VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Švietimas ir mokslas

06.26. Studijų kaina: kiek teks išleisti ir kada tai atsipirks?

„Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė

Ruduo gali tapti finansinių išbandymų metu ne tik moksleivių, bet ir studentų tėvams. „Swedbank“ tyrimų duomenys rodo, kad didesniosios dalies (60 proc.) studentų studijų įmokas savo lėšomis finansuoja tėvai ir globėjai, tačiau tik šiek tiek daugiau nei pusė (52 proc.) tėvų iš anksto taupo vaikų studijoms. Tad kiek kainuoja įvairių specialybių mokamos studijos ir per kiek laiko jos gali atsipirkti?

Jūratė Cvilikienė

Kaip rodo „Swedbank“ tyrimas, rinkdamiesi studijas universitete 26 proc. gyventojų galvoja apie jų atsiperkamumą arba, kitaip tariant, vertina, kurios krypties studijos suteikia daugiau karjeros galimybių ir geresnes atlyginimo perspektyvas.

Reikėtų pastebėti, kad kai kuriais atvejais gerai apmokamas, tačiau ne itin artimas širdžiai darbas tampa vis labiau populiarėjančio FIRE (angl. Financial independence, retire early) judėjimo priežastimi. Uždirbdami pakankamai daug dirbantieji stengiasi sutaupyti tiek, kad jau 40-ties ar net anksčiau galėtų išeiti į pensiją. Tai reiškia, galėtų nebedirbti iš viso arba atsiduoti tikrai mėgstamai, nors ir prastai apmokamai veiklai.

Pedagogikos ir psichologijos studijos atsipirks per 2,5 metų

Šiemet mokamos studijos universitetuose per metus studentams vidutiniškai atsieis tarp 1 500 ir 3 700 eurų, išskyrus tam tikras menų ar pilotų rengimo studijas. Po studijų susiradus darbą pagal specialybę, daliai absolventų vienerių metų studijų įmoka atsipirks jau po metų, o daliai prireiks bent kelerių, jei skaičiuosime, kad be didesnių finansinių nepatogumų žmogus atsidėti gali maždaug 10 proc. atlyginimo.

Nors įvairių specialybių studijų kaina už mokamas studijų vietas gali būti panaši, tačiau atlyginimas tų sričių specialistams gali būti mokamas skirtingas. Štai už psichologijos studijas universitete teks sumokėti 2 595 eurus, kolegijoje ši suma bus mažesnė ir sieks 1 283 eurus. Baigę studijas psichologijos specialistai gali tikėtis vidutiniškai 846 eurų atlyginimo ir, Užimtumo tarnybos vertinimu, turi vidutines įsidarbinimo galimybes. Vienerių metų psichologijos studijos universitete jiems atsipirks maždaug po 2,5 metų, kolegijoje – po 1 metų ir 3 mėnesių.

Panaši situacija laukia ir pedagogų – jų studijos universitete kainuoja 2 595, kolegijoje – 2 077 eurus, tuo metu vidutinis pradinio ar pagrindinio ugdymo pedagogo atlyginimas Lietuvoje siekia apie 876 eurus. Tad vienerių metų studijos universitete atsipirks per pustrečių metų, o studijos kolegijoje – po beveik 2 metų.

Pilotai moka brangiai, medikai studijuoja ilgai

Pilotų rengimo studijos Lietuvoje yra vienos brangiausių. Kita vertus, už studijų metus sumokėję 13 418 eurų, vėliau per mėnesį jie gali tikėtis 3 826 eurus siekiančio uždarbio. Skaičiuojant po 10 proc. nuo atlyginimo, vieneri tokių specialistų studijų metai atsipirktų per 3 metus, tačiau gaudami gerokai didesnį atlyginimą nei kitų profesijų atstovai, savo studijas laikyti atsipirkusiomis jie greičiausiai galės dar anksčiau.

Dar kita situacija su medicinos studijomis. Medicinos studijoms universitete išleidęs 3 100 eurų, o kolegijoje 1 731, gydytojas specialistas gali tikėtis vidutiniškai 1 546 eurus siekiančios algos. Tad metai universitetinių studijų jiems atsipirks po 1 metų ir 8 mėnesių, kolegijoje – po metų. Vis dėlto pasirinkus studijuoti tam tikras medicinos sritis, mokslų trukmė gali būti gerokai ilgesnė ir siekti 6, 9 ar net 12 metų. Todėl jei už studijas mokama visą laiką, bendra jų kaina gerokai išaugs, o skaičiuojamas atsipirkimo laikas gali itin prailgti.

