VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Švietimas ir mokslas

08 24. Sukurta nanomagnetų technologija vėžio ląstelėms kraujyje tirti

Jokūbas Katkus

Tarptautinės technologijų ir inovacijų bendrovės "Siemens" mokslininkams pavyko sukurti nanomagnetų technologiją vėžio ląstelėms kraujyje tirti.
Jie atliko kraujo ląstelių tyrimą pasitelkę magnetinio skaitymo technologiją, naudojamą kompiuterių kietuosiuose diskuose. Tam mokslininkų grupė sukūrė magnetinį kraujo tėkmės citometrijos prototipą, kuris gali aptikti vėžio ląsteles kraujyje. Ši technologija buvo sukurta remiantis GMR (angl. giant magnetoresistance) efektu, kurio atradėjas 2007 m. buvo apdovanotas Nobelio premija fizikos srityje.
"Siemens" diagnostikos ir terapijos skyriaus Lietuvoje direktoriaus Lauryno Vaškio teigimu, kraujas yra svarbiausia diagnostinė priemonė gydytojams, kurie seka, ar veiksmingas vėžio ir ŽIV gydymas.
"Vienas iš efektyviausių metodų tam yra tėkmės citometrija, kai vizualiai yra įvertinamos pavienių ląstelių savybės. Jo dėka galima stebėti net ir vėžio ląsteles, tačiau šis būdas yra iš esmės nepakitęs nuo jo atradimo prieš keletą dešimtmečių", - sako jis.
Anot L. Vaškio, tyrimą atliekant tradiciniu būdu, iš kraujo mėginio reikiamiems ląstelių duomenims išgauti reikia daug laiko ir tyrimo kaina smarkiai išauga. Dėl to ši metodologija nėra plačiai taikoma ir paprastai naudojama tik moksliniams tyrimams.
Vis dėlto "Siemens" mokslininkų atrasta technologija ateityje leis pacientų kraujo tyrimus atlikti jų gydymo įstaigoje ir aptikti reikiamas ląsteles. Mokslininkai tam naudoja GMR efekto jutiklį ir magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nanodaleles.
Demonstracinis modelis gali kiekybiškai aptikti gydytojo pažymėtas analizuojamas daleles kraujo mėginyje, kurio nereikia specialiai paruošti. Žymėjimas yra atliekamas naudojant magnetinėmis savybėmis pasižyminčias nanodaleles. Magnetas pritraukia pažymėtas ląsteles ir jas atskiria iš mėginio. Galiausiai jos yra suskaičiuojamos GMR jutikliu.
L. Vaškys pažymi, jog tokia tyrimo eiga leidžia atlikti kiekybinį, pavyzdžiui, vėžio ląstelių tyrimą. Ji suteikia tyrėjams keturis bitus informacijos apie kiekvieną tirtą ląstelę. Turėdami tokį informacijos kiekį, tyrėjai gali nustatyti ląstelės dydį ir jos judėjimo greitį - tiek informacijos pakanka tiksliai nustatyti, ar tai vėžinė ląstelė, ar ne.
Tarptautinė technologijų ir inovacijų kompanija "Siemens" kuria ir diegia sprendimus energijos, pramonės, sveikatos priežiūros bei miestų ir infrastruktūros sektoriuose.
Finansiniais 2011 m., kurie baigėsi 2011 m. rugsėjo 30 d., "Siemens" pajamos iš tęstinės veiklos sudarė 73,5 mlrd. eurų, o veiklos pelnas - 7 mlrd. eurų.
"Siemens" įkurta 1847 m. Kompanijoje dirba apie 360 tūkst. darbuotojų.

Atgal