VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

AKTUALIJOS

2022.10.08. Krizė nėra akligatvis

Kęstutis Masiulis

Seimo narys

 Šiandien kaip niekad anksčiau girdisi daug pesimistinių nuotaikų ir netgi prognozių. Blogai dėl elektros kainos, dėl infliacijos, dėl verslo perspektyvų ir esą bus ilgai blogai.

Krizės lydi mus nuolat ir asmeniniame gyvenime, ir darbe, ir versle, ir valstybių gyvenime.

Tarkim, ištiko asmeninė krizė, patyrėte traumą. Vieni dėl to žlunga, kitiems tai nesutrukdo pasiekti aukštumų, netgi tapti Nobelio premijos laureatais. Kodėl? Krizė nėra akligatvis, bet yra baisus, netikėtas, nežinomas, nesuvoktas ir nepatirtas posūkis. Ji užveria ne visas galimybes. Tik tam tikras, bet paskatina ieškoti išeičių, visa jėga išnaudoti likusias galimybes. O jų visada esama.

Tas pat pasakytina ir apie verslus. Krizės akivaizdoje neproduktyvu yra dejuoti, produktyvus kelias - atverti naujas nepastebėtas galimybes, kurti naujus ryšius, produktus, paslaugas, atrasti rinkos galimybes.

Rusijos užpulta Ukraina pradžioje patyrė šoką, tačiau nepasidavė pesimistinėms nuotaikoms, ėmė kautis už egzistencinį išlikimą. Taip pelnė savo piliečių ir pasaulio lyderių pasitikėjimą. Kilo patriotizmo banga. Per karo su Rusija pusmetį Ukraina radikaliai pasikeitė. Ji tapo labiau europietiška, orientuota į NATO, visuomenės nuotaikos konsoliduotos, atsirado neabejotina skirtis nuo rusiško panslavizmo. Ir tai tik dėl Prezidento Zelenskio prisiimtos asmeninės lyderystės.

Rusijos agresija paveikė visą Europą, jos energetiką, ekonomiką. Ir tik nuo ES šalių lyderių priklausys ar ši krizė mus sužlugdys, bet gal ir atvers naujas galimybes. ES aš matau dvi sritis, kuriose bus neabejotinai pozityvūs pokyčiai - tai energetikos ir nacionalinio saugumo. ES taps nebepriklausoma nuo Rusijos išteklių. Taip pat ES sustiprins savo karinį potencialą ir visom išgalėm silpnins Rusijos kariuomenę neduodama šiai agresorei savų technologijų. Rusija, jos žmonės Europoje patyrė ir moralinį pažeminimą, kaip šovinistai, agresijos protagonistai.

Esu optimistas ir dėl Lietuvos. Lietuvoje ši krizė privertė dar kartą peržiūrėti mūsų energetikos strategiją. Vyriausybė nusibrėžė itin ambicingą tikslą - tapti daugiau energijos gaminančia nei suvartojančia šalimi jau 2025 m. Jei ne Rusijos agresija ir tokios energijos kainos, tai ir tokių veiksmų neregėtume.

Kiekviena krizė gali mus sužlugdyti, bet gali ir atverti naujas galimybes. Ir atveria. Priklausomai nuo požiūrio kampo. Jei kristi į pesimizmą ir leistis paralyžiuojamas – tai tau, tavo verslui, tavo valstybei – šakės. Ir atvirkščiai.

 

Atgal