Ekonomistų, teisininkų ir IT specialistų studijos atsipirks greičiau

Ekonomikos ar teisės studijos universitete kainuoja 1 466 eurus, kolegijoje – 1 283 eurus, tačiau šių specialistų uždarbiai bei laikas, per kurį studijas gali laikyti atsipirkusiais, skiriasi.

Įsidarbinęs ekonomistu, finansų analitiku ar draudimo agentu ekonomikos studijų absolventas gali tikėtis vidutiniškai 1 100 eurų siekiančio atlyginimo. Šiems specialistams vieneri studijų metai atsipirks per šiek tiek daugiau negu vienerius darbo metus. Tiesa, ekonomikos specialistų įsidarbinimo galimybės, Užimtumo tarnybos skaičiavimu, šalyje yra vidutinės.

Tuo metu mažas galimybes įsidarbinti Lietuvoje turintys jaunesnieji teisininkai gali tikėtis vidutiniškai 800 eurų siekiančio atlyginimo, ir tik įgiję gerokai daugiau patirties teisės specialistai gautų apie 1 400 eurų siekiančią algą. Tai reiškia, kad vieneri studijų metai universitete jiems atsipirks po maždaug 1,5 metų darbo.

Dideles įsidarbinimo galimybes turinčių IT specialistų studijos universitete kainuoja tiek pat, kiek ir pedagogų – 2595 eurus, kolegijoje 1 731 eurą, tačiau šie specialistai gali tikėtis gerokai didesnio atlyginimo. Kompiuterijos inžinieriai ir programinės įrangos kūrėjai šalyje uždirba, atitinkamai, 1 053 ir 1 771 eurus.  Laikas, per kurį atsipirks jų studijos, truks nuo vienerių iki dvejų metų. Tiesa, kompiuterių tinklų specialistai ar informacinių technologijų ir ryšių sistemų diegėjai bei taisytojai gauna mažesnes, vidutiniškai 850 eurų siekiančias algas.

Kiek kainuos studento pragyvenimas?

Studijuojančių savo gimtajame mieste būsto klausimas paprastai nevargina, tuo metu vykstantiems studijuoti į kitą miestą tenka pagalvoti: gyventi pas gimines, jei tokia galimybė yra, bendrabutyje ar būstą nuomotis.

Gavus vietą studentų bendrabutyje išsiversti pavyks gana pigiai. Pavyzdžiui, dvivietis Vilniaus aukštųjų mokyklų studentų bendrabučio kambarys per mėnesį atsieis apie 60–70 eurų, trivietis – apie 50–60 eurų. Gyvenimas studentų bendrabutyje Klaipėdoje atsieis panašias sumas.

Tuo metu Kaune gyvenimas bendrabutyje gali būti ir brangesnis. Maždaug 100 eurų teks sumokėti už dvivietį kambarį ir apie 70 už trivietį. Tiesa, pirminės įsikūrimo išlaidos visais atvejais bus kiek didesnės – prireiks patalynės, namų apyvokos daiktų, galbūt kosmetinio bendrabučio kambario remonto.

Gyvenimas nuomojamame bute brangesnis, bet daliai studentų neišvengiamas, mat vietos bendrabučiuose visiems nepakanka. Vieno ar dviejų kambarių buto nuomos kaina Vilniaus miegamuosiuose rajonuose siekia apie 300 eurų, Kaune ji vidutiniškai siekia 250, o Klaipėdoje vidutiniškai 225 eurus. Žinoma, galima rasti ir pigesnių prastesnės kokybės, ir labiau nuo miesto centro nutolusių būstų. Be to, galima net ir vieno kambario bute gyventi su kambarioku, ir taip du kartus sumažinanti nuomos išlaidas.

Išlaidos maistui Lietuvos gyventojų išlaidų krepšelyje sudaro nemažą dalį – maždaug trečdalį.  Skaičiuojama, kad vienam žmogui per mėnesį reikalingas 91 euras maistui. Norint bent retkarčiais su kurso draugais pasivaišinti kavinėse, teks išleisti dar daugiau.

Dar reikėtų nusimatyti lėšų transporto išlaidoms. Važinėjant viešuoju transportu pakaks maždaug 6 eurų per mėnesį. Jei naudojamas nuosavas automobilis, ši suma gali išaugti maždaug 5–6 kartus, neskaičiuojant mokamo parkavimo, automobilio draudimo ir netikėtų remonto išlaidų.

Atgal