VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Švietimas ir mokslas

11 08. Užsienio lietuviams teikiamos 2014 m. mokslo premijos

Švietimo ir mokslo ministerijoje antradienį mokslo premijomis buvo apdovanoti užsienyje gyvenantys lietuvių kilmės mokslininkai.
Už tarptautinio lygio mokslo pasiekimus ir bendradarbiavimą su Lietuva Švietimo ir mokslo ministerija šiemet apdovanoja keturis užsienio lietuvius: Latvijoje gyvenančią kalbininkę Laimutę Balodę, istorikę Katažiną Koženevską-Volek (Katarzyna Korzeniewska-Wolek) iš Lenkijos, inžinierių Algirdą Marchertą ir biologą Ramūną Stepanauską iš JAV.
Premijomis siekiama paskatinti užsienyje dirbančius lietuvių mokslininkus būti Lietuvos mokslo ambasadoriais ir su iškiliais lietuvių kilmės mokslininkais supažindinti Lietuvos visuomenę. Premijos skiriamos aštuntus metus, iki šiol jas yra gavę 25 mokslininkai. Mokslo premijos dydis - 13 tūkst. litų.
Iš viso šiai premijai šiemet pateikta 18 kandidatūrų. Devynių kandidatų paraiškų sulaukta iš JAV, po dvi paraiškas gauta iš Lenkijos, Švedijos ir Vokietijos, po vieną kandidatą pasiūlė Latvija, Šveicarija ir Venesuela.
Bigelovo okeanografijos laboratorijoje dirbantis biologas R. Stepanauskas - vienas pagrindinių vienos ląstelės genomikos specialistų pasaulyje. Ekologijos mokslų daktaras aktyviai dalyvauja pasaulio lietuvių mokslininkus jungiančioje asociacijoje "Futura Scientia", siekiančioje tarptautinio Lietuvos mokslo konkurencingumo, taip pat rūpinasi jaunaisiais Lietuvos tyrėjais, sudarydamas jiems tarptautinių stažuočių galimybes.
Šiaurės Ilinojaus universiteto profesorius emeritas A. Marchertas branduolinių reaktorių saugumo klausimais konsultavo Nacionalinę Argonne laboratoriją JAV ir "Shimizu" korporaciją, kaip Lietuvos energetikos instituto konsultantas modeliavo Ignalinos reaktoriaus konstrukcijų saugumą.
Kalbininkė L. Balodė dėsto lituanistiką Latvijos ir Helsinkio universitetuose. Ji laikoma viena geriausių baltų tikrinių vardų specialistų pasaulio mastu. Filologijos daktarė taip pat nuolat rūpinasi ir sėkmingai dirba, kad suartėtų Baltijos regiono akademinės ir etninės bendruomenės.
Baltstogės universiteto docentė K. Koženevska-Volek įkūrė Lietuvos studijų centrą Krokuvos Jogailaičių universitete. Sociologijos daktarė ne tik pati aktyviai dalyvauja šiuolaikinės Lietuvos istorijos ir kultūros tyrimuose, bet ir yra į juos įtraukusi daug lenkų mokslininkų ir studentų, jos pastangomis vyksta Lietuvos ir Lenkijos mokslininkų mainai.

Atgal