VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

AKTUALIJOS

05.16.Krašto apsaugos viceministras E. Misiūnas su JAV generolu aptarė Lietuvos kariuomenės įsigijimus

Lapkričio 4 d. krašto apsaugos viceministras Eimutis Misiūnas susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų sausumos pajėgų paramos štabo vadu generolu majoru Jeff Drushal. Susitikime daugiausia dėmesio skirta  planuojamiems Lietuvos kariuomenės įsigijimams iš  JAV, tolesnei šios šalies paramai Lietuvos pajėgumų vystymui aptarti.

„Noriu padėkoti  JAV, Lietuvos strateginei partnerei, už paramą mūsų šaliai.  Lietuvos ir JAV  bendradarbiavimas dar niekad nebuvo toks intensyvus,  tikiuosi, kad ateityje jis tik dar labiau suaktyvės“,  -  susitikime sakė krašto apsaugos viceministras  E. Misiūnas.  Jis  pabrėžė, kad Lietuva  tvirtai remia JAV  buvimą Lietuvoje ir  ypač JAV bataliono atvykimą į Lietuvą. „Esame pasirengę suteikti  JAV  kariams visas reikiamas sąlygas, kad jie galėtų tinkamai treniruotis“, -  sakė viceministras. 

Nuotr. Autorius Alfredas Pliadis

Lietuva plečia karinius poligonus, gerina karinę infrastruktūrą, kuri reikalinga tiek Lietuvos, tiek sąjungininkų kariams treniruotis.   „Atlikti infrastruktūros vystymo darbai poligone didina čia galinčių treniruotis sąjungininkų pasirengimą bei sąveikumą su Lietuvos kariais,“ – sakė viceministras.  Be to, padedant JAV,  praėjusiais metais  Lietuvos kariuomenės poligone  Kazlų Rūdoje  buvo įrengta ir sertifikuota NATO standartus atitinkanti aviacijos šaudykla. Čia orlaiviai gali treniruotis šaudyti į antžeminius taikinius, o oro atakos vadovai veikti kartu su aviacija. Tuo tarpu poligone Pabradėje buvo įrengta sunkiosios ginkluotės įšaudymo šaudykla, kurioje inertiniais šaudmenimis gali šaudyti ir tankai. Per 2017-2019 metus į Pabradės poligoną JAV yra investavusios  apie 4,1 mln. JAV dolerių.

 

Susitikime viceministras su JAV  generolu  aptarė ir  šiuo metu vykdomus du pagrindinius Lietuvos  įsigijimų projektus  – iš JAV Vyriausybės  Lietuvos kariuomenei bus nupirkta 200 šarvuotųjų kovinės paramos visureigių JLTV.  Tuo siekiama sustiprinti  esamus Lietuvos kariuomenės pajėgumus, užtikrinti Lietuvos  kariuomenės  mobilumą.  Sutartį dėl visureigių įsigijimo Krašto apsaugos ministerija su JAV gynybos departamentu planuoja  pasirašyti dar šį mėnesį.   Kitas svarbus projektas –Lietuva  iš JAV Vyriausybės planuoja įsigyti šešis  sraigtasparnius  UH-60 „ Black Hawk“.  Įgyvendindama šį projektą Lietuva siekia atsisakyti sovietinės gamybos sraigtasparnių ir pereiti prie vakarietiškos platformos.  Derybos dėl sraigtasparnių įsigijimo su JAV Vyriausybe bus pradėtos artimiausiu metu, siekiant sutartį  pasirašyti iki 2020 m. pabaigos. Planuojama, kad pirmieji sraigtasparniai UH-60M Lietuvos kariuomenę pasiektų 2024 m. pabaigoje.  Naujieji universalūs  kariniai sraigtasparniai būtų  naudojami paieškos ir gelbėjimo darbams, Lietuvos kariuomenės ir NATO priešakinių pajėgų bataliono užduotims vykdyti.

 

Gen. mjr.  J. Drushal  taip pat  susitiko su  Lietuvos kariuomenės vadu gen. mjr. Valdemaru Rupšiu,  Gynybos resursų agentūros prie Krašto apsaugos ministerijos, Gynybos štabo atstovais.

 

JAV yra Lietuvos strateginė partnerė ir pagrindinė Baltijos regiono saugumą užtikrinanti sąjungininkė.  Šalys bendradarbiauja įvairiose srityse, taip pat ir įsigijimų.  Savo ruožtu, JAV, įgyvendindamos paramos saugumui programas Lietuvoje,  yra daug investavusios į karinius poligonus ir kitą infrastruktūrą,  Lietuvos karių rengimą, kt.  Šių metų pradžioje  Lietuva ir JAV pasirašė bendradarbiavimo planą, kuriuo siekiama užtikrinti veiklos tęstinumą ir tinkamą ilgalaikių projektų finansavimą.

 

Atgal