VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

VISUOMENĖ

2024.03.30. Šnipiškių Jėzaus koplyčia

R. Adomas  Vorevičius

Socialinių m. mgr.

Nusikelkime į Vilnių, kurio... nebėra.

Šiais laikais Šnipiškės – vienas centrinių sostinės rajonų, kadaise buvęs... priemiesčiu. Taip, tai  miesto rajonas, esantis dešiniajame  Neries krante. Bet plačiau rašysiu ne apie Šnipiškes, o apie 1950 m., sovietmečiu, sunaikintą katalikams itin svarbų objektą. Panašios paskirties sakralinių objektų Lietuvoje, Vilniuje, ne vienas. Bet šis  -  iš esmės kitoks. Apie jį ne kartą rašyta literatūroje, dažnai  minima padavimuose apie Vilniaus praeitį, kryžiuočius, pilį. Svarbiausia – šiam objektui, tikėkime, lemta atgimti... Kadaise, būtent nuo šios vietos, tikintieji pradėdavo eiti Kryžiaus kelią...

O dabar mūsų žvilgsnis tenukrypsta į praeitį, kai ,,buldozerinis“ komunizmas įgavo pagreitį. 1950  metais Vilniuje, ant Kreivojo kalno, buvo susprogdintas architekto Antano Vivulskio Trijų Kryžių paminklas, pastatytas  1916 m., ant Vilniaus Katedros nebeliko šventųjų skulptūrų, nutiesiant kelią pasityčiota iš Aušros vartų ramybės... O  prie Žaliojo tilto, šalia šv. arkangelo Rapolo bažnyčios stovėjusi garsioji Šnipiškių  Jėzaus koplyčia, kartu su kalva, sunaikinta bolševikų. Eilinį kartą sunaikintas istorinės atminties fakto liudininkas. Esama teigiančių, kad ši koplyčia katalikams buvusi svarbesnė nei Aušros Vartai...

Vilniaus šv. arkangelo Rapolo bažnyčios klebonas Miroslav Grabovski (iš kairės), Vilniaus vyskupas augziliaras Darius Trijonis, minėtos bažnyčios vikaras Darius Marcinkevičius tiki Šnipiškių Jėzaus koplyčios atgimimu

Tokia būsimosios koplytėlės vizija

 Statant  Žaliąjį tiltą, renovuojant gatvę, neatsitiktinai buvo nukasta gan didelė šalia bažnyčios esanti kalva kartu su mūrine koplyčia. Juk ,,komunistėjančiai“ Vilniaus valdžiai toks tikinčiųjų objektas tikti negalėjo... Manytina, kad tuo pat metu  aktyviai buvo ieškoma vieta Stalino paminklui (architektas Nikolajus Tomskis). Sutapimas? Tai tas pats paminklas, kuris stovėjo prieš Vilniaus geležinkelio stotį.

Kalvos nukasimo ir vėlyvojo baroko stiliaus koplyčios griovimo laikas buvo slepiami nuo visuomenės, daugelio archeologų.  Nukasant kalvą, buvo atrasta  žmonių kapavietė. Kasimo darbų stebėtojas archeologas Mykolas Černiauskas ataskaitose rašo, kad čia XVII a. antroje pusėje būta kapinyno. Gal tai buvo Napoleono karių, gal 1863 m. sukilimo dalyvių kaulai, NKVD ir MGV karininkų išvežti nežinoma kryptimi?  Kęstutis Girdzijauskas, knygos ,,Koplyčios paslaptis“  autorius, rašo, kad, remiantis kasimo vietos darbų ataskaitos originalu, ,,kalvelėje rasti archeologiniai radiniai (red. past.) kaulai, karsto liekanos, moneta fiksuoti piešiniais, tikriausiai nebuvo suteikta fotografavimo įranga, arba cenzūra fotografijas sunaikino“. Įdomu, kad rasta minėta moneta, greičiausiai, Jono Kazimiero valdymo laikotarpio (1648 – 1668 m.). Tais metais vyko karas su Maskva, o Rusijos caras Aleksejus Michailovičius Romanovas atvyko į Vilnių, ketindamas pasiskelbti Lietuvos Didžiuoju kunigaikščiu...

Po kalvelės kasinėjimo (tiesiai tariant - sunaikinimo) darbų Sovietų išvados gan aiškios – kalvos su kryžiumi vietoje nerasta įrodymų, kad čia stovėjusi pilis, kad ši kalva – pilkapis, kryžiuočių kapinynas. Na bent jau to jie tikėjosi ir ieškojo.

