VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

AKTUALIJOS

2023.01.10.STT sulaukia vis daugiau pranešimų apie korupciją

 

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kiekvienais metais gauna vis daugiau asmenų pranešimų apie galimas korupcinio pobūdžio veikas. 2022 m. jų buvo gauta daugiau nei 4700, iš kurių anoniminių pranešimų skaičius siekė vos 4,7 proc. Už vertingas žinias buvo atlyginta 57 asmenims, jiems išmokėta daugiau nei 40 000 Eur.

Jeigu asmens suteiktos žinios apie korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką yra vertinga, padėjo atskleisti ar užkardyti korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, toks asmuo gali būti paskatinamas vienkartine pinigine išmoka. 2022 m. buvo atlyginta 57 asmenims, o  bendra išmokėta suma siekė daugiau nei 40 000 Eur, tai beveik du kartus daugiau nei 2021 m. (31 asmeniui išmokėta 22 000 Eur). Didžiausia išmokėta suma vienam asmeniui – 2500 Eur (atskaičius mokesčius).

„Kiekvienas gyventojo pranešimas Tarnybai yra reikšmingas. Džiaugiamės, kad gaunamų pranešimų skaičius nuolat auga: 2020 m. buvo gauta 2413 pranešimų, 2021 m. – 4350, o 2022 m. – 4729. 2022 m. pagal gyventojų pranešimus pradėta beveik 30 proc. visų STT ikiteisminių tyrimų. Daugiausiai pranešimų gauta apie galimus teisės pažeidimus sveikatos apsaugos, aplinkos apsaugos, savivaldos, teisingumo srityse. Vienas ryškesnių atvejų – asmens pateikto pranešimo pagrindu pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo kyšininkavimo VšĮ Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje. Šiame tyrime jau skirta daugiau nei 70 000 Eur baudų“, – sakė STT Pranešimų nagrinėjimo skyriaus vadovas Mikas Bukauskas.

Vienas svarbiausių STT tikslų – užsienio pareigūnų papirkimo atvejų tyrimai, kai Lietuvos verslo subjektai, siekdami įgyti nepagrįstą naudą, vystydami verslą kitoje valstybėje, paperka tos šalies pareigūnus. Todėl ypatingai svarbūs gyventojų pranešimai, siekiant ne tik sumažinti korupciją šalies viduje, bet ir užsienyje.

Už tokio pobūdžio pranešimus asmenys taip pat gali būti skatinami vienkartine pinigine išmoka. Vis dėlto M. Bukausko teigimu, „vienkartinė piniginė išmoka nėra pagrindinis kriterijus, kodėl asmenys turėtų pranešti apie galimai pastebėtą korupcinį nusikaltimą. Tokie pranešimai visų pirma yra pilietiškumo pavyzdys ir bendras darbas, kuriant skaidresnę Lietuvą“.

Atgal