VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

VISUOMENĖ, AKTUALIJOS

12.18. Naminukė: varyti (ne)galima, ragauti - paslapčiomis

Dainius Ručinskas

Seimo Kaimo reikalų komitete pritarta siūlymui įteisinti naminės degtinės ir kitų tradicinių gėrimų, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija ne didesnė kaip 65 proc., gamybą ir vartojimą. Tokio produkto gamybą, ir vartojimą, gamybos , laikymo ir vartojimo teisę suteikiant ūkininkams, kurie teikia kaimo turizmo paslaugas ir yra sertifikuoti kaip tradiciniai amatininkai. Tačiau Sveikatos ir Ekonomikos komitetai sako: ”Ne”.

Pixabay.com

Kaip rašo “Kaimo laikraštis”, daugelyje ES šalių (Austrijoje, Belgijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Prancūzijoje ir kt.) leidžiama verstis smulkiąja alkoholinių gėrimų gamyba. ES šalių teisėje yra apibrėžiama tradicinių namudinių distiliuotų gėrimų sertifikavimo tvarka, jų gamybai keliami reikalavimai, mokesčių dydis, kokybės standartai, leidžiamos pagaminti produkcijos kiekiai ir pan. Tokie gėrimai paprastai gaminami, parduodami ir vartojami tik žemės ūkio savininko teritorijoje ir tik tose patalpose, kurios priklauso savininkui.

Neseniai ir Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukošenka savo įsaku leido gaminti naminę keliolikai ūkininkų, kurie užsiima kaimo turizmu.

Įteisinus šią veiklą Lietuvos kaimo turizmo sodybose, poilsiautojai galėtų stebėti šių gėrimų gamybos procesą, juos čia pat degustuoti.

Prognozuojama, kad licencijas naminei degtindarystei įsigytų apie 200 kaimo turizmo sodybų, kurios gamintų po 400 litrų grynojo alkoholio, mokėdamos lengvatinį 50 proc. akcizą. Tai būtų papildomas šaltinis valstybės biudžetui. Nežymiai prie jo prisidėtų ir vaisių vyno bei alaus gamyba. Gautas lėšas galima būtų skirta į antialkoholinės ir antinarkotinės informacijos sklaidai.

Tuo tarpu Vyriausybė nepritaria tam, kad ūkininkų kaimo turizmo sodybose būtų varoma degtinė, gaminami kiti tradiciniai alkoholiniai gėrimai.

Nepritarimas pagrįstas keliais argumentais. Tai sritis, kuriai yra taikomas ypatingas valstybinio reglamentavimo režimas, alkoholio produktų gamyba ir prekyba yra licencijuojama. Be to, nuogąstaujama, kad ūkininkams leidžiamos veiklos priežiūra gali būti neužtikrinta. Įstatymo pataisos siūlymas prieštarauja valstybės tikslui mažinti alkoholio vartojimą ir prieinamumą, neatitinka Vyriausybės programos tikslų.

Tuo tarpu Seimo Kaimo reikalų komiteto vicepirmininko Kazio Starkevičiaus teigimu, tam, kad ši veikla būtų legalizuota, labiausiai prieštarauja ne kas kitas, o prekybos ir gamybos monopolį valdantis koncernas.

 

Deja, tokiam teisės akto pakeitimui pritaręs Seimo Kaimo reikalų komitetas vis dėlto pripažįsta, kad siūlymas sulauks milžiniško pasipriešinimo ir nėra tvirtos galimybės dėl to, kad įstatymo pataisa bus priimta.

Atgal