VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Teisė ir teisingumo vykdymas

09 05. KT: R. Paksas negali dalyvauti Seimo rinkimuose

Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį paskelbė, kad Seimo rinkimų įstatymas, sudaręs sąlygas partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkui, europarlamentarui Rolandui Paksui kandidatuoti Seimo rinkimuose, prieštarauja Konstitucijai.

Seimo narių grupės prašymą išnagrinėti, ar atitinka Konstituciją neseniai parlamentarų priimta ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasirašyta Seimo rinkimų įstatymo pataisa, KT priėmė gegužę. Pataisa leido per apkaltą pašalintiems pareigūnams jau po ketverių metų nuo pašalinimo vėl dalyvauti Seimo rinkimuose, nors pagal anksčiau galiojusią tvarką tokiems politikams tai buvo uždrausta iki gyvenimo pabaigos.

R. Paksas iš Prezidento pareigų buvo pašalintas 2004 m. Konstituciniam Teismui išaiškinus, kad jis šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė savo duotą priesaiką. Netrukus KT paskelbė, kad priesaiką sulaužęs žmogus daugiau gyvenime negali eiti pareigų, kuriose priesaika reikalinga.

Pernai Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė, jog Lietuvoje taikomas draudimas apkaltos proceso tvarka nušalintam Prezidentui R. Paksui iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose yra neproporcingas ir neatitinka Europos žmogaus teisių ir laisvių apsaugos konvencijos protokolo straipsnio, užtikrinančio teisę į laisvus rinkimus.

Pasak Konstitucinio Teismo, tais atvejais, kuomet tarptautinė sutartis prieštarauja Konstitucijai, remtis reikia būtent Konstitucija, o ne sutartimi.

"Lietuvos teisinė sistema grindžiama tuo, kad Konstitucijai negali prieštarauti joks įstatymas, taip pat ir tarptautinės sutartys. Todėl Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas negali būti pagrindu reinterpretuoti Konstitucijos nuostatas", - trečiadienį sakė KT pirmininkas Romualdas Kęstutis Urbaitis.

Konstitucinis Teismas taip pat pabrėžė, kad tarptautinių įsipareigojimų laikymasis yra Lietuvos valstybės teisinė tradicija, ir Lietuva, norėdama atitikti savanoriškai prisiimtus tarptautinius reikalavimus, turi suderinti savo teisinę sistemą su tarptautiniais įsipareigojimais.

"Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos teisinė sistema grindžiama Konstitucijos viršenybės principu, vienintelis būdas pašalinti nesuderinamumą yra priimti Konstitucijos pataisą ar pataisas", - sakė R. K. Urbaitis.

Be to, KT pabrėžė, kad Seimas neturi teisės priimti įstatymo, kuris prieštarauja Konstitucijai, o jei toks įstatymas priimamas, jis neturi galioti. Teismo teigimu, jei Seimas, nepakeitęs Konstitucijos, dar kartą bandytų įstatymu sudaryti R. Paksui galimybes dalyvauti rinkimuose, toks įstatymas negaliotų.

Parlamentaras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis KT sprendimo teigė nevertinantis kaip pergalės, tačiau pripažino jo būtent tokio ir tikėjęsis.

"Manau, kad KT pasakė tai, kas buvo visiškai akivaizdu. Kai buvo paskelbtas EŽTT sprendimas, Vyriausybės sudarytos darbo grupės priėjo išvadą, kad reikia keisti Konstituciją, ir galimi trys jos keitimo variantai. Man labai gėda, kad Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas šitaip gėdingai pasielgė ir atmetė šiuos pasiūlymus. Man labai skaudu, kad Seime egzistuoja Konstitucijos nepaisymo praktika. Nebe pirmą kartą tenka susidurti su šiuo reiškiniu", - trečiadienį sakė V. Andriukaitis.

Jo teigimu, R. Paksas šiuo metu gali pretenduoti į pareigas, nesusijusias su priesaikos Lietuvos Respublikai davimu.

Bylą KT nagrinėjo skubos tvarka.

Atgal