Monkevičius teigia, kad neliks 8 ministerijai pavaldžių institucijų

Švietimo, mokslo ir sporto ministras (ŠMSM) Algirdas Monkevičius tęsia susitikimus su pavaldžių institucijų vadovais. Pasak ministro, jis konkrečių sprendimų dėl audito nustatytų pažeidimų dar nėra priėmęs, laukia visų institucijų raštiško pasiaiškinimo. Jis taip pat sako, kad yra baigiama rengti pavaldžių institucijų pertvarka.

Ketvirtadienį ministerijoje A. Monkevičius susitiko su Nacionalinio egzaminų centro, Europos socialinio fondo agentūros, Kvalifikacijos ir profesinio mokymo centro vadovais. Jo teigimu, buvo aptartos audito išvados, išgirsti pasiaiškinimai dėl nustatytų pažeidimų. Anot A. Monkevičiaus, konkretūs sprendimai bus priimti kitą savaitę. 

„Sprendimai priklausys nuo to, ką jie pateiks savo ataskaitose. Tai bus vieša - tiek audito medžiaga, tiek ataskaitos. (...) Gavęs paaiškinimus juos nagrinėsiu, kitą savaitę priimsiu sprendimus, kur jų reikia“, - sakė A. Monkevičius.

Anot ministro, šiuo metu yra rengiamas pavaldžių institucijų pertvarkos planas, numatant visiškai kitą struktūrą.

„Funkcinis auditas nustatė dubliavimą, daugeliu atvejų - neracionalumą. Mes turime surikiuoti viską taip, kad integruotume kai kur funkcijas ir pačias institucijas. Turbūt 8 institucijos bus integruotos ir tokiu skaičiumi jų sumažės“, - sakė A. Monkevičius. Tokiu atveju pavaldžių įstaigų skaičius susitrauktų iki 9.

Jis taip pat pridūrė, kad politiką formuoti turi ministerija ir jos pavaldžios institucijos, jos taip pat turi užtikrinti priežiūrą, o suformuotą politiką įgyvendinti konkursiniu būdu turėtų tie, „kurie tą paslaugą geriausiai gali atlikti.„

Kalbėdamas apie viešųjų pirkimų pertvarką, ministras teigia, kad norima ją padaryti centralizuotą.

„Įvesime centralizuotą pirkimų centrą. Dabar svarstome, kokia forma jis turėtų veikti, kadangi turės didelį krūvį ir apimtį. Centralizuotai atliks bent 80 procentų didžiųjų pirkimų, kaip mums rekomenduoja Viešųjų pirkimų tarnyba“, - teigė ministras.
Atliktas švietimo auditas nustatė įvairių pažeidimų - dalis pavaldžių įstaigų sudarydavo viešųjų pirkimų sandorius su savo darbuotojais, kai kurie įsigijimai buvo vykdyti neefektyviai, buvo konkurenciją galimai ribojusių neskelbiamų pirkimų, neretai prekės ir paslaugos institucijoms buvo pristatomos ir vieno konkretaus tiekėjo.

Ministras yra išreiškęs susirūpinimą dėl audito išvadų. „Aš matau trūkumų ir matau pažeidimų, į kuriuos aš turėsiu reaguoti. (...) Kai tik gausiu raštiškus paaiškinimus ir tas protingas terminas bus kelios dienos“, - žurnalistams sakė A. Monkevičius.

Antradienį pasiaiškinti pas ministrą buvo atvykę Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro, Švietimo aprūpinimo centro, Ugdymo plėtotės centro ir Nacionalinio vėžio instituto vadovai. Visų 17 įstaigų vadovai raštiškai pasiaiškinti turi iki penktadienio.

Atgal