VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

EKONOMIKA

2024.04.07. Rezultatai labai akivaizdūs

Vidmantas Janulevičius, Pramonininkų konfederacijos prezidentas

Štai ir atėjo laikas pradėti priiminėti duomenimis grįstus sprendimus (kaip kad mėgsta kartoti mūsų politikai). Tai pradėkime nuo realaus pavyzdžio visai šalia Lietuvos.

Estijoje nuo šių metų pradžios padidintas PVM: nuo iki tol galiojusio 20 proc. iki 22 procentų. Nuo 2025 metų sausio didės ir pelno mokestis iki 22 procentų (dabar yra 20 proc.). Labai panašu į tai, kas siūloma Lietuvoje, ar ne? Taigi jau galime stebėti, kokie pirmieji tokių mokestinių pokyčių rezultatai.

O rezultatai labai akivaizdūs

Mažmeninė prekyba (išskyrus prekybą automobiliais ir motociklais) susitraukė 6,7 proc. šių metų sausio mėn., palyginti su 2023 m. sausio mėnesiu.

Mažmeninės prekybos apimtys maisto produktais sausio mėn., palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, susitraukė 6 proc. ir tai buvo didžiausias susitraukimas tarp visų Europos Sąjungos šalių!

Mažmeninė prekyba ne maisto produktais (išskyrus kurą) tuo pačiu laikotarpiu susitraukė 12,9 procentais.

Palyginimui, Lietuvoje sausio mėn. mažmeninė prekyba buvo 0,8 proc. mažesnė nei 2023 metų sausio mėnesį, o prekyba maisto ir net buvo didesnė nei 2023 metų sausio mėn. 1,1 procentu.

Estijos prekių eksportas metų pradžioje (sausio mėn.) buvo 11 proc. mažesnis nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Prekių importas susitraukė 13 proc. tuo pačiu laikotarpiu.

Ar reikia dar kažką pridurti? Galima.

Dar šią žiemą Europos Komisija prognozavo, kad Estijos ekonomika šiais metais augs 0,6 proc., o štai šiuo metu vietoje veikiantis „Luminor“ bankas mano, kad Estijos laukia ekonomikos susitraukimas šiais metais visu 1 procentu (ir nepamirškime, kad Estijos ekonomika praėjusiais metais jau traukėsi 3,5 procentais).

Estijos biudžeto mokestinių pajamų surinkimas nuvilia jau nuo pat metų pradžios. Šalis jau nuo 2022 metų patiria ekonominių sunkumų, bet dabar jau ateitis piešiasi visai ne rožinėmis spalvomis. „Swedank“ atstovai teigia, kad Estijos ekonomikos augimo tempas viršys 2021 metų augimo tempą TIK! 2026 metais.

Estijos ekonomikos ministrui teko nuleidus galvą pripažinti, kad Estija praranda sako tarptautinį konkurencinį pranašumą. Nenorėčiau šiandien būti Estijos finansų ministru, nes net sunku įsivaizduoti, kokie juos šiuo metu pasiekia mokestinių pajamų surinkimo skaičiai.

Verslo iniciatyva aiški, pasiūlymai dėl konkrečių mokesčių taip pat pateikti, tačiau bet kokie mokestiniai pakeitimai ir ilgalaikiai susitarimai privalo būti pagrįsti ir išsamiu tokių pakeitimų poveikio ekonomikai vertinimu, būti tvarūs ilgalaikėje perspektyvoje. Dėl to irgi turėtume susitarti.

Ir nepykite, bet tai tikrai ne verslo darbas atlikinėti makroekonomines mokestinės sistemos poveikio šalies ekonomikai ir verslo įmonių elgsenai analizes.

 

Atgal