VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

EKONOMIKA

2024.02.29. Palūkanų normų mažinimo miražas

Vidmantas Janulevičius, Pramonininkų konfederacijos prezidentas

Labai vilioja ir dar labiau tolsta...

Praėjusių metų pabaigoje ir šių metų pradžioje rinkos dalyviai su gana dideliu pasitikėjimu prognozavo, kad Europos Centrinis Bankas jau pavasarį mažins bazines palūkanų normas.

Tokios prognozės buvo grindžiamos nuosekliai iki tol mažėjusia infliacija, Euro zonos ir visos Europos Sąjungos ekonomikos augimo lėtėjimu. Ir Lietuvos pramonė jau su viltimi laukė pavasario, kad bent rudeniop galėtų tikėtis geresnių rezultatų.

Ir taip, metinė infliacija Euro zonoje 2024 m. sausio mėn. siekė 2,8 proc. (gruodžio mėn. ji siekė 2,9 proc.). Atrodytų viskas neblogai. Tačiau auga nerimas dėl bazinės infliacijos rodiklių, kurie nemažėja taip greitai, kaip tikėtasi.

Bazinė infliacija Euro zonoje šių metų sausio mėn. siekė 3,3 procentus. Savo ruožtu vienas iš esminių infliacijos variklių – darbo užmokestis, jei ir lėčiau, tačiau nenustoja augti. 

Sprendimus dėl palūkanų mažinimo vėlina ir JAV Federalinis rezervų bankas

Maža to, kai kuriose Europos Sąjungos šalyse tebevyksta derybos dėl darbo užmokesčio didinimo. Taigi darbo rinka išlieka gana stipri.

Paslaugų infliacija Euro zonoje pirmą šių metų mėnesį siekė 4,0 procentus (Lietuvoje tuo pačiu metu ji siekė net 6,3 proc.), t. y. buvo du kartus aukštesnė nei Europos Centrinio Banko siekiama 2,0 proc. infliacija. Tokie infliacijos rodikliai dar neleidžia Europos Centriniam Bankui skelbti, kad kova su infliacija yra baigta.

Sprendimus dėl palūkanų mažinimo vėlina ir JAV Federalinis rezervų bankas. Nors metų pradžioje daugelis ekonomistų turėjo kitokių lūkesčių, FED taip pat stebi infliacijos galimą pakilimą, vis dar gana stiprias darbo rinkos tendencijas. Nors anksčiau buvo manoma, kad pavasarį jau fiksuosime pirmą palūkanų normų mažinimą JAV, tai šiuo metu birželio mėnuo nurodamas kaip tikėtinas pirmojo palūkanų mažinimo mėnuo.     <a href=Atgal