VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

EKONOMIKA

2022.12.07. Investuotojai žiemą laukia švelnesnės centrinių bankų politikos

 

Lapkričio mėnesį pasirodę JAV infliacijos mažėjimo ženklai investuotojams suteikė vilties, kad kitą mėnesį JAV Federalinių rezervų bankas (FED) sulėtins bazinių palūkanų kėlimo tempą. Tuo metu Europos akcijų rinkos sugrįžo į rekordines aukštumas. Nors investuotojai iš Azijos rinkų tikisi gerų rezultatų, jų ekonomika susiduria su užsitęsusiu sulėtėjimu.

Amerikiečiai nerimo dėl recesijos nejaučia

„Juodojo penktadienio“ savaitgalio apsipirkimo karštinė parodė, kad amerikiečiai nesijaudina dėl galimai artėjančios recesijos. Remiantis naujais „Adobe Analytics“ duomenimis, pirkėjai per „Juodąjį penktadienį“ entuziastingai apgulė parduotuvių lentynas – bendri pardavimai siekė rekordinę 9,12 mlrd. JAV dol. sumą.
 
Tačiau tai tik pusė istorijos – kibernetinio pirmadienio proga pirkėjai išleido dar 11,3 mlrd. JAV dol. Mažmenininkams tokie pardavimų skaičiai primena Kalėdas prieš pandemiją ir infliaciją bei kitus neigiamos įtakos ekonomikai turėjusius veiksnius.

Naujos ekonominės projekcijos

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) paskelbė, kad griežtesnė pinigų politika ir didesnės realiosios palūkanų normos, aukštos energijos kainos, silpnas namų ūkių pajamų augimas ir mažėjantis vartotojų pasitikėjimas stabdys ekonomikų augimą.
 
JAV ir Europos ekonomikos lėtėja gana sparčiai, o didžiosios Azijos besivystančių rinkų ekonomikos 2023 m. sudarys beveik tris ketvirtadalius pasaulio BVP. 2023 m. numatomas 2,2 proc. pasaulio BVP augimas.
 
Tikimasi, kad griežtesnė pinigų politika ir lėtėjantis augimas pagaliau padės sumažinti infliaciją, kuri 2023 m. turėtų sudaryti apie 6,6 proc.

Monetarinės politikos pokyčių prognozės

„Bank of America“ vis dar mano, kad FED bus priverstas apsigręžti monetarinės politikos kryptyje. Net kai FED pareigūnai praneša apie savo ryžtą kitais metais laikytis griežtos politikos, „Bank of America“ tikisi, kad palūkanų normos 2023 m. pabaigoje bus sumažintos.
 
„Barclays“ spėja, kad JAV nuosmukis įvyks ketvirčiu vėliau nei tikėtasi, o tai turėtų paskatinti FED atidėti palūkanų mažinimo pradžią. 
 
Rinkos pratęsė pakilimą po to, kai FED vadovas J. Powellas nurodė, kad galingiausias pasaulyje centrinis bankas šį mėnesį sulėtins palūkanų normų didinimo tempą. Tai, kad šią Powello pastabą atsvėrė įspėjimai dėl neaiškios infliacijos perspektyvos ir politikos, rinkoms pasirodė neaktualu. Viskas, ką jie išgirdo, buvo gera žinia.

Darbo rinka stiebiasi aukštyn

Darbo vietų augimas praėjusį mėnesį padidėjo 263 tūkst., o nedarbo lygis siekė 3,7 proc. Vidutinis valandinis darbo užmokestis išaugo dvigubai daugiau, nei buvo prognozuota.
 
„Bloomberg“ ekonomistų apklausos mediana laukė 200 tūkst. darbo vietų ir 3,7 proc. nedarbo lygio. Tai davė neigiamą impulsą akcijų rinkoms ir obligacijoms, o dėl kylančio neapibrėžtumo JAV doleris pradėjo stiprėti.

Optimizmas JAV rinkose

Lapkritį „S&P 500“ indekse fiksuotas trumpalaikis kintamumas, atsiradęs dėl didelės pasirinkimo sandorių apimties. „Bloomberg“ duomenys rodo, kad lapkričio mėnesį kiekvieną dieną „rankas pakeisdavo“ apie 46 mln. kontraktų. Kol kas jis fiksuojamas, kaip labiausiai užimtas mėnuo.
 
