VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

EKONOMIKA

2022.04.23.Rusija klimps vis giliau

Žygimantas Mauricas

Ekonomistas

„Panem et circenes!“ ("Duonos ir žaidimų!") – antikos laikais šaukdavo liaudis, reikalaudami iš savo šalies vadovų maisto ir pasilinksminimų (dažniausiai kruvinų pvz. gladiatorių kovų), mainais į savo paramą valdžiai. Rusija duonos turi* (žr. grafiką), kruvinų "pasilinksminimų" - taip pat, tad vien ekonominėmis sankcijomis Rusijos karinę invaziją vargu at būtų įmanoma sustabdyti (visa laimė, kad Ukraina sustabdė ją kalaviju), juolab, kad Rusija šiuo metu gauna rekordines eksporto pajamas (ypač iš Vokietijos), kurios leido jai trumpuoju laikotarpiu kiek stabilizuoti savo ekonomiką (TVF Rusijai prognozuoja 8,5% BVP susitraukimą šiais metais).

Rekordines eksporto pajamas Rusija gauna todėl, kad ji iš anksto ruošėsi Ukrainos invazijai dar 2021 m. vasarą pradėdama energetinį karą prieš ES ir įspraudusi Vokietiją į kampą, kuri nebuvo pasiruošusi tokiam scenarijui dėl kvailumo ir/ar korupcijos. Panašu, kad „duonos ir žaidimų“ Rusijos liaudžiai pakanka, nes prasidėjus karui Ukrainoje Rusijos valdžios reitingai šovė į viršų ir pasiekė visų laikų aukštumas. Tad demokratinės pasaulio šalys, tai suprasdamos, didina karinę paramą Ukrainai tam, kad ji visų pirma laimėtų kariniame fronte, o ekonominiame ir energetiniame fronte Rusijos pralaimėjimas taip pat bus neišvengiamas, tik jis ateis gerokai vėliau: po pusmečio, po vienerių ar net dviejų metų. Tad Rusija klimps vis giliau į kai ką gerokai rudesnio nei molis, o įklimpusi galiausiai praras galimybes ir norą žvanginti ginklais.

p.s. jūrinės prekybos duomenys rodo, kad maisto produktų importas į Rusiją nuo 2022 m. vasario 24 d. praktiškai nesumažėjo, tad „duonos“ Rusijai nepritrūks. Visgi, ženkliai sumažėjo importuojamų transporto priemonių (-50%) bei importo apimtys jūriniais konteineriais (-30%), tad po kelių mėnesių ar gero pusmečio Rusijoje pradės jaustis didelis prekių stygius

 

 

 

Atgal