VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

NAUJIENOS

2022.04.12.Premjerė, socialinės apsaugos ir darbo ministrė lankėsi Ukrainoje

 

Premjerė Ingrida Šimonytė ir socialinės apsaugos ministrė Monika Navickienė pirmadienį apsilankė Ukrainoje, toliau besipriešinančioje Rusijos invazijai.

Ministrė pirmininkė tviteryje paskelbė nuotraukas iš Kyjivo prieigose esančios Borodiankos – miestelio, iš kurio buvo išstumtos Rusijos pajėgos.

 

„Šiandien mano vizitas prasidėjo Borodiankoje. Jokie žodžiai negali apibūdinti to, ką aš pamačiau ir patyriau čia“, – tviteryje teigė I. Šimonytė.

 

„Nėra žodžių, kuriais būtų įmanoma apibūdinti, ką jaučiu, savo akimis matydama kraupius Rusijos nusikaltimų žmoniškumui įrodymus“, – vėliau išplatintame pranešime spaudai sakė ministrė pirmininkė.

 

Nuotraukose matyti, kaip I. Šimonytė su ją lydinčiu Ukrainos premjeru Denysu Šmyhaliu karių apsuptyje apžiūri sugriautą daugiabutį Borodiankoje.

Rusijos pajėgos daugiau nei prieš savaitę atsitraukė iš Ukrainos šiaurinių sričių, kad persigrupuotų rytuose. Jų paliktose teritorijose žiniasklaida ir tyrėjai fiksavo šiurpius civilių nužudymų ir sugriautų pastatų atvejus.

Ukrainos duomenimis, šalia Kyjivo, įskaitant prie sostinės esančius Bučos, Irpinės miestelius, rasta 1,2 tūkst. kūnų.

 

Dalis nužudytųjų buvo surištomis rankomis – šie daugiausiai iš Bučos pasaulį apskrieję vaizdai tapo Ukrainoje kariaujančių rusų pajėgų žiaurumo simboliu.

 

Pasak I. Šimonytės, akivaizdu, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos ciniškai bombarduoja Ukrainos miestelius ir miestus – Borodianką, Bučą, Mariupolį, Černihivą ir kitus – tikslingai siekdamos nušluoti juos nuo žemės paviršiaus sukeliant kuo daugiau civilių aukų, skausmo ir kančių.

 

„Sugriautų Ukrainos miestų ir miestelių vaizdai ir išgyvenusiųjų liudijimai atskleidžia tikrąjį Rusijos ir jos prievarta brukamo „Rusiško pasaulio“ veidą“, – teigė premjerė.

Anot jos, Lietuva padės Ukrainai dokumentuoti Rusijos karo nusikaltimus ir sieks, kad visi jų organizatoriai ir vykdytojai būtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn tarptautiniuose teismuose.

 

Ukrainos ministras pirmininkas savo „Twitter“ paskyroje, taip pat pasidalinęs žinia apie susitikimą su I. Šimonyte, pavadino Rusijos karių veiksmus genocidu ir padėkojo Lietuvai už jos indėlį tiriant karo nusikaltimus.

 

„Rusija turi būti nubausta už genocidą. Padėkojau Lietuvai, kuri prisijungė prie tyrimo aiškinantis Rusijos karo nusikaltimus“, – rašė D. Šmyhalis.

 

„Kartu mes sustabdysime Rusiją“, – pridūrė jis.

 

Premjerai aptarė galimybę į Ukrainą siųsti Lietuvos teismo medicinos bei kriminalistų komandą, pranešime nurodė Lietuvos vyriausybė.

 

Jie taip pat aptarė karo eigą ir humanitarinę situaciją šalyje, sankcijas Rusijai, tolesnę Lietuvos dvišalę pagalbą Ukrainai, paramą Ukrainai siekiant kandidatės statuso Europos Sąjungoje, bendradarbiavimą ir paramą tarptautiniuose formatuose.

 

„Kaip visada, galite pasikliauti Lietuvos balsu remiant tolesnį ES sankcijų Rusijai stiprinimą. Visi Rusijos bankai turi būti atjungti nuo SWIFT, rusiškos energijos importas turi būti sustabdytas, o bet kokie verslo ryšiai su Rusija galiausiai nutrūks“, – sakė I. Šimonytė.

 

„Tokie sprendimai nėra lengvai pasiekiami. Lietuva, Latvija ir Estija buvo pirmosios šalys, kurios nutraukė Rusijos dujų tiekimą, o kitos ES valstybės narės deda dar nematytas pastangas, kad galėtų tą patį padaryti“, –  kalbėjo ji.

Kartu su premjere Ukrainoje viešėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Ji su Ukrainos kolege aptarė būdus, kaip efektyviau suteikti socialines paslaugas pažeidžiamiausiems nuo karo į Lietuvą pabėgusiems Ukrainos žmonėms, ypač neįgaliesiems ir tėvų netekusiems vaikams.

 

Ministrės pasirašė dvišalį ministerijų susitarimą dėl bendradarbiavimo vaikų globos (rūpybos) srityje.

 

Apie I. Šimonytės ir M. Navickienės vizitą Ukrainoje iš anksto nebuvo skelbta.

Atgal