Sandorių bumą skatino pašėlusi prekyba išvestinėmis finansinėmis priemonėmis, kurių terminas baigiasi per 24 valandas. Remiantis „Goldman Sachs Group“ skaičiavimu, tokios sutartys sudarė pribloškiančius 44 proc. „S&P 500“ pasirinkimo sandorių apimties praėjusį mėnesį.
 
Toks didelis procentas „S&P 500“ esančių sandorių, kurių galiojimas baigiasi per 24 valandas, rodo, kad, nepaisant pinigų politikos griežtinimo, perteklinis likvidumas vis dar egzistuoja ir investuotojams netrūksta entuziazmo spekuliuoti.
 
Gruodžio 2 d. rinkos duomenimis, per dviejų savaičių laikotarpį „Dow Jones“ paaugo 2,1 proc. iki 34 429 punkto, „S&P 500“ po didesnių susvyravimų pakilo 3 proc., o technologijų indeksas „Nasdaq Composite“, kuris yra itin jautrus verslo ciklams ir pinigų politikos laisvumui, paaugo beveik 4 proc.

Susilpnėjęs JAV doleris

Euro ir JAV dol. kursas pasiekė lygį, kuris paskutinį kartą buvo matytas liepos pradžioje. Kol kas rinka yra vedama švelnėjančios JAV infliacijos ir FED pareigūnų pasisakymų, kurie stiprina lūkesčius, kad FED jau kitame gruodžio monetarinės politikos susitikime sulėtins palūkanų normų didinimo tempą iki 0,5 proc.
 
„Swedbank“ valiutų strategų manymu, rinkai reikia didelių netikėtumų dėl euro zonos pagrindinės infliacijos arba JAV darbo rinkos, kad reikšmingai pakoreguotume lūkesčius prieš ECB ir FOMC susitikimus gruodžio 14–15 dienomis. Tikėtina, kad EUR/USD ir dauguma JAV dol. valiutų porų kol kas liks prekiauti konsolidavimo režimu.
 
Euro kursas per paskutines savaites paaugo ir nusistovėjo ties 1,05 JAV dol. Tuo metu svaro sterlingo kursas fiksavo 3,8 proc. sustiprėjimą prieš dolerį ir gruodžio 2 d. buvo prekiaujamas 1,22 JAV dol. Japonijos jena sustiprėjo 5,5 proc., kursas prekyboje buvo 134 už JAV dol.

Rekordai Europos akcijų rinkose

Dėl gerų rezultatų ir Kinijos „atsidarymo“ vilčių, Europos prabangos prekių akcijų santykinis vertinimas sugrįžo į rekordines aukštumas. Išankstinis P/E koeficientas yra maždaug 23 kartai, todėl, vertinant absoliučiai, prabangos prekės nėra tokios brangios. Tačiau dėl pastarojo meto pakilimo jos priartėjo prie istorinės 100 proc. premijos, palyginti su platesne rinka.
 
„Barclays“ analitikų teigimu, konsensusas tikisi, kad Kinija vėl „atsidarys“ nuo 2023 m. kovo, tačiau yra rizika, kad tai gali užtrukti šiek tiek ilgiau.
 
Vokietijos trečiojo ketvirčio finalinis BVP įvertis nuo 0,3 proc. buvo kilstelėtas iki 0,4 proc., bet šalies vyriausybė įspėja, kad dujų talpoms pasiekus žemiau nei 40 proc. siekiantį užpildymo lygį bus taikomas energijos normavimas. 
 
Bendras euro zonos lapkričio gamybos PMI indeksas pakoreguotas nuo 47,3 iki 47,1, o paslaugų PMI pakilo iki 48,6. Nedarbo lygis nusileido iki 6,5 proc.
 
Paskutinėmis savaitėmis indeksai, sekdami JAV rinkomis, taip pat paaugo. Europos „STOXX 600“ akcijų indeksas dviejų savaičių perspektyvoje baigė 2,3 proc. pokyčiu.
 
Vokietijos DAX indeksas laikotarpį baigė 1 proc. aukščiau, Jungtinės Karalystės „FTSE 100“ indeksas paaugo apie 2,3 proc., o Baltijos „OMX Baltic Benchmark“ dviejų savaičių prekybą baigė 2,2 proc. pakilimu.

