VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

NAUJIENOS

2022.06.14.Lietuva mini Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas

Lietuva mini Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas - prisimins ir pagerbs masinio nekaltų žmonių trėmimo į netinkamas gyventi Sibiro ir tolimosios šiaurės Sovietų Sąjungos teritorijas aukas.

Karštą 1941 metų birželio 14-ąją gyvuliniuose vagonuose iš Lietuvos buvo išvežta per 30 tūkst. žmonių.

Sovietinės okupacijos metais Lietuva neteko apie 800 tūkst. gyventojų. Apie 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus - kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir tolimojoje šiaurėje. Kas trečias suimtasis mirė nuo kankinimų, bado ar nepakėlė atšiauraus klimato. Bėgdami nuo komunistų teroro iš Lietuvos pasitraukė daugiau kaip 440 tūkst. šalies gyventojų.

Dainiaus Labučio nuotr.

Renginiai Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti birželio 14 d., antradienį, prasidės Seimo Kovo 11-osios Akto salėje. Minėjime kalbas sakys Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, tremtyje gimęs Jonas Milerius, lituanistė, tremtinės Dalios Grinkevičiūtės kūrybos į vokiečių kalbą vertėja Vytenė Saunoriūtė Muschick, istorikė, į Lietuvą su dviem mažamečiais vaikais prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje atvykusi Tetiana Boriak, Lietuvos kariuomenės karininkas, tremtinio sūnus, 2008 metų „Misija Sibiras" dalyvis Alminas Sinevičius.

Likus minutei iki vidurdienio, 11.59 val., rengiama Tylos minutė - pilietinė akcija okupacijos aukoms atminti.

Vidudienį sostinės Nepriklausomybės aikštėje vyks Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija.

Nuo 12.15 val. vyks pagarbos eisena nuo Nepriklausomybės aikštės Gedimino prospekte iki Aukų gatvės, o joje - gėlių padėjimo ceremonija prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams.

12.40 val. prasidės istorinės atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok" šalia Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus Vilniuje.

Renginiai, skirti Gedulo ir vilties, okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti, birželio 14 d. vyks prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kieme.

Pavakarę, 17.30 val., bus aukojamos Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje. 20 val. Vilniaus Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje vyks koncertas, skirtas sovietinės okupacijos ir tremties aukoms atminti.

Okupacijos ir genocido dieną, birželio 15 d., trečiadienį, renginiai prasidės gėlių padėjimo ceremonija prie paminklo žuvusiems už Tėvynę Lietuvos kariuomenės karių kapų memoriale Antakalnio kapinėse.

Ūtos kaime, Varėnos rajone, bus pagerbtas pirmosios sovietų okupacijos aukos, pasieniečio Aleksandro Barausko, atminimas.

Atgal