VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

EKONOMIKA

2023.02.23. Kas vyksta mūsų trąšų rinkoje

Tadas Povilauskas

Ekonomistas

Ta proga, kad šiandien daug kalbama apie karbamido, pagaminto sankcionuotoje Baltarusijos įmonėje, importą į Lietuvą, pora svarbiausių pastebėjimų, kas vyksta mūsų trąšų rinkoje:

1. Jeigu iki 2022 metų didžioji dalis Lietuvoje sunaudojamų azotinių trąšų buvo pagaminta arba Jonavoje, arba importuojama iš Rusijos, tai praėjusių metų pabaigoje „Achemai“ dirbant minimaliu režimu dėl aukštų gamtinių dujų kainų atsirado visa puokštė naujų azotinių trąšų tiekėjų šalių, tokių kaip JAV, Trinidadas ir Tobagas ar Kinija (iš ten, kur dujos buvo pigesnės negu ES/ kur mažesnė gamybos savikaina). Akivaizdu, kad staiga pasikeitusi geografija išbrangino ir taip pabrangusias rinkoje trąšas Lietuvos ūkininkams ir pakeitė trąšų prekybininkų veiklą (jeigu anksčiau trąšas gaudavai vagonais, tai dabar pirmiausia reikia atsiplukdyti laivą).

2 . Visgi yra ir geroji žinia – sparčiai pingant gamtinėms dujoms, pinga ir azotinės trąšos pasaulyje. Lietuvoje šie pokyčiai, matyt, yra lėtesni (tokia pingančių trąšų situacija neturėtų būti palanki prekybininkams – atsigabenus brangiai užsipirktų trąšų laivą, norisi jį parduoti nesumažintomis kainomis, o ūkininkai, matyt, stebėdami rinkos kainas, nori mažesnių kainų), tačiau kryptis, kol dujos pinga, yra kainų mažėjimo.

Atgal