Vis dėlto nustatyta, kad nuo seno čia jau būta kryžiaus, kuris, galimai, žymėjo kapines. O gal kryžius ir sukastinė kalva slėpė 1710 m. maro aukas, kurių galėjo būti   tūkstančiai...  Gal kryžiumi norėta pažymėti liūdnus Abiejų Tautų Respublikos įvykius: paliaubų sutartį su Maskva, Jono  Kazimiero valdymo pabaigą atsisakant sosto, 1655 m. Vilniaus gynėjų žūtis? O gal taip pažymėta mūšio vieta, kai 1661 m. lietuviai, vadovaujami Mykolo Kazimiero Paco, susigrąžino Vilnių?

                      1702 m. jėzuitai pradeda statyti šv. arkangelo Rapolo bažnyčią, kiek vėliau – vienuolyno pastatus. O gal būtent pačia bažnyčia norėta įamžinti Didžiojo maro aukas? Natūralu, kad per dešimtmečius kito ant Šnipiškių kalnelio stovėję kryžiai, koplytstulpiai, koplyčios... Yra žinoma, kad 1720 m. jėzuitų pastatytą koplyčią puošia Jėzaus skulptūra. Kodėl Jėzaus? Pasak išlikusio pasakojimo, siaučiant marui, skulptorius Jonas lyg tikrovėje, lyg sapne regėjo raudonais rūbais pasirodžiusį Kristų, nešantį kryžių... Jėzus skulptoriui liepęs iš medžio išdrožti Jėzaus skulptūrą, kuri turėsianti saugoti skulptoriaus šeimą nuo maro negandos. Jonas paliepimą įvykdė (...), o jo šeimą bėdos aplenkė...

Dar vienas faktas, kurį 1930 m. patvirtina Lietuvos dailės istorikas ir kritikas, lietuvių profesionaliosios muziejininkystės pradininkas Paulius Galaunė  –  šalia koplytėlės su statula XVII a. stovėjo ir mūro stulpas su palaimintojo ir kanonizuoto į šventuosius šv. Nepomuko medine statula !

                      Ar galima teigti, kad šv. arkangelo Rapolo bažnyčia tarsi pašvęsta buvusioms marų aukoms pagerbti ir galimai nuo būsimo maro apsaugoti žmones? Šiandien šį klausimą pateikiu šios  bažnyčios klebonui Miroslav Grabovski,  pasirengusiam atsakyti ne tik į šį klausimą, bet ir visuomenei atskleisti dar vieną Šnipiškių Jėzaus koplytėlės paslaptį – koplytėlė bus atstatyta. Gerbiamas klebonas priminė, kad 2022 m. Vilniaus m. savivaldybės administracijos pasitarime plėtros klausimais, buvo pritarta atstatyti šią istoriškai svarbią, apie 200 m. stovėjusią Šnipiškių Jėzaus koplytėlę, kuri, manoma, taptų vienu Vilniaus miesto traukos objektų.

Koplytėlės atstatymo darbai turėtų vykti kartu tvarkant Šnipiškių gatvės pėsčiųjų zoną. Tinklalapis litvanus.eu teigia, kad ,,pagal Vilniaus šv. arkangelo Rapolo parapijos ir Paramos fondo Litvanus susitarimą, fondas visapusiškai prisidės prie Šnipiškių Jėzaus koplyčios atkūrimo projekto įgyvendinimo, pagal išgales finansuos koplyčios atstatymo darbus.“

Dėl koplytėlės paprašiau pasisakyti Vilniaus vyskupą augziliarą Darių Trijonį, kuriam koplytėlės istorija ir problema gerai žinoma. Gerbiamas vyskupas pažymi, kad ,,šiais laikais itin svarbu atstatyti tai, kas prarasta, vėl atrasti prarastų dalykų vertę. Koplytėlė primins tuos vienuolius ir minias piligrimų, ėjusius į  Kalvarijas. Primins vienuolius, kurie gabeno, užkasė maro aukas. Taip koplytėlė įprasmintų ir  šią kilnią vienuolių veiklą. Šnipiškių Jėzus tarsi įprasmintų kiekvieną, kuris padeda kiekvienam vargšui, o kiekvienam kenčiančiam padeda nešti Kryžių.

Su klebonu Miroslav Grabovski esame aptarę šį klausimą ir į koplytėlės atsiradimą žvelgiame su viltimi. Svarbu, kad šią problemą gvildena ir miesto valdžia. Tai turi būti bendras bažnyčios, visuomenės ir miesto valdžios projektas, nes derintinų klausimų gausu. Bendromis jėgomis tikrai tai padaryti įmanoma. Galimybių, progos ieškome, nes koplytėlę išties atstatyti svarbu.“

Šiuo metu Kristaus skulptūros kopiją galima pamatyti šv. arkangelo Rapolo bažnyčios dešinėje navoje.

Prasminga Šnipiškių Jėzaus  koplyčios atsiradimo ir atstatymo istorija.

,,Lietuvos aidas“ visiems linki palaimingo šv. Velykų Prisikėlimo, taikos...

 

 

Atgal