VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

EKONOMIKA

2022.11.23. Plačiai atvertos gyventojų piniginės

Žygimantas Mauricas

Ekonomistas

Lietuvoje per metus maisto ir nealkoholinių gėrimų kainos paaugo net 33% (sparčiau nei Lietuvoje maisto kainos auga tik V. Orbano Vengrijoje (43%) - kone dvigubai sparčiau nei Europos Sąjungos vidurkis (17%). Tad labai tikėtina, kad jau šiais metais maisto kainų lygis Lietuvoje pasivys ES vidurkį ir taps didesniu nei Ispanijoje, Nyderlanduose ar Jungtinėje Karalystėje, panašiu kaip Vokietijoje, Italijoje ar Prancūzijoje ir vos 10-20% mažesniu nei Danijoje, Švedijoje ar Suomijoje

Spartų maisto kainų augimą Lietuvoje lemia ne tik/tiek žaliavų kainų augimas (pvz. pieno supirkimo kainos ar išaugusi elektros kaina), tačiau ir plačiai atvertos gyventojų piniginės, kurios prekybininkams sudaro palankias sąlygas perkelti šoktelėjusių kaštų naštą pirkėjams. Dėl to Lietuvoje sparčiai auga ne tik pieno produktų, mėsos ir daržovių kainos, bet ir pvz. kavos (32% vs. 17% ES vidurkis) ar arbatos (18% vs. 7%) kainos. Visgi, "gera" žinia yra ta, kad šnapso ir tabokos kainos Lietuvoje nekyla ženkliai sparčiau nei ES vidurkis, tad "alkoholinių gėrimų ir tabako" kategorijoje išlaikome "konkurencinį pranašumą"

Belieka tikėtis, kad kitais metais maisto kainų augimas Lietuvoje išsikvėps, nes jei jis neišsikvėps - maisto kainos Lietuvoje taps didesnės nei ES vidurkis, o tai turės neigiamą poveikį mūsų šalies tarptautiniam konkurencingumui: "greičiau tapsime brangūs nei turtingi"

 

Atgal