Užsitęsęs Azijos akcijų rinkų nuosmukis

Kinijoje kasdienis Covid-19 infekcijų skaičius pakilo iki rekordinio lygio ir viršijo šių metų balandžio piką, kuris sutapo su dviejų mėnesių karantinu Šanchajuje. Kinijos ekonomika buvo pasiekusi neįprastas viršūnes prieš atsitrenkiant į „Covid-19“ sieną, tačiau investuotojai ir toliau iš jos tikisi didelių dalykų. Tiesa ta, kad šalis susiduria su ilgalaikiu sulėtėjimu tiek dėl pramonės ir nekilnojamojo turto bumo pabaigos, tiek dėl demografinės padėties, kuri atsisuko prieš Kiniją. 
 
Kinijos oficialus gamybos PMI šį mėnesį nukrito iki 48, smuktelėdamas giliau nei tikėtasi. Paslaugų indeksas taip pat buvo prastesnis – 46,7.
 
Tokijuje vartotojų infliacija, skelbdama spartėjantį kainų augimą, paaugo iki didžiausio lygio per 40 metų. VKI, neįskaitant maisto, lapkričio mėnesį išaugo 3,6 proc. ir pasiekė aukščiausią lygį nuo 1982 m. balandžio mėn. Šis augimas viršijo rinkos prognozes.
 
Japonijos „Nikkei“ dviejų savaičių laikotarpiu nukrito ne itin reikšmingai – 0,6 proc., o Kinijos „CSI 300“ paaugo 0,18 proc. Honkongo „Hang Seng“ per šį laikotarpį paaugo 6 proc.

Šiaulių banko grupės plėtra

Šiaulių bankas ir „Invalda INVL“ jungia mažmeninius verslus. Po sandorio įgyvendinimo Šiaulių banko grupė be jau teikiamų finansinių paslaugų valdys antrosios ir trečiosios pakopos pensijų bei investicinius fondus Lietuvoje, išplės gyvybės draudimo paslaugų verslą Baltijos šalyse. Šiaulių banko akcijos po pranešimo per kelias dienas pabrango beveik 9 proc.
 
„Ignitis grupė“ publikavo 2022 m. 9 mėn. tarpinį pranešimą, kad grupės koreguotas EBITDA siekė 357,2 mln. eur. Rezultatą daugiausiai lėmė Žaliosios gamybos segmentas – veiklą pradėjęs Pomeranijos vėjo parkas Lenkijoje ir geresni veikiančių pajėgumų rezultatai.
 
Žaliosios gamybos koreguotas EBITDA sudarė daugiau nei pusę grupės bendro 2022 m. 9 mėn. rezultato, o žaliosios elektros gamybos dalis išaugo trečdaliu – iki 89,5 proc., palyginti su 2021 m. 9 mėn. rezultatu.

Naftos kainos padidėjimas

API pranešė, kad žaliavų rinkose praėjusią savaitę JAV naftos atsargos sumažėjo 12,58 mln. barelių. Toks pokytis yra didžiausias šiais metais. Kalbant apie rafinuotus produktus, benzino ir distiliato atsargos šoktelėjo 6,86 mln.
 
Naftos kaina po gana stabiliai besileidžiančios kainos trajektorijos pradėjo kilti trečią dieną iš eilės po API duomenų. Silpnėjantis doleris ir Kinijos paklausos perspektyvos taip pat prisidėjo prie teigiamo naftos kainos sentimento.
 
ES jungiasi prie plano apriboti Rusijos naftos kainą iki 60 JAV dol. – tokia kaina yra didesnė nei šiuo metu prekiaujama šalies pasiūla, bet rezultatas yra kur kas geresnis nei pradinis kainos pasiūlymas (žemesnė kaina nustatyta Baltijos šalių ir Lenkijos iniciatyva).
 
Rinka taip pat sutelkė dėmesį į sekmadienį vykusį OPEC+ susitikimą, kuriame kartelis išlieka stabilus ir naftos pasiūlos iš esmės nekeis. „Brent“ naftos sandoriai dviejų savaičių perspektyvoje buvo prekiaujami 1,7 proc. žemiau ir gruodžio 2 d. siekė 85,5 JAV dol. už barelį. JAV WTI naftos kaina beveik nepakito – nusileido 0,07 proc. iki 79,9 JAV dol. gruodžio 2 d. sesijos metu. 
 
Auksas, kaip įprasta, reaguodamas į rinkos aktualijas šiek tiek pabrango – kaina ūgtelėjo beveik 3,5 proc. iki 1 797 JAV dol. už unciją. Tai didžiausias mėnesio prieaugis nuo 2021 m. gegužės mėnesio.
 

